11 marca 2014

Suche pożegnanie zimy

Zima przeminęła niepostrzeżenie, coraz więcej jest słonecznych dni i tylko patrzeć jak łąki, trawy i drzewa obudzą się do życia. Już wschodzi glistnik jaskółcze ziele, pojawiają się pojedyncze zielone źdźbła traw, pąki na krzewach czekają w gotowości, no i są już bazie. Słychać coraz więcej ptaków, sroki z sąsiedztwa kończą budować nowe gniazdo (skwapliwie wykorzystywały gałązki ze starego). Na moich łąkach nadal królują suche trawy, sucha nawłoć, wrotycz, ostrożeń, dziurawiec, przymiotno, wiesiołek i inne - same szkielety. Słychać tylko cichy szmer martwych łodyg i pustych kwiatostanów, szum suchych traw poruszanych delikatnym wiatrem - ale do czasu.
Natknęłam się na gromadkę niewielkich owadów - fruwały w jednym miejscu nad jakąś suchą rośliną: góra-dół, góra-dół w kółko i na odwrót. Do złudzenia przypominało to ruchy piłeczek w rękach żonglera - ciągle się wymijały, choć czasem na moment wpadały na siebie, jakby specjalnie. Muchy nadal są rzadkością, innych owadów specjalnie nie widać, ale też... do czasu.

Suchy wrotycz i nawłoć pośród wysokich traw (zdaje się, że to trzcinnik piaskowy) na Łące Wschodniej
Suchy dziurawiec - nasiona wysiane
Suchy dziewięćsił - ten prawie wcale się nie zmienia. W tle dziurawiec
Owoce głogu wyschły, ale ciągle tkwią na gałązkach. Pączki liści czekają w gotowości
Ostrożeń lancetowaty - suche koszyczki kwiatowe
Ostrożeń lancetowaty - suche liście
Szczeć pospolita straciła koloryt, ale zachowała kształt i formę
Nawłoć - poza suchymi szkieletami pędów niewiele zostało, nadal jednak można ją rozpoznać
Przymiotno gałęziste? Tak mi się wydaje, ale teraz trudno o pewność
Złotorost ścienny - zmiany pór roku nie robią na nim wrażenia.18 812

suche rośliny łąkowe zimą, sucha nawłoć, sucha szczeć, suchy ostrożeń lancetowaty, rośliny suche chwile zachwycone, dziewięćsił suchy, dziurawiec suchy wygląd zimą, przymiotno zimą


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz