Czasem żałuję, że nie mam własnego ogrodu, choć nie mam go z wyboru. Z pewnością rosłaby w nim werbena patagońska. Nie tylko ze względu na swój oryginalny wygląd i urodę, ale przede wszystkim z powodu motyli, które bezustannie wabi swoim nektarem. Spodziewam się, że ma on właściwości odurzające, gdyż łakome motyle przeczesują kwiatek za kwiatkiem, nie wykazując najmniejszych oznak płochliwości.
Piękna werbena rośnie w ogrodzie botanicznym na rabatach wokół niewielkich sadzawek z fontannami, pośród wielu innych kolorowych kwiatów. Nigdzie indziej nie znalazłam jej stanowiska, a więc i tabliczki z nazwą gatunkową(!). Jeśli Internet byłby kamieniem, to chyba zrobiłam w nim dziurkę, a przynajmniej wyżłobienie - tak się naszukałam. Ale nic to, w końcu się udało :-).
Z dość skromnych informacji pozyskanych ze źródeł wynika, że werbena patagońska gości w Polsce dopiero od kilkunastu lat. Nic dziwnego zatem, że nie jest zbyt znana, ani opisana.
Werbena patagońska (Verbena bonariensis) - fioletowe kwiaty zebrane w zwarte wierzchotki na szczytach słabo rozgałęzionych łodyg. |
Werbena patagońska (Verbena bonariensis) pięknie komponuje się z innymi roślinami (tu z dzielżanem ogrodowym). Ażurowy pokrój rośliny nie zakłóca harmonii kompozycji. Mimo, że jest wysoka, dobrze wygląda zarówno wewnątrz, jak i na brzegu rabaty. |
Werbena patagońska (Verbena bonariensis) jest wysoką rośliną (nawet 120 cm) o cienkich, sztywnych i pustych wewnątrz łodygach. Liście lancetowate, ząbkowane, dość rzadko rozmieszczone. |
Werbena patagońska (Verbena bonariensis) dobrze rośnie na stanowisku słonecznym, na glebach lekkich, piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych, lekko wilgotnych, o odczynie obojętnym lub alkalicznym. |
Werbena patagońska (Verbena bonariensis) to wysoka, efektowna roślina jednoroczna lub bylina o drobnych, fioletowych kwiatach zebranych wierzchotki. |
Werbena patagońska (Verbena bonariensis) jest jedną z najdłużej kwitnących roślin. Wcześnie wysiewana kwitnie nawet od czerwca aż do jesiennych przymrozków. |
Werbena patagońska (Verbena bonariensis) - jej miododajne kwiaty wabią pszczoły i trzmiele, zwłaszcza motyle (tu: rusałka osetnik) |
Opis widocznego na zdjęciach motyla podałam we wpisie pt. Rusałka osetnik - tajemniczy wędrowiec.
------------------------------------
Werbena patagońska (Verbena bonariensis, syn. Verbena patagonica) - gatunek rośliny należący do rodziny werbenowatych (Verbenaceae).
Pochodzi z ciepłych regionów Ameryki Południowej (Kolumbia, Brazylia, Argentyna i Chile). Sprowadzona do europejskich ogrodów w 1832 roku.
W naszym klimacie jest rośliną jednoroczną. Dzięki łatwemu rozsiewaniu nasion potrafi przez wiele lat utrzymywać zajęte stanowisko, a także tworzyć wielkie skupiska. Jest rośliną dość ekspansywną, w niektórych krajach uważana jest za inwazyjną.
Egzotyczna, okazała roślina jednoroczna lub bylina o kwiatach zebranych w baldachowate kwiatostany. Tworzy gęste, wielołodygowe kępy.
Łodyga - cienka, wzniesiona, sztywna i wytrzymała, słabo rozgałęziona, z długimi międzywęźlami. W przekroju kwadratowa, wewnątrz pusta. Wysokość do 120 cm.
Liście - jajowate do jajowato-lancetowatych, wycinane (ząbkowane) na brzegach, o długości do 10 cm, dość rzadko rozmieszczone.
Kwiaty - drobne, pięciopłatkowe, w kolorze fioletowo-różowym, liczne, zebrane w zwarte wierzchotki na szczycie łodygi. Zapach kwiatów przypomina lawendę. Kwiaty miododajne wabią nektarem liczne owady, zwłaszcza motyle i pszczoły.
Kwitnie - od (czerwca) lipca aż do jesiennych przymrozków. Jest jedną z najdłużej kwitnących roślin.
Owoc - rozłupka
Wymagania - werbena patagońska dobrze rośnie na stanowisku słonecznym, preferuje gleby żyzne, lekkie, piaszczyste lub piaszczysto-gliniaste, o odczynie obojętnym lub alkalicznym, o umiarkowanej wilgotności.
Nadaje się do zestawień z trawami, jeżówkami, rudbekiami i innymi bylinami kwitnącymi późnym latem.
Strefa mrozoodporności od 7 do 11.
Istnieją dwa podgatunki werbeny patagońskiej:
- Verbena bonariensis subsp. Bonariensis L.
- Verbena bonariensis subsp. Conglomerata Briq.
************
Werbenowate (Verbenaceae) - rodzina roślin należąca do rzędu jasnotowców (Lamiales). Należy do niej ok. 1200 gatunków zebranych w 34 rodzaje. Występują głównie w strefie międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej, rzadko tylko w umiarkowanej. Są to drzewa, krzewy i rośliny zielne. W stanie dzikim we florze Polski spotykany jest tylko jeden rodzaj - werbena (Verbena L.).
Werbena, witułka (Verbena L.) - rodzaj roślin zielnych z rodziny werbenowatych. Należące do niego gatunki to rośliny dwuletnie i byliny pochodzące z Europy oraz Ameryki Południowej i Północnej. Gatunkiem typowym jest werbena pospolita (Verbena officinalis L.)
Więcej informacji na temat uprawy werbeny patagońskiej - patrz źródła.
źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4
.75.47.
Fakt, wcześniej nie widziałem.
OdpowiedzUsuńale sam dobrowolnie z ogrodu bym nie zrezygnował.
Ja nie zrezygnowałam z ogrodu - po prostu nigdy go nie posiadłam :-)
UsuńNapisałeś że nie masz go "z wyboru", odebrałem to jako rezygnację.
UsuńMotyle świetnie wychodzą na zdjęciach, ale zrobienie dobrego zdjęcia wymaga dużej cierpliwości.
OdpowiedzUsuńTak, wiem - cierpliwości, umiejętności i pewnej ręki lub statywu :-)
Usuń