28 maja 2024

Tojeść purpurowa (Lysimachia atropurpurea)

Tegoroczna nowość w ogrodzie botanicznym, opisana jako tojeść ciemnopurpurowa 'Beaujolais' (Lysimachia atropurpurea). W naturze występuje w wilgotnych, piaszczystych miejscach na Bałkanach oraz w Turcji.
Całkiem wyczerpujące opisy botaniczne są dostępne w necie, zwrócę jedynie uwagę, że Wikipedia podaje polską nazwę gatunkową jako tojeść purpurowa, a nie ciemnopurpurowa, która to pisownia nie jest zresztą uznawana przez polski słownik ortograficzny, bo jak już to powinno być "ciemno purpurowa".
Lata temu przedstawiłam nieco podobną tojeść orszelinową (TUTAJ) oraz zupełnie niepodobną tojeść pospolitą (TUTAJ). 

Tojeść ciemnopurpurowa BEAUJOLAIS (Lysimachia atropurpurea) – gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych [24 maja] 
 

21 maja 2024

Bożykwiat nadobny (Dodecatheon pulchellum)

Ubiegłego roku zauważyłam w Botaniku rozety liści bożykwiatu nadobnego. Zdążyłam zrobić raptem cztery kadry, więc tej wiosny miałam go już na oku. Zauważyłam, że rozety liści różnią się wielkością oraz kształtem liści, a z czasem okazało się, że różnice dotyczą też wysokości pędów kwiatowych i barwy kwiatków. Dwie rozety takie i dwie takie. Zastanawiałam się, czy są to dwa różne bożykwiaty (Wikipedia podaje nazwy 15 gatunków, poza jednym, bez opisu botanicznego), ale ostatecznie  wszystkie "zaliczyłam" do tego samego gatunku. Dlaczego? Bo przy roślinach znajduje się jedna tabliczka z nazwą gatunkową, a szperając w internetach dowiedziałam się, że bożykwiat nadobny jest gatunkiem bardzo zmiennym. Obejrzałam też sobie zdjęcia bożykwiatu Meada i wykluczam go, choćby ze względu na liście.  
Zatem przedstawiam bożykwiat nadobny w wersji kwiatów fioletowych (u roślin niższych) i bladych (u wyższych). Ładniutki, prawda?

Bożykwiat nadobny (Dodecatheon pulchellum) – gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych [3 maja]
 

15 maja 2024

Skalnica gronkowa (Saxifraga paniculata)

Przedstawiam dziś skalnicę gronkową, która już zakwitła (jakże uroczo!) w botanicznym alpinarium. W warunkach naturalnych kwiaty pojawiłyby się dopiero za trzy-cztery tygodnie. Tym przyśpieszonym kwitnieniem przepraszam za moje opóźnienie w publikowaniu kolejnych wpisów. Powód jest jednak nadzwyczajny - wiosna w rozkwicie, a więc sezon fotograficzny w zenicie. A ja się nie rozdwoję ; -)

Skalnica gronkowa (Saxifraga paniculata) – gatunek rośliny należący do rodziny skalnicowatych [10 maja]