Strony i linki

11 marca 2013

Do startu! Gotowi!

Pąki drzewa (4 marca)

Niedługo wszystko obudzi się do życia. Słońce grzeje coraz mocniej i dłużej, tylko patrzeć jak zieleń wystartuje ku niebu. W słoneczny dzień pąki wyglądają obiecująco, ale tak naprawdę jeszcze niewiele zmieniły się od jesieni - mniej więcej w takim stanie zimują.

Pąki drzewa
Pąki forsycji

Za to wierzbowe bazie już budzą się w ciepłych promieniach słońca. Bezlistne gałązki drzewa srebrzą się wesoło od mnóstwa "kotków", wieszczących nadejście wiosny.

Wierzbowe bazie (kotki) - fot. 6 marca
Wierzbowe bazie (kotki) - 6 marca
Wierzbowe bazie (kotki) - 6 marca

A poniżej pąki drzew i krzewów:

Pąki liściowe lilaka pospolitego sfotografowane 18 lutego. Jego kwiaty pokazałam tutaj
Pąki drzewa sfotografowane 4 marca (górne zdjęcia przedstawiają prawdopodobnie pąki klona zwyczajnego, u dołu - lilaka pospolitego)
Pąki lilaka pospolitego. Po lewej - foto z 18 lutego, po prawej - foto tego samego pąka z 6 marca. Trudno dostrzec różnicę w rozwoju pąków, mimo, że minęło 16 dni. Być może tak wygląda zimujący pąk, tylko wcześniej tego nie zauważałam.



------------------------------------



Pąk, pączek, zawiązek pędu lub kwiatu zlokalizowany jest:
  • na szczycie pędu (pąki szczytowe) lub 
  • w pachwinach liści (pąki boczne lub pachwinowe). 
  • pąk liściowy zawiera wierzchołek wzrostu pędu oraz zawiązki pączków bocznych otulone zawiązkami liści, z których starsze stanowią okrywę pączka.

U roślin zielnych występują wyłącznie pąki nagie, okryte tylko zawiązkami liści. Pąki zimowe roślin drzewiastych chronione są dodatkowo sztywnymi, skórzastymi łuskami, na ich powierzchni występują często włoski okrywające lub wydzielające substancje gumowe bądź żywiczne, ochraniające dodatkowo pąk.

Na pniach i pędach roślin drzewiastych występują też tzw. pąki śpiące, które mogą nawet do stu lat pozostawać w stanie spoczynku, z nich wyrastają tzw. wilki na pniach drzew owocowych. Pąki śpiące służą też regeneracji zniszczonego pędu, w ogrodnictwie są wykorzystywane w rozmnażaniu wegetatywnym roślin jako tzw. oczko.

Pąki kwiatowe zawierają zawiązki kwiatów. Pąki mieszane to zawiązki liści i kwiatów. Na łodydze, korzeniach, a nawet liściach mogą tworzyć się też tzw. pąki przybyszowe, z których wyrastać mogą pędy przybyszowe i odrosty korzeniowe.

źródło


Zobacz też wpisy:

pąki drzew wiosenne zdjęcia, pąki krzewów wiosenne zdjęcia, pąki drzewa grafika, rodzaje pąków opis zdjęcia, pąki liściowe drzew zdjęcia, pąki liściowe chwile zachwycone, wiosenne pąki liściowe drzew, wiosenne pąki liściowe krzewów, pąki forsycji zdjęcia, pąki lilaka pospolitego zdjęcia, pąki na drzewach zdjęcia

2 komentarze:

  1. Uwielbiam wiosnę. Znów będziemy oglądać niewiarygodny cud przebudzenia. Pozdrawiam cieplutko. Piękne zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa. Ja też czekam na wiosnę, gdziekolwiek się pojawi :-). Pozdrawiam serdecznie

      Usuń