29 marca 2018

Karpie Koi

Pewnego zimowego dnia wybrałam się do Palmiarni Poznańskiej. Miałam nadzieję, że może tam znajdę lato, zieleń i kolory - kwitnące życie. Owszem, zieleni było mnóstwo, roślina przy roślinie - istna dżungla. Zielono, tłoczno i... zbyt ciemno na fotografowanie(!). Pod tym względem rozczarowałam się srodze. Jednak wyprawa do Palmiarni miała jeszcze jeden, nadrzędny cel.
Zapragnęłam znaleźć się w jakimś inspirującym miejscu, by w końcu wziąć w garść nowy aparat i zacząć pstrykać. Wbrew pozorom (radości ze zrealizowania marzenia po latach oszczędzania i analizowania parametrów niezliczonych aparatów fotograficznych), kiedy w końcu dokonałam zakupu, coś się we mnie zablokowało. Aparat spoczywał w futerale tygodniami (wraz z obiektywem makro - poszalałam, a co!), a mnie nie chciało się zrobić choćby jednego zdjęcia. Nie miałam ochoty pstrykać byle czego, ale chyba najbardziej zżerała mnie trema - czy nauczę się posługiwać nowym aparatem?!
     Chciałam się wściec na siebie za to, że oto jest co fotografować, mam do dyspozycji taaaki aparat, brakuje tylko umiejętności posługiwania się nim (taka wyrafinowana forma zachęty, by poczuć determinację do nauki i ćwiczeń  :-D ).
Poza pojedynczymi fotkami popełnionymi bez przekonania podczas zwiedzania pawilonów, aparat przydał mi się w dwóch miejscach - przy sadzawce, w której pływały żółte lub żółto-białe karpie Koi oraz w pawilonie sukulentów.
Tak więc, na przełamanie pierwszych lodów, prezentuję kilka zdjęć żółtych (i łakomych) torped, śmigających przed moim obiektywem. Było dość ciemno, one szybkie i zwrotne, nieskore do pozowania, ja nieco bezradna, ale... zadowolona, że w końcu coś drgnęło!

karp Koi Chwile zaChwycone
Karp koi (Cyprinus rubrofuscus Koi) – udomowiona, ozdobna forma hodowlana, a dokładniej nieformalna grupa kolorowych wariantów karpia amurskiego. Nazwa koi jest skrótem pochodzącym od japońskiego nishiki-goi (karp brokatowy).

karp Koi Chwile zaChwycone
Karp koi (Cyprinus rubrofuscus Koi) – dorosłe osobniki osiągają długość od 50 cm do 70(90) cm. Są to ryby długowieczne, żyją średnio od 25 do 35 lat, znane są też okazy stuletnie. Są inteligentne, mają łagodne usposobienie, łatwo się oswajają - rozpoznają opiekuna, jedzą z ręki, pozwalają się głaskać.

karp Koi Chwile zaChwycone
Karp koi (Cyprinus rubrofuscus Koi) – to ryba hodowana w oczkach wodnych i basenach rybnych. Ma atrakcyjne ubarwienie, jednak traci je jednak w otwartych wodach (staje się oliwkowozielona). Wyhodowano odmiany, u których głównym kolorem jest biały, czarny, czerwony, pomarańczowy, żółty, niebieski i kremowy.

karp Koi Chwile zaChwycone
Karp koi (Cyprinus rubrofuscus Koi) – został wyhodowany w Japonii w latach 20-tych XIX w. Od tego czasu na drodze krzyżówek powstało ponad 100 odmian tej ryby, różniących się jedynie wzorem łusek i barwą. W wyniku selekcji hodowlanej pozyskano co najmniej 120 odmian, różniących się kolorem, rozmiarem, połyskiem, układem plam i łusek.

karp Koi Chwile zaChwycone
Karp koi (Cyprinus rubrofuscus Koi) – sylwetka wrzecionowata z bardzo długą płetwą grzbietową. Ogon jednobarwny (biały, żółty lub pomarańczowy) o metalicznym połysku. Otwór gębowy dolny, mięsisty, wyposażony w dwie pary wąsików.

karp Koi Chwile zaChwycone
Karp koi (Cyprinus rubrofuscus Koi) – jest wszystkożerny, zjada drobne zwierzęta (ślimaki, larwy owadów) oraz rośliny. Ponadto chętnie chętnie spożywa pszenicę, groch czy kukurydzę. Żeruje zarówno przy dnie (lubi kopać), jak i na powierzchni.
Wyróżnia się trzy podstawowe formy klasyczne karpia Koi:
 • forma podstawowa Koi – ryba całkowicie pokryta matowymi łuskami;
 • forma Doitsu – ryba o gładkiej skórze z nielicznymi lustrzanymi łuskami lub pasem łusek po obu stronach grzbietu;
 • forma Ginrin – ryba całkowicie pokryta lustrzanymi łuskami.
Hodowcy dzielą karpie Koi na dwie podstawowe grupy - matowe oraz o metalicznym połysku.

Wśród wielu odmian karpia Koi, najczęściej spotykane to:
 • Kohaku – białoskóry Koi z czerwonymi plamami, układającymi się w różne wzory
 • Taisho Sankhoku – biały koi z czerwonym i czarnym wzorem
 • Showa Sankhoku – czarny koi z białym i czarnym wzorem
 • Tancho – koi z czerwona plamą na głowie
 • Bekko – biały, czerwony lub żółty koi z czarnym wzorem
Więcej odmian - tutaj.Palmiarnia Poznańska - link, link,


y57.05.

karp koi, Cyprinus rubrofuscus Koi, Cyprinus carpio Koi, ryby ozdobne, żółta ryba ozdobna, ozdobny karp, karp brokatowy, karp koi opis zdjęcia, Cyprinus rubrofuscus Koi zdjęcia, Cyprinus carpio Koi zdjęcia, ryby ozdobne zdjęcia, żółta ryba ozdobna opis, ozdobny karp zdjęcia opis, karp brokatowy informacje zdjęcia, karp koi chwile zachwycone,

11 komentarzy:

 1. Baaardzo ciekawe rybki. Sam bym sobie takie fundnął gdybym miał gdzie trzymać, ale nie mam, więc nie marzę.
  Aparat jak widzę sobie radzi,a Ty radzisz sobie z aparatem, dobrany z Was Team.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Aparat jak widzę sobie radzi,a Ty radzisz sobie z aparatem, dobrany z Was Team." W Punkt!

  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doceniam oryginalność tego komentarza.
   Dziękuję

   Usuń
  2. a ja Twoje poczucie humoru :-)) nie zawiodłem się :-)

   Marek z Wlkp.

   Usuń
  3. A już tak całkiem na poważnie, to zdjęcia są świetne, bo udało Ci się na nich oddać śliskość tych karpików i poruszającą się wodę, ten jej błysk, bombelki powietrza i ruch. A jeśli jeszcze dodamy cudną żółć koi - to mamy efekt :-)

   Marek z Wlkp.

   Usuń
  4. Pomimo kiepskich warunków świetlnych kolory wyszły całkiem całkiem, więc jestem zadowolona. Reszta jest dziełem przypadku :-)

   Usuń
 3. Świetne rybki. Ryby to generalnie ciekawe stworzenia, ale trzeba mieć cierpliwość do dbania o nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, sprawiały bardzo sympatyczne wrażenie. Wielu ludzi je głaskało przy okazji karmienia.

   Usuń
 4. Urokliwi są ci "kolorowi wariaci" :-) A zdjęcia ładnie oddają ich dynamikę i wszystkie rozbłyski.

  OdpowiedzUsuń