Strony i linki

8 lutego 2020

Tarczyca brodata

Oto trzeci gatunek tarczycy, który, jak dotąd, miałam możliwość poznać. Te trzy gatunki nie stanowią nawet jednego procenta należących do rodzaju Scutellaria.  Wszystkie one posiadają własności lecznicze (w przypadku tarczycy bajkalskiej i brodatej - są one do dziś wykorzystywane).
Tu muszę zaznaczyć, że niemal zawsze do uwiecznienia danego gatunku rośliny zachęca mnie jej wygląd (uroda, oryginalność), nie zaś właściwości. Bo o nich dowiaduję się mimochodem, gdy mając już zdjęcia, zabieram się do poszukiwania informacji o roślinie i opracowania opisu botanicznego.

Tarczyca brodata (Scutellaria barbata) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny jasnotowatych  [7 czerwca] 
tarczyca brodata (Scutellaria barbata)  31 maja
tarczyca brodata (Scutellaria barbata)  
tarczyca brodata (Scutellaria barbata)  
tarczyca brodata (Scutellaria barbata)  7 czerwca
tarczyca brodata (Scutellaria barbata)  
tarczyca brodata (Scutellaria barbata)  
tarczyca brodata (Scutellaria barbata)  
tarczyca brodata (Scutellaria barbata)  
tarczyca brodata (Scutellaria barbata)  
tarczyca brodata (Scutellaria barbata)  





------------------------------





Tarczyca brodata (Scutellaria barbata D.Don) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny jasnotowatych.

Pochodzi z Azji. Naturalnie występuje w takich krajach jak Indie, Japonia, Korea, Laos, Birma, Nepal, Tajlandia, Wietnam.


Łodyga - pędy wyprostowane, 12-35(-55) cm, nagie lub słabo przylegająco owłosione do góry.

Liście - lancetowate lub trójkątne, lekko ząbkowane o rozmiarach 1,3-3,2 × 0,5-1 (-1,4) cm. Ogonek ma 1-3 mm długości, wklęsło-wypukły, rzadko owłosiony. Przysadki (liście przykwiatowe) podobne do liści łodygowych, o długości do 8 mm, znacznie zmniejszające się ku górze, eliptyczne do wąsko eliptycznych.

Kwiaty - osadzone na szypułkach, które mają małe, ostro zakończone podsadki. Wyrastają naprzeciwlegle w kątach liści w górnej części pędu. Lekko owłosiona korona jest dwuwargowa (o długości ok. 1 cm), powstała ze zrośnięcia płatków u nasady tworzących stopniowo rozszerzającą się ku górze rurkę. Górna warga kapturkowato wysklepiona, warga dolna trójdzielna, powstała przez zrośnięcie trzech płatków, z których dolny jest większy od bocznych. Kwiaty barwy fioletowoniebieskiej lub fioletowej. 4 pręciki w dwóch parach; pylniki główek z poszczególnych par blisko z sobą stulone, nie wystają z rurki kwiatu. Zalążnia górna, złożona z dwóch owocolistków, tworzących dwie komory zawierające po dwa zalążki. Szyjka słupka pojedyncza, cienka, na końcu ze znamieniem podzielonym na dwie nierówne łatki.

Owoce - czterodzielna rozłupnia, rozpadająca się na cztery pojedyncze rozłupki. nasiona brązowe, spłaszczone, ok.1 mm średnicy


Siedlisko - rośnie w środowisku wilgotnym i mokrym, takim jak pola ryżowe, brzegi strumieni, mokre murawy, na wysokości 0-2000 m n.p.m.

Roślina lecznicza - tarczyca brodata jest stosowana leczniczo w przypadku urazów i w celu zmniejszenia stanu zapalnego spowodowanego różnymi chorobami.

Zioło to znane jest jako Ban Zhi Lian (chińskie : 半枝莲; pinyin (uproszczony chiński): bàn zhī lián).



źródło 1źródło 2,
Tarczyca (rodzaj roślin)




 a..3.22.  (151) [75]

tarczyca brodata, Scutellaria barbata, banzhilian, tarczyca brodata zdjęcia opis, Scutellaria barbata wygląd informacje, banzhilian właściwosci lecznicze informacje, tarczyca brodata chwile zachwycone, Scutellaria barbata chwile zachwycone, banzhilian chwile zachwycone, 

10 komentarzy:

  1. Nie spodziewałabym się, że ta roślina tak się może nazywać, myślę, że zapamiętam. Nawet jest przeciwzapalna, dobrze wiedzieć. Przepiękna roślina i to w moim ukochanym kolorze kwiatów. Naprawdę cudo, a zdjęcia genialnie oddają jej piękno! Pozdrawiam cieplutko, miej weekend pełen radości. :))))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nazwa tej rośliny kojarzy się nam z narządem, a powinna z... tarczą, ochroną :-D
      Bardzo dziekuję i również życzę wspaniałego dnia. Serdecznie pozdrawiam :-)

      Usuń
    2. Dzień dobry.Gdzie można kupić nasiona bo na allegro nie ma

      Usuń
  2. Przepięknie ją pokazałaś...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że zdjecia podobają się Tobie. Pozdrawiam :-)

      Usuń
  3. Nie wiedziałam, że tak może nazywać się roślina. Jest cudna, a Twoje zdjęcia jak zwykle zachwycają. Pozdrawiam:):):)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tarczyca, bo tarcza dająca ochronę :-) Bardzo dziękuję i również pozdrawiam :-)

      Usuń
  4. Pilnie poszukuję Scutellaria barbata. Gdzie mogę zobaczyć chociaż jedną roślinę? Jakie są cachy różnicujące między S. Lateriflora a S. Barbata we wczesnym okresie wegetacji?

    OdpowiedzUsuń