30 września 2016

Kwitnące topinambury

Rozkwitłe słoneczniki bulwiaste pięknie witają jesień. A może raczej żegnają lato?
Przez wszystkie minione miesiące zbierały siły, by wyrosnąć, a zakwitają tylko wówczas, jeśli lato było wystarczająco długie i ciepłe. Zatem, jeśli to pożegnanie, niechaj trwa jak najdłużej.

Słonecznik bulwiasty, topinambur, bulwa, bulwy (Helianthus tuberosus L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych.
Słonecznik bulwiasty, topinambur (Helianthus tuberosus L.) – kwitnienie przypada na okres od lipca do listopada, przy czym trwa 1,5 miesiąca

28 września 2016

Maruna nadmorska

W ubiegłym roku odkryłam pewien nieużytek, na którym rośnie m.in. rezeda żółta. Z ulgą donoszę, że miejsce to nadal nie zostało zagospodarowane. W tym sezonie byłam tam trzy lub cztery razy, ale to mi wystarczyło. Zobaczyć miejsce, które rośliny dopiero zaczęły zdobywać (tak było zeszłego lata), teraz całkowicie zarośnięte - to robi wrażenie. Zwłaszcza, że raz trafiłam na chwilę, gdy zakwitły maruny nadmorskie. Po prostu morze kwiatów! A chwila? ZaChwycona, oczywiście :-)

Maruna nadmorska (Tripleurospermum maritimum (L.) W. D. J. Koch, syn. Matricaria maritima L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Jest pospolity na terenie całej Polski.
Maruna nadmorska (Tripleurospermum maritimum (L.) W. D. J. Koch) - kwitnie od wiosny (V-VI) do późnej jesieni (IX-X). Na szczytach pędów, rozwijają się koszyczkowe, nieduże kwiaty, zebrane w niewielkie, luźne kwiatostany na długich szypułkach. Kwiaty nie wydzielają zapachu.

25 września 2016

Sierpniówka w Ogrodzie Botanicznym

Na początku sierpnia, po raz kolejny w tym roku, odwiedziłam poznański Ogród Botaniczny i znów, z przyjemnością, ponownie zobaczyłam wcześniej widziane już rośliny, ale i dostrzegłam coś nowego oraz poznałam nazwy kilku gatunków roślin. Zapraszam na spacer po ogrodzie w pełni lata.
 
Kosmos siarkowy, kosmos żółty (Cosmos sulphureus Cav.) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Pochodzi z Meksyku i Brazylii. Kwitnie od lipca do października

Kosmos siarkowy, kosmos żółty (Cosmos sulphureus Cav.) - kwiatostany o średnicy 4-6 cm w formie koszyczków składających się z kwiatów języczkowatych i rurkowatych. Kwiaty w odcieniach barwy żółtej do pomarańczowej. Kwiaty rurkowate stosunkowo długie.

22 września 2016

Hurghada - deptak turystyczny

Zapraszam na pierwszy spacer po Hurghadzie. Dziś przedstawię migawki z ulicy ciągnącej się wzdłuż linii morza (częściowo jest to promenada). Punktem startowym będzie (mniej więcej) lokal McDonald's, znajdujący się na końcu tego czerwonego budynku na zdjęciu poniżej. Co prawda, zasłaniają go palmy daktylowe, które wydały mi się ciekawszym tematem kadru  ;-)


Najpierw ruszam w prawo - szlakiem żółtym. Obrazek poniżej przedstawia niewielki fragment Hurghady (na wysokości lotniska, które znajduje się w głębi lądu), po którym się poruszałam. Różnymi kolorami zaznaczyłam trasy, z których powstaną moje foto relacje.
Idąc w lewo, ów nadmorski deptak w którymś momencie staje się ulicą o nazwie Youssef Affifi (ustaliłam to dzięki mapie Google, sama jakoś nie zauważyłam żadnych tabliczek z nazwami ulic czy numerami domów).
 
Wycinek planu Hurghady z zaznaczonymi trasami, które udokumentowałam fotograficznie - szlak magenta (link),  szklak niebieski (link),  szlak pomarańczowy (link),  kawiarnie (link)

20 września 2016

O sosnach i o szyszkach

Gdyby w Moim Lesie rosły tylko tak wysokie sosny, jak na dwóch pierwszych zdjęciach, pewnie nie dowiedziałabym się niczego o ich szyszkach.


W zależności od gatunku i miejsca gdzie rosną, sosny mogą być strzeliste lub powyginane i krępe.


W Moim Lesie jest kilka obszarów porośniętych sosnami. Rosną dość gęsto w regularnych odstępach - zapewne są to nasadzenia sztuczne.

17 września 2016

W Moim Lesie - lipiec

Zapraszam na mały spacer po Moim Lesie i okolicznych łąkach. Oto kilkanaście roślin, które zauważyłam i sfotografowałam w lipcu. 

Pszeniec zwyczajny (Melampyrum pratense L.) z rodziny zarazowatych (Orobanchaceae).
Starzec jakubek (Senecio jacobaea L.), znany także jako krostawiec - gatunek rośliny z rodziny astrowatych.

14 września 2016

Egipt w wakacyjnej pigułce


Aby zobaczyć turkusowe wody Morza Czerwonego, wpierw musiałam pokonać ogromną Pustynię Arabską (Wschodnią). Jej krajobraz stanowi przede wszystkim sieć suchych uedów porośniętych skąpą roślinnością. Z wysoka można było zobaczyć rozgałęzione koryta pradawnych rzek.

Lot nad pustynią. Widok z samolotu na Pustynię Arabską

94% powierzchni Egiptu zajmują pustynie, głównie żwirowe i kamieniste. W zachodniej części kraju sporo jest też pustyń piaszczystych. Przeważająca część kraju jest wyżynna, jednak są to wyżyny dość nisko położone nad poziomem morza (średnio 320-250 m n.p.m).

12 września 2016

Las niemalowany

Tym razem nie będę opowiadać o Moim Lesie, bo możecie sami go zobaczyć... moimi oczami. W ostatni weekend widziałam go takim.

Las brzozowy
Las sosnowy

10 września 2016

Życie na torowiskach

Już nie da się uciec od cywilizacji, zwłaszcza w mieście. To zwyczajnie niemożliwe. Lubię jednak te momenty, gdy dostrzegam (a czasem odkrywam) miejsca gdzie, pomimo usilnych zabiegów człowieka próbującego je opanować, okiełzać, urządzić, zagospodarować, przystosować, zawładnąć, etc., z powrotem zakrada się roślinność - nieproszona, niesiana, pojawiająca się nie wiadomo skąd, za to pełna swoistej urody i niesamowitej woli przetrwania. Dopiero wtedy jest pięknie, kiedy to martwy beton (skoro już musi być) zostanie jakoś ożywiony, zrównoważony przez naturę.
W mojej okolicy istnieje kilka torowisk kolejowych. Jedne są stale użytkowane, inne zostały zupełnie zapomniane. O jedne i drugie upomina się nieustępliwa natura, za to z jakim wdziękiem :-)

Nasyp przy torach kolejowych porośnięty dziką roślinnością wyglądał pięknie, ale... przez krótki czas. Kilka czy kilkanaście dni później niemal wszystkie rośliny przekwitły (12 lipca)
Roślinność porastająca nasyp kolejowy (12 lipca)

7 września 2016

Uczep amerykański

Był już tulipanowiec amerykański, czeremcha i szkarłatka amerykańskie, a tym razem przedstawiam gatunek uczepu, który również pochodzi z Ameryki. Rośnie on w Moim Lesie, nad płytkim i ciepłym Bajorkiem, gdzie w ubiegłym roku przez kilka dni obserwowałam piękną ważkę, żagnicę siną (wolę jednak jej inny przydomek - okazała).
Wówczas to zauważyłam zbiorowisko wysokich roślin o ładnym pokroju i ciemnożółtych kwiatach, dość niepozornych, za to ozdobionych wianuszkami zielonych listków, niejako "zastępującymi" płatki (to, co nazywam płatkami kwiatu, to kwiaty języczkowe). W tym roku, wydaje mi się, owych roślin przybyło. Właśnie kwitną.
Wg opisu botanicznego, uczep amerykański osiąga maksymalnie metr wysokości, ale nad Bajorkiem widziałam rośliny, które mają  ok. 1,3 m, a może i więcej. Z tego co zaobserwowałam, muszą rosnąć bardzo szybko, zwłaszcza w drugiej połowie sierpnia. Pamiętam, że gdy ostatnio byłam w tamtym miejscu, niemal zastanawiałam się czy uczep w ogóle wyrośnie, taki był niepozorny. Po upływie trzech tygodni zastałam malowniczy gąszcz.

Uczep amerykański (Bidens frondosa L.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Rodzimy obszar jego występowania to Ameryka Północna.
Uczep amerykański (Bidens frondosa L.) – w Polsce rośnie na terenie całego kraju. Rośnie nad rzekami i ciekami wodnymi.

4 września 2016

W Moim Lesie - czerwiec

Od pewnego czasu kataloguję zdjęcia miesiącami, a nie dniami - jak kiedyś. Z jakiegoś powodu tak jest mi wygodniej, choć gromadzę setki zdjęć. Niedawno przeglądałam zbiory z czerwca i, choć wydaje się, że było to niedawno, niemal wszystko się zmieniło, przeminęło. Zobaczcie sami. Oto rośliny z Mojego Lasu, czyli miejsca, które odwiedzam dość regularnie, czasem kilka razy w miesiącu. Obszar ten składa się z nie tylko z lasu i zagajników, ale i niewielkich zbiorników wodnych oraz łąk i polan.
Zapraszam na mały przegląd roślin zielnych, które uwieczniłam w czerwcu. Część z nich już przedstawiłam - w podpisach znajdują się linki do moich opisów lub do stron źródłowych.

Jastrun właściwy, złocień właściwy, jastrun wczesny (Leucanthemum vulgare Lam.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych.
Jastrun właściwy, złocień właściwy, jastrun wczesny (Leucanthemum vulgare Lam.) - kwitnie od czerwca do sierpnia