Strony i linki

4 lutego 2020

Kolcolist zachodni (Ulex europaeus)

Kolcolisty rosnące w poznańskim Botaniku zapewne są jeszcze młode - ich wysokość nie przekracza metra. Choć widziałam je w czasie obfitego kwitnienia, później nie dopatrzyłam się (jeszcze?) strąków. Trochę zdziwiły mnie niektóre informacje o tym gatunku. Choćby to, że ten klujący krzew bywał uprawiany na paszę, albo że z ogniem jest "za pan brat" - może służyć za opał, ale bez problemu odradza się po pożarze, a i nasiona są przystosowane do kiełkowania po lekkim przypaleniu przez ogień.

Kolcolist zachodni (Ulex europaeus) – gatunek krzewu z rodziny bobowatych [10 października]
kolcolist zachodni (Ulex europaeus)  22 marca

kolcolist zachodni (Ulex europaeus)  22 marca

kolcolist zachodni (Ulex europaeus)  22 marca

kolcolist zachodni (Ulex europaeus)  28 marca
kolcolist zachodni (Ulex europaeus) 28 marca
kolcolist zachodni (Ulex europaeus)  5 kwietnia
kolcolist zachodni (Ulex europaeus)  
kolcolist zachodni (Ulex europaeus)  
kolcolist zachodni (Ulex europaeus) 
kolcolist zachodni (Ulex europaeus) 
kolcolist zachodni (Ulex europaeus)  7 maja
kolcolist zachodni (Ulex europaeus) 10 października
kolcolist zachodni (Ulex europaeus) 




Zdjęcia powstały w latach 2018-2019.




--------------------------------------





Kolcolist zachodni (Ulex europaeus L.) – gatunek krzewu z rodziny bobowatych.

Jest szeroko rozpowszechniony na kuli ziemskiej.

Pochodzi z Europy zachodniej, ale rozprzestrzenił się także w Afryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii, w Ameryce Północnej i Środkowej [gdzie jest często uważany za chwast lub uznany za gatunek inwazyjny - zwłaszcza na zachodzie USA, w Chile i Nowej Zelandii], na Hawajach i w Azji, jest też uprawiany w wielu regionach świata.
W Polsce jest uprawiany i dziczejący (kenofit). Na terenie Polski wysiewany dawniej w zachodniej części kraju w lasach i na wrzosowiskach, miejscami zdziczały.

Pokrój - krzew osiągający 2-3 m wysokości. Może żyć przez około 30 lat.

Liście - zmodyfikowane w zielone kolce o długości 1-3 cm. Górne liście są pojedyncze, szydlasto zakończone, dolne - trójlistkowe. W kątach liści rozmieszczone są pędy przekształcające się w ciernie. Młode sadzonki  przez pierwsze kilka miesięcy życia wytwarzają zwykłe liście (są one trójlistkowe, przypominające mały liść koniczyny).

Kwiaty - pojedyncze, duże (o długości 1-2 cm), żółte, pachnące kokosem.
Kwitnie - przez cały rok, ale głównie wiosną.

Owoc - strąk o długości 2 cm, ciemno purpurowo-brązowy, częściowo zamknięty przez blado brązowe resztki kwiatu. Strąk zawiera 2-3 małe, czarniawe, błyszczące, twarde nasiona , które są wyrzucane, gdy strąk pęka podczas upałów. Nasiona zachowują żywotność przez 30 lat.


Krzew sadzony na paszę dla zwierząt (na niektórych obszarach był używany do karmienia koni i innych zwierząt gospodarskich - po uprzednim potłuczeniu), wykorzystywany również do obsadzania piaszczystych nieużytków oraz jako opał.

Kolcolist zachodni utrwala azot zawarty w glebie.

Nasiona zawierają lektyny.




źródło 1, źródło 2, link




..1.89..( 141) [65]

kolcolist zachodni, Ulex europaeus, kolcolist zachodni zdjęcia opis, Ulex europaeus informacje wygląd, kolcolist zachodni chwile zachwycone, Ulex europaeus chwile zachwycone, 

4 komentarze:

  1. No popatrz - po takiej prezentacji nie ma siły, będzie u mnie w ogrodzie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękna roślina, nieco żarnowca przypomina... No i ta "przyjaźń" z ogniem, bardzo ciekawy temat. Pozdrawiam cieplutko! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że nietrudno rozpoznać rośliny z rodziny bobowatych, choć i mnie zdumiewa to, że są w niej gatunki o mikrych rozmiarach, jak np. wyka drobnokwiatowa, jak i drzewa, np. robinia akacjowa. Pozdrawiam

      Usuń