Patrzenie na zieleń ponoć przynosi ulgę i odpoczynek dla zmęczonych oczu. Zgadzam się z tym... częściowo.
Na zadbanych, regularnie strzyżonych i podlewanych trawnikach, gdzie większość innych roślin nie ma szans rozkwitnąć, wesołe kwiatki niewielkich stokrotek są jakże miłym dla mego oka akcentem - widocznie potrzebuję szerszej, bardziej urozmaiconej palety barw :-) . Pewnie mają i sto białych lub różowawych "płatków" (tak naprawdę są to żeńskie kwiaty języczkowe), a na środku żółtą "poduszeczkę", na której chętnie przysiadają różne owady. Niezwykle wytrwałe w kwitnieniu, także podczas łagodnej i bezśnieżnej zimy - zawsze wywołują mój uśmiech.
A tak przy okazji - gdzie gęś ma pępek? Nazwy ludowe roślin doprawdy bywają oryginalne :-)
Stokrotka pospolita (Bellis perennis) - rośnie na łąkach, pastwiskach, przydrożach, murawach i na wszelkich innych terenach trawiastych. |
Stokrotka pospolita (Bellis perennis) - nie ma specjalnych wymagań co do gleby, rośnie dobrze zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych. |
Stokrotka pospolita (Bellis perennis) - kwiaty zebrane w pojedynczy koszyczek na szczycie głąbika o średnicy 12-20(30). Kwiaty przedprątne, zapylane przez motyle, błonkówki lub muchówki. mm. |
Stokrotka pospolita (Bellis perennis) - liście zebrane w różyczkę, łopatkowe lub odwrotnie jajowate, zwężające się w ogonek, zwykle jednonerwowe, całobrzegie, nieco karbowane lub grubo ząbkowane. |
-------------------------------------
Stokrotka pospolita, stokrotka łąkowa, stokrotka trwała (Bellis perennis) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych.
Nazwy ludowe: stokroć, stokrotka, stokroć trwała, stokroć pospolita, gęsie pępki, przypołudnik czerwony.
Występuje w umiarkowanych strefach, głównie na Półkuli Północnej: na większości obszaru Europy, w Azji Zachodniej i Azerbejdżanie oraz Libii. Rozprzestrzenia się też gdzieniegdzie poza tym obszarem rodzimego występowania.
Jest pospolita na terenie całej Polski (rzadziej na północnym wschodzie, w górach - po piętro kosówki).
Łodyga - kwiatonośna, prosto wzniesiona, nierozgałęziona, bezlistna (tzw. głąbik), obła, zwykle delikatnie owłosiona, pod kwiatostanem nieco zgrubiała, o wysokości 4-15(20) cm.
Liście - zebrane w różyczkę, łopatkowe lub odwrotnie jajowate, zwężające się w ogonek, jednonerwowe, całobrzegie, nieco karbowane lub grubo ząbkowane.
Kwiaty - zebrane w pojedynczy koszyczek na szczycie głąbika o średnicy 12-20(30) mm. Okrywa koszyczka składa się z tępo zakończonych listków ułożonych w dwu szeregach, krótko owłosionych. Dno koszyczka jest wypukłe, puste i ma powierzchnię pokrytą brodawkami.
Na zewnątrz koszyczka jeden szereg białych lub różowych kwiatów języczkowych żeńskich.
Wewnątrz koszyczka żółte, rurkowe kwiaty obupłciowe, długości ok. 2 mm.
Korona kwiatów rurkowych dzwonkowata, 4-5 ząbkowa. Pylniki całkowicie zrośnięte w rurkę wokół słupka, nitki pręcików wolne.
Kwiaty przedprątne, zapylane przez motyle, błonkówki lub muchówki.
Kwitnie przeważnie od marca do listopada, czasem również w zimie, jeśli jest bezśnieżna i nie ma mrozów. Grupy i formy ogrodowe kwitną od kwietnia do czerwca.
Owoc - odwrotnie jajowata, gładka i żółtobrunatna niełupka długości ok. 1 mm.
Kłącze - walcowate i rozgałęzione.
Bylina, hemikryptofit.
Siedliska - rośnie na łąkach, pastwiskach, przydrożach, murawach i na wszelkich innych terenach trawiastych.
Preferuje gleby zasobne w składniki mineralne i średnio próchniczne. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, rośnie dobrze zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych.
Roślina lecznicza
- Surowcem zielarskim jest kwiat - Flos Bellidis. Kwiat zawiera substancje gorzkie, garbniki, kwasy organiczne, śluz, saponiny, olejki eteryczne oraz znaczne ilości soli mineralnych.
- Działanie: w medycynie ludowej kwiat stokrotki stosuje się przy krwawieniach z płuc i pęcherza moczowego, także jako środek przeciwgorączkowy i ogólnie wzmacniający.
- Napar poleca się przy złej przemianie materii i nieregularności menstruacji oraz jako środek moczopędny (przy kamicy nerkowej i pęcherzowej) i przeczyszczający. Napar ziela stokrotki obniża ciśnienie krwi oraz przeciwdziała miażdżycy, toteż polecany jest dla osób starszych.
- Obecnie w lecznictwie rzadko jest stosowany wewnętrznie jako środek wykrztuśny w chorobach dróg oddechowych i łagodny środek ściągający w nieżytach przewodu pokarmowego.
- Zewnętrznie stosowany jest w postaci kąpieli i okładów jako środek przeciwzapalny, przy źle gojących się ranach, krwawych wybroczynach, owrzodzeniu i wykwitach skórnych.
Stokrotka pospolita jest uprawiana jako roślina ozdobna, głównie ze względu na efektowne kwiatostany. Od niej pochodzą wszystkie odmiany stokrotek ogrodowych, które różnią się między sobą wysokością, wielkością kwiatów i ich budową. Są odmiany o kwiatach pojedynczych, pełnych i półpełnych, zazwyczaj w kolorze białym lub różowym oraz wielu odcieniach karminowego. Odmiany uprawne mają barwę białą lub całą gamę odcieni czerwonego koloru, często też mają większe kwiatostany z liczniejszymi kwiatami języczkowatymi od dziko rosnącej formy typowej.
Wybrane odmiany (kultywary) stokrotek ogrodowych:
- ‘Alba Plena’ - o pełnych, białych koszykach kwiatowych
- ‘Alice’ - o półpełnych, dużych, różowych kwiatach,
- ‘Aucubifolia’ - o pojedynczych, białych koszyczkach kwiatowych z liśćmi w złote cętki,
- ‘Dresden China’ - niewielkiej wielkości z pierzastymi, języczkowatymi kwiatami,
- ‘Old Strain’ - o kwiatach pojedynczych, białoróżowych.
- ‘Pomponette’` - o niedużych, pełnych kwiatach,
- ‘Prolifera’ - z pełnymi, języczkowatymi kwiatami w różowe plamki.
- ‘Rob Roy’ - o pełnych, czerwonych koszyczkach kwiatowych,
- ‘Super Enoma’ - o dużych, pełnych kwiatach,
- ‘Speedstar Red’ - o kwiatach półpełnych z żółtymi środkami
Rozmnażanie - można wysiewać z nasion, lub rozmnażać przez podział starszych, rozrośniętych kęp.
źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4, źródło 5, źródło 6,
.37.55.
Mam mnóstwo w ogródku, co śmieszniejsze rozmnażać można także poprzez... koszenie. Koszę trawnik a razem z nim stokrotki, ponieważ nie grabię tego co koszę (centymetra tygodniowego przyrostu nie warto) to teraz mam je już rozniesione po całym ogrodzie. Co zresztą było moim zamiarem i bardzo mnieśmieezniejsze
OdpowiedzUsuńMa być mnie cieszy (piszę kciukami na tablecie, stąd przedziwny efekt wynikowy).
OdpowiedzUsuńPs. świetne makra
Trawnik usiany takimi wdzięcznymi kwiatkami na pewno wygląda ładniej i weselej :-)
UsuńAutentycznie uroczso, wesoło i przyjaźnie, do Togo jeszcze pod krzewami niezapominajki, nigdy nie byłem zwolennikiem tzw ozdobnych trawników z selekcjonowanych odmian, bez krzty "chwastów" i ... życia.
UsuńBrawo makroman! Zamiast trawnika a la pustynia, piękny, pełen życia dywanik naturalnie poprzetykany stokrotkami :) suuper
Usuńmiło mi.
UsuńPięknie pokazane i opisane
OdpowiedzUsuńZawsze z wielka przyjemnością zaglądam na Twego bloga
Pozdrawiam :)
Dziękuję, bardzo mnie to cieszy :-) Pozdrawiam
UsuńTakie zwykłe, pospolite, a takie ładne! Delikatnie zaznaczony fiolet na obwodzie płatków czyni je pięknymi. Teraz widzę, że w budowie są podobne do podbiału: w środku kwiatu rosną maleńkie kwiatki. Czy tak, Aniko?
OdpowiedzUsuńWiecie, robiłam ostatnio makro zdjęcie kwiatu stokrotki i też zauważyłam te małe 'kwiatuszki' w środku :) a w ogóle to stokrotki uwielbiam :)
UsuńKrzysztofie, kwiaty podbiału rzeczywiście mają podobną budowę, ale chyba nie mylisz ich ze stokrotkami? Podbiał ma kwiaty w całości żółte :-)
UsuńAnn Emilio - chyba nie ma nikogo kto nie lubiłby stokrotek :-). Kiedy jako dziecko rysowałam kwiatki, zdaje mi się, że najbardziej przypominały stokrotki albo rumianek. Lubiłam narysować wokół okrągłego środka jak najwięcej podłużnych płatków.
UsuńKrzysztofie. W tym sensie podobne że to wszystko kwiaty złożone, pod innymi względami zupełnie różne.
UsuńO, złożone! Dokładnie tak, jak oczy muchy, na przykład, które też nazywają się złożone, a nasze, o tyleż lepsze, nazywają się prostymi. Teraz wiem, że tak właśnie jak z oczami u muchy, patrząc na kwiat podbiału lub stokrotki, w istocie patrzę całe ich zgrupowanie. Podobnie jak Emilia, dopiero na zdjęciach makro w wykonaniu Aniki, zauważyłem tę ich uroczą cechę.
UsuńCenne i ciekawe informacje o kwiatuszkach, które uwielbiam. Ich widok na trawniku rozwesela mnie :)
OdpowiedzUsuńDziękuję. Mnie również widok stokrotek wprawia w dobry nastrój. Pozdrawiam
Usuń