Strony i linki

25 lutego 2020

Dalia 'Junona'

Może kiedyś przybędzie informacji o tej odmianie dalii, ale na razie prawie nic nie znalazłam. Do prezentacji muszą więc wystarczyć same zdjęcia. Znawcą nie jestem, ale odnoszę wrażenie, że dalia 'Junona' z tymi kulistymi żółtopomarańczowymi kwiatami oraz bardzo ładnymi liśćmi jest dość charakterystyczna. Całkiem możliwe, że spotkam ją latem w jakimś ogrodzie, a wtedy będę wiedziała, że to właśnie ona.
Rośliny prezentowane na zdjęciach rosły w ogrodzie botanicznym. Kwitły od sierpnia do października.

Dalia (Dahlia) 'Junona' - odmiana dalii ogrodowej o kulistych koszyczkach kwiatowych. Hodowca nieznany.

Dalia (Dahlia) Junona  

Dalia (Dahlia) Junona  

Dalia (Dahlia) Junona  

Dalia (Dahlia) Junona  

Dalia (Dahlia) Junona  

Dalia (Dahlia) Junona  



------------------------------------




Dalia zmienna, dalia ogrodowa, georginia ogrodowa (Dahlia hybr.) – mieszaniec powstały ze skrzyżowania dalii: D. coccinea × D. pinnata, a w powstaniu niektórych odmian wzięły udział także inne gatunki.
Nie rośnie dziko, jest natomiast powszechnie uprawiany jako ogrodowa roślina ozdobna.

Dalia (Dahlia) 'Junona' - dalia o kulistych koszyczkach kwiatowych.
Barwa kwiatów - żółta z domieszką czerwieni
Wysokość - 70-90 cm
Srednica kwiatów - do 15 cm
Hodowca: nieznany



link,



a.11.31. (176) [49] /103/

dalia zmienna, da lia Junona, odmiana dalii Junona, junona dalia, dahlia junona, dalia Junona wyglad zdjęcia, dahlia junona zdjęcia opis, dalia Junona chwile zachwycone, dahlia junona chwile zachwycone, 


7 komentarzy:

  1. Świetne makra! Nie przejmuj się brakiem informacji - pewnie to kultywar i wytwórca pilnie ich strzeże.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Chciałabym chociaż wiedzieć kiedy powstała ta odmiana, czy jest już rozpowszechniona, czy jest jeszcze mało znana.

      Usuń
  2. Piękne i oryginalne kwiaty. Swoją niemal matematyczną symetrycznością przypominają mi kunsztownie robione przez babcię papierowe kwiaty, moczone później w roztopionym wosku. Teraz chyba nikt takich nie potrafi zrobić, tylko Natura, niedościgła mistrzyni artyzmu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Papierowe kwiaty moczone w roztopionym wosku?? Co to za technika? Nigdy czegoś takiego nie widziałam. Zaciekawiło mnie to, ale znalazłam tylko opis metody woskowania żywych kwiatów, a tego bym się nie podjęła - kwiaty wytrzymują najwyżej tydzień. Ale z papieru to co innego, tylko jak one wyglądały, czemu służyły?

      Usuń
    2. Wyglądały przyzwoicie, zwłaszcza z paru metrów, a robione były na groby. Wosk czynił je odpornymi na deszcz i w części na kurz. Pamiętam, że pod światło trochę błyszczały. Pamiętam kwiaty robione z dziesiątków wąskich paseczków białego papieru, a te „płatki” miały jeszcze faliste brzegi – skutek przyciśnięcia do opuszki kciuka czymś wąskim ale nie ostrym i przy takim trzymaniu przeciągnięciu paseczka na całej długości.
      Taki kwiat był pracochłonnym majstersztykiem. Cały rok zbierano w domu resztki świec na te jesienne prace.

      Usuń