Strony i linki

20 maja 2019

Brunera wielkolistna, niezapominajka kaukaska

Początkowo sądziłam, że jakiś gatunek niezapominajek o bardzo długich łodyżkach wyrósł pomiędzy ozdobnymi liśćmi nieznanej mi rośliny. Okazało się jednak, że jest to "komplet" :-). Bardzo piękna roślina, prawdziwa ozdoba zacienionych miejsc. Nigdy wcześniej jej nie widziałam, ani nie miałam pojęcia o jej istnieniu. Jak tu zapamiętać nazwę? Może - "Nie ze mną te numery, Brunner" :-P
Brunery wielkolistne fotografowałam w Botaniku od końca kwietnia do połowy maja, przypuszczam jednak, że kwitną nadal. A jeśli nie, to liście, chyba największa ozdoba tych roślin, będą przyciągać wzrok aż do jesieni.
Dwa pierwsze zdjęcia przedstawiają roślinę o wyłącznie zielonych liściach. Te wzorzyste podobały mi się zdecydowanie bardziej.

Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) -  gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny ogórecznikowatych.
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla)  
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla)  
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla)  
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla)  
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla)  
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla)  
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla)  
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla)  
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla)  
brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla)  




-------------------------------------




Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla (Adans.) I.M.Johnst., syn. Anchusa myosotidiflora Lehm.) - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny ogórecznikowatych, rodzaj Brunera.

Pochodzi z Kaukazu. Uprawiana od 1825 r.

Łodyga - wzniesiona, w przekroju  kwadratowa, pokryta szczeciną, dorasta do wysokości 30-50 cm.

Kwiaty - drobne, niebieskie z białą gardzielą, o średnicy 5-7 mm, zebrane w luźne, rozgałęzione kwiatostany. Są podobne do kwiatów niezapominajki. Działki kielicha zrośnięte tylko u nasady. Płatki korony zrośnięte w krótką rurkę, zamkniętą dwułatkowatymi, brodawkowatymi osklepkami. Pręciki równej długości, krótsze od rurki korony, nitki i pylniki krótkie. Zalążnia górna, czterokomorowa, z pojedynczą, krótką szyjką słupka niewystającą z rurki korony.
Kwitnie - w okresie od maja do czerwca.

Liście - odziomkowe o sercowatej nasadzie o długości do 14 cm, na długich ogonkach. Na liściach widoczne unerwienie. W uprawie są brunery o liściach kremowo plamistych.

Owoc - rozłupnie rozpadające się na cztery szorstkie rozłupki o długości do 4 mm.

Korzeń - czarniawe, wydłużone kłącze.

Roślina rabatowa i do sadzenia w pojemnikach. Dobrze wygląda w towarzystwie paproci i pierwiosnków, funkii, pluskwicy, epimedium, a także nad wodą przy knieci błotnej.
Brunera wielkolistna to roślina bardzo szybko rosnąca, ekspansywna. Tam gdzie rosną brunnery - chwasty nie mają szans.

Stanowisko - cieniste lub półcień.
Gleba - przepuszczalna, żyzna próchniczno-gliniasta ziemia o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym.

Roślina łatwa w uprawie. Rośnie prawie na każdej glebie, jest odporna na choroby i szkodniki. Po zakończonym okresie kwitnienia pędy kwiatowe należy przyciąć.

Rozmnażanie - przez sadzonki korzeniowe wykopane w okresie od marca do kwietnia. W sprzyjających warunkach brunera rozsiewa się sama.



link 1, link 2, link 3, link 4, link 5



 i70.08.  (303)  [32]

brunera wielkolistna, Brunnera macrophylla, Anchusa myosotidiflora, niezapominajka kaukaska, brunera wielkolistna zdjęcia opis, Brunnera macrophylla wygląd zdjęcia, Anchusa myosotidiflora infromacje zdjęcia, brunera wielkolistna chwile zachwycone, Brunnera macrophylla chwile zachwycone, Anchusa myosotidiflora chwile zachwycone, niezapominajka kaukaska chwile zachwycone, 

7 komentarzy:

  1. Uwielbiam niezapominajki! A te są takie urocze... Pozdrawiam majowo! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zadziwia zestawienie z liśćmi tych maleńkich drobin niebieskości. Piękne, delikatne kwiatuszki.
    O zdjęciach nic nie powiem, bo słyszałem, że nadmiar pochwał może zaszkodzić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kwiatki są iście niezapominajkowe, a przy tym mają takie urodziwe liście. Wczoraj znów byłam w Botaniku dostrzegłam jeszcze inną odmianę z liśćmi zielonymi, ale z szerokim kremowym obrzeżeniem. Jednak te wzorzyste, które sfotografowałam podobają mi się najbardziej.
      Krzysztofie, dziękuję za miłe słowa i wiem, że na pochwały ciągle jest za wcześnie :-)

      Usuń
  3. Aleś ją ślicznie pokazała, tak plastycznie i soczyście! A to przecież taka niewyraźna roślinka. Jakiś czas gościła u mnie przywleczona gdzieś z jakimiś innymi sadzonkami, ale przegrała walkę z niezapominajką rodzimą, mimo że obie traktowałem z taką samą atencją.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A to ciekawe, bo brunera opisywana jest jako raczej ekspansywna roślina zagłuszająca inne, tyle że w cieniu. Cieszę się, ze zdjęcia Ci się podobają :-) Dziękuję

      Usuń
  4. Brunery to moja miłość choć nie kolekcjonuję ich odmian. Wystarczą mi dwie niesamowite: wzorzysta Jack Frost i intensywnie srebrna (w sloncu aż razi gdy odbiją swiatlo) najprawdopodbliżej Silver Heart. I ta druga mnie zadziwia, bo...nie chciała przestać kwitnąć az do konca sezonu teraz w październiku. Oszalała!😀

    OdpowiedzUsuń