9 marca 2018

Zatrwian i łyszczec

Dwie rośliny kwitnące tysiącem drobnych kwiatków - na pierwszy rzut oka całkiem podobne. Zatrwian szerokolistny jest jednak niższy, bardziej rozłożysty i ma drobniutkie kwiatki - fioletowe do białawych. Łyszczec wiechowaty tworzy chmurę trochę większych (brudno)białych kwiatów, nieco wyżej nad ziemią, bo ponad liśćmi.

Zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium (Sm.) Kuntze) – gatunek rośliny należący do rodziny ołownicowatychBylina, pochodzi z Bułgarii i Besarabii, gdzie rośnie na stepach i wydmach nadmorskich  (14 sierpnia)
Zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium (Sm.) Kuntze) – liście nieliczne, eliptyczne, pofalowane na brzegach i omszone, długości do 15 cm, ułożone w rozety (4 sierpnia)
Zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium (Sm.) Kuntze) – dorasta do wysokości 60(70) cm. Starsze rośliny mają pokrój do złudzenia przypominający gipsówkę (łyszczca) - 14 sierpnia
Zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium (Sm.) Kuntze) – pięć działek kielicha jest zrośniętych w 5-nerwową, papierzastą rurkę. Pręciki w liczbie 5 wyrastają z nasady płatków. Słupek z 5 szyjkami zakończonymi wąskimi znamionami (4 sierpnia)
Zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium (Sm.) Kuntze) – kwiaty drobne (2-4 mm średnicy), pięciopłatkowe, fioletowe. Zebrane po kilka w niewielkich kłosach na rozgałęzieniach łodygi (14 sierpnia)
Zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium (Sm.) Kuntze) – kwitnie od lipca do sierpnia(września). Roślina miododajna (14 sierpnia)
Zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium (Sm.) Kuntze) – preferuje gleby suche lub średnio wilgotne, piaszczyste z niewielkim dodatkiem gliny o odczynie obojętnym; stanowisko dobrze nasłonecznione. Nie znosi (przeważnie nie przeżywa) naruszania systemu korzeniowego, dlatego w przypadku konieczności przesadzenia należy wykopać roślinę z bardzo dużą bryłą korzeniową (14 sierpnia)

A teraz poznajcie łyszczca wiechowatego, zwanego gipsówką (tak, tę często spotykaną ozdobę bukietów). Dotychczas sądziłam, że jest to roślina wyłącznie ogrodowa, uprawiana głównie na potrzeby bukieciarstwa. Całkiem możliwe, że tak się stanie, bowiem roślina ta znika ze stanowisk naturalnych i z tego względu została objęta ochroną.
Obie rośliny sfotografowałam w ogrodzie botanicznym.

Łyszczec wiechowaty, gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny goździkowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej i środkowej Europy, Kaukazu, Syberii, Mongolii i Chin (6 lipca)
Łyszczec wiechowaty, gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata L.) – miejsca występowania: wydmy, świetliste lasy, zbocza. Preferuje miejsca piaszczyste. Lubi gleby lekkie, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne oraz zawierające wapń. Gatunek zagrożony jest na wyginięcie przez zalesianie ugorów i innych miejsc, na których występuje (19 lipca)
Łyszczec wiechowaty, gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata L.) – ulistnienie naprzeciwległe, liście równowąskie i zaostrzone, zrośnięte nasadami. Mają szerokość do 7,5 mm i 3-5 nerwów (19 lipca)
Łyszczec wiechowaty, gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata L.) – kwiaty białe, lub różowawe, drobne, zebrane w szeroką wiechę o bardzo cienkich gałązkach (19 lipca)
Łyszczec wiechowaty, gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata L.) – kwiaty promieniste, 5-krotne. Działki kielicha zrośnięte, płatki korony równowąskoklinowate, na szczycie zaokrąglone, 1 słupek z dwoma szyjkami, 10 pręcików dłuższych od płatków  (19 lipca)
Łyszczec wiechowaty, gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata L.) – kwitnie od czerwca do września, jedna roślina wytwarza ok. tysiąca kwiatów. Cenna roślina miododajna (wydajność miodową określa się na 360 kg/ha) - 14 sierpnia
Łyszczec wiechowaty, gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata L.) – łodyga wzniesiona, rozgałęziająca się, naga, delikatna. Wysokość rośliny 40-80 cm (odmiany uprawne do 120 cm). Brak pędów płonnych, gałązki z kwiatostanami są bezlistne (19 lipca)
Łyszczec wiechowaty, gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata L.) – w Polsce występuje na naturalnych siedliskach tylko w nielicznych miejscach: na Nizinie Podlaskiej i w dolinie Bugu. Okazy dziko rosnące (w tym uciekinierzy z upraw!) podlegają w Polsce ochronie (6 lipca)
y49.86.

łyszczec wiechowaty, gipsówka wiechowata, Gypsophila paniculata, zatrwian szerokolistny, Limonium latifolium, łyszczec wiechowaty zdjęcia opis, gipsówka wiechowata opis zdjęcia, Gypsophila paniculata informacje wygląd, zatrwian szerokolistny zdjęcia opis, Limonium latifolium informacje zdjęcia, łyszczec wiechowaty chwile zachwycone, gipsówka zdjęcia chwile zachwycone,  zatrwian szerokolistny chwile zachwycone,

5 komentarzy:

 1. Mniej okazały od ogrodowego, ale równe piękny :) Łyszczec na Twoich zdjęciach za to bardzo okazały :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie właśnie rośliny zastałam w Botaniku. Łyszczca czasami widywałam w ogródkach, ale zatrwianu nie. Pozdrawiam :-)

   Usuń
 2. Zatrwian jest super, nie widziałem jeszcze. Musi malowniczo wyglądać na łąkach, aż bym się na południe Karpat kopnął żeby je w trakcie trekingu pooglądać w naturze.

  Ale już łyszczec, widuję często. Inna sprawa że jego ochrona to iluzja, osobnicy z kosami spalinowymi jadą jak leci, tym bardziej iż roślinka choć malownicza wcale na chronioną nie wyglądą, a raczej na "zwykły chwast".
  Swoją drogą silnie to świadczy o "inteligencji" eurourzędactwa że wpierw ograniczają swoimi dyrektywami wypas krów i zmniejszają areał łąk (jednocześnie dopłatami skłaniając do zalesiania) a teraz obejmują ochroną rośliny które wcześniej ochrony nie wymagały.
  Ps. Dobra robota.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten gatunek zatrwianu jest u nas obcy, chyba nie spotkasz go dziko rosnącego, o ile nie uciekł z ogrodu. To łyszczec jest nasz, o właściwościach leczniczych, walorach ozdobnych i... zanikający.
   Z tym zalesianiem, ochroną itp. rzeczywiście jest zamieszanie, ale ja się na tym nie znam.
   Dzięki, pozdrawiam :-)

   Usuń
 3. osa! :-)

  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń