11 marca 2018

Wiosenne pąki #5

I znów kilka gatunków drzew - ich pąki, a niekiedy wiosenne liście oraz rozwijające się kwiatostany, w zakresie od J do K (jabłoń, jarzęby, jesion, kasztan i kasztanowce).
 
Jabłoń domowa (Malus domestica Borkh.) – gatunek drzewa z rodziny różowatych  (Mój Las, 29 marca)
  
Jabłoń domowa (Malus domestica Borkh.) – pąki mieszane, jajowate do stożkowatych, na końcu lekko zaostrzone, długości 0,5-1 cm, czerwonobrązowe, początkowo bardzo gęsto filcowato owłosione. Pąki boczne wąsko jajowate, przylegające do pędu, mniejsze od wierzchołkowych  (29 marca)
 
Jabłoń domowa (Malus domestica Borkh.) – liście pojedyncze, owalne, osiągają 5-12 cm długości i 3-6 cm szerokości. Osadzone są na ogonku długim na 2-5 cm. Koniec blaszki liściowej jest zaostrzony, brzeg liścia jest piłkowany  (29 marca)

Jabłoń (Malus Mill.) – rodzaj roślin wieloletnich należący do rodziny różowatych. Występuje powszechnie w strefie klimatów umiarkowanych. Znanych jest ok. 25 gatunków dziko rosnących, w Polsce występuje kilka z nich (głównie jako rośliny uprawne) - Łąka Wschodnia, 8 kwietnia

Jarząb brekinia, brzęk Sorbus torminalis (L.) Crantz) – gatunek drzewa należący do rodziny różowatych . Młode pędy oliwkowoszare, nieco omszone, potem nagie i oliwkowobrązowe (w zimie). Pąki zielone, błyszczące, nagie, z ciemniejszymi brzegami łusek. Pączki szczytowe większe od bocznych  (ogród botaniczny, 21 marca)
Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia) – gatunek drzewa należącego do rodziny różowatych. Występuje w Europie. W Polsce osiąga południową granicę; w stanie dzikim występuje tylko na Pomorzu. Coraz częściej spotykany w lasach i zaroślach niemal całej Polski za sprawą rozsiewania się drzew uprawianych na terenach zieleni  (30 kwietnia)

Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia) – młode pędy szaro, filcowato owłosione, w drugiej połowie lata i jesienią nagie. Pąki zielonkawe lub brązowe, lepkie, owłosione na brzegach łusek  (Łąka Wschodnia, 30 kwietnia)
Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia) – pąki mieszane, jajowate, na końcu zaostrzone, długości 6-8 mm, czerwonobrązowe do ciemnobrunatnych (po stronie zacienionej zielonkawe), biało owłosione na brzegach łusek, boczne wyraźnie mniejsze niż wierzchołkowe  (30 kwietnia)
Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia) – liście pojedyncze, eliptyczne lub odwrotnie jajowate, długości 6-10 cm, pierzastowrębne i piłkowane, z 5-8 parami nerwów, u podstawy szeroko klinowate, z wierzchu ciemnozielone, dolna strona liści owłosiona. Kształt liści bardzo zmienny  (30 kwietnia)
Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia) – to wysoki krzew lub drzewo o wysokości do 15–20 m, o szerokiej, regularnej koronie. Jest często uprawiany na terenie całego kraju. Mało wymagający w stosunku do gleby, jednak na siedliskach uboższych zwykle rośnie krzaczasto.(30 kwietnia)
Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia) – rozwijający się kwiatostan. Obupłciowe kwiaty zebrane na końcach pędów w gęste, stojące podbaldachy o szerokości 8-12 cm. Kwitnienie rozpoczyna się w drugiej połowie maja i trwa ok. dwóch tygodni  (30 kwietnia)

Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior L.) - gatunek drzewa należący do rodziny oliwkowatych. W Polsce jest pospolity na całym obszarze. Opis i zdjęcia pąków przedstawiłam w zalinkowanym wpisie  (Łąka Wschodnia, 24 kwietnia)
Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior L.) - młode pędy są grube, nieco spłaszczone i wyraźnie rozszerzone w węzłach, początkowo żywozielone, potem jasnoszare i punktowane białawymi przetchlinkami, nagie   (24 kwietnia)

Kasztan jadalny (Castanea sativa Mill.) – gatunek rośliny z rodziny bukowatych. Pąki jajowate, okryte 2-4 brązowymi łuskami o ciemniejszych brzegach, suche, wyrastają nad dużymi bliznami liściowymi. Brak pąków szczytowych (rozumiem, że chodzi o to, że pąk wierzchołkowy nie jest tu większy od bocznych) - ogród botaniczny, 28 marca
Kasztan jadalny (Castanea sativa Mill.) – młode pod spodem delikatnie omszone, potem nagie, sztywne. Blaszka liściowa piłkowana o ilości nerwów równej ilości ząbków  (5 maja)
Kasztan jadalny (Castanea sativa Mill.) – liście ustawione w dwóch prostnicach. Liść długości 10-25 cm podłużnie lancetowaty, o nasadzie szeroko klinowatej. Kwiaty męskie żółte, zebrane w stojące kwiatostany (kotki) do 35 cm, kwiaty żeńskie nieliczne, zebrane u podstawy. Kwitnie w czerwcu–lipcu  (19 lipca)

Kasztanowiec zwyczajny, kasztanowiec biały, kasztanowiec pospolity (Aesculus hippocastanum L.) – gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych  (1 kwietnia)
Kasztanowiec zwyczajny, kasztanowiec biały, kasztanowiec pospolity (Aesculus hippocastanum L.) – wiosenny liść  (20 kwietnia)

Kasztanowiec mieszańcowy (Aesculus ×hybrida DC.) – gatunek mieszańcowy powstały ze spontanicznego skrzyżowania kasztanowca żółtego z kasztanowcem krwistym. Gatunek opisał opisał Augustin Pyramus de Candolle  (ogród botaniczny, 28 marca)
Kasztanowiec mieszańcowy (Aesculus ×hybrida DC.) – dorasta do 18-20 m wysokości i 12-15 m szerokości. Toleruje temperatury do -29 ° C  (28 marca)
Kasztanowiec mieszańcowy (Aesculus ×hybrida DC.) – sfotografowane przeze mnie jasnoczerwone, suche pąki miały ok. 3 cm długości  (28 marca)
Kasztanowiec mieszańcowy (Aesculus ×hybrida DC.) – liście rozwijają się z początkiem kwietnia  (10 kwietnia)
Kasztanowiec mieszańcowy (Aesculus ×hybrida DC.) – rozwijający się kwiatostan. Kwitnie od maja do czerwca, kwiaty jasno pomarańczowo-czerwone. Kwiatostany długo się utrzymują.  (5 maja)

Zobacz też wpisy:y50.76.

pąki drzew wygląd, wiosenne pąki drzew, pąki jabłoni, pąki jarzębu szwedzkiego, pąki jarzębu brekinia, pąki kasztana jadalnego, jesion wiosenne liście, pąki kasztanowca, pąki drzew chwile zachwycone, pąki drzew zdjęcia,

15 komentarzy:

 1. Widziałam przetchlinki na kruszynie, bzie czarnym, ale nie wiedziałam, że są tak widoczne na jesionie. Taka ciekawostka :-)
  Czy ten kasztan jadalny owocuje? Słyszałam, że w Polsce to się już zdarza.
  Niesamowicie wyglądają wśród brązowości te intensywnie czerwone pąki kasztanowca mieszanego - jak polakierowane :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy na starych jesionach przetchlinki są widoczne (gałęzie za wysoko!), ale to był młody jesion, więc może dlatego. Kasztan jadalny - jak najbardziej owocuje i to obficie :-) Co do pąków kasztanowca, to rzeczywiście wyglądały fantastycznie - malinowoczerwone i naprawdę duże (przynajmniej 3 cm).
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Ech Czemu, czemu nie potrafię spamiętać nazw, no może czasami, a wtedy to jest prawdziwe święto. hehe :D Zdjęcia są tak fantastyczne. Cudowne tła, cudowne barwy, takie bajkowe, radosne i żywe w połączeniu z delikatnością. <3

  Witam w nowym tygodniu. :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli trochę się przyłożysz, na pewno będziesz w stanie zapamiętać nazwy i wygląd choćby kilkunastu najpospoliciej występujących u nas drzew :-)
   Dziękuję i pozdrawiam serdecznie :-)

   Usuń
 3. Znów konkretny leksykon, brawo.
  Od siebie dodam ze jarząb szwedzki bywa często szczepiony na pniu jarzębu (jarząbu ?) zwyczajnego, co pozwala uzyskać bardzo ciekawy materiał ogrodniczy, przy czym młodym wieku szczepienie jest praktycznie widoczne tylko dla osób obeznanych, w późniejszym okresie daje o sobie znać różnica w prędkości wzrastania i miejsce szczepienia staje się widoczne z daleka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jarzęby z Łąki Wschodniej są samosiejkami, ale na okolicznym osiedlu jest kilka posadzonych osobników - zwrócę uwagę czy są szczepione.
   Dzięki, pozdrawiam

   Usuń
 4. Faktycznie, na Pomorzu widuje się jarząb szwedzki dziko rosnący, ale i jest sadzony. Liście ma bardzo charakterystyczne kształtem (mimo wspomnianej zmienności) i niebieskawym odcieniem barwy. Patrzę na nie codziennie w wakacje, bo plac z karuzelami obsadzony jest tym jarząbem.
  Tyle odmian kasztanowca? Ojej, pomieszanie w głowie gotowe.
  Ciekawe, jak smakują kasztany...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy przeczytałam, że dziko rosnący jarząb szwedzki jest pod ochroną, pomyślałam, że może istnieje iskierka nadziei na przetrwanie Łąki Wschodniej. Niestety, dotyczy to tylko Pomorza, południowej granicy jego naturalnego występowania.

   Usuń
 5. jarząb szwedzki jarząb mączny, nie rozróżniam, pamiętam taką aleję wzdłuż ulicy, z dzieciństwa, z małej miejscowości w południowej Wlkp., ale co to było dokładnie już nie dojdę, te szarawe, srebrno szarawe liście, chyba pokryte czymś, włoskami, kutnerem .. i owoce, inne niż zwykłej jarzębiny ..

  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dojdziesz, dojdziesz - liście obu tych jarzębów znacząco różnią się kształtem. Przypuszczam jednak, że widziałaś jarzęba mącznego (zobacz wpis "Wiosenne liście")

   Usuń
  2. hmm obejrzałem i nadal nie mam pewności, chyba masz rację, ale po prostu nie pamiętam już dokładnie jak one wyglądały, pamiętam tylko że mnie zaChwyciły

   Marek z Wlkp.

   Usuń
  3. to było tak dawno ... smutne ...

   Marek z Wlkp.

   Usuń
  4. ZaChwyciły Cię... Tak jakoś miło mi się zrobiło :-)

   Usuń
 6. Dlaczego mam słabość do Twoich zdjęć?

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...