5 kwietnia 2019

Roślinność Grecji (3)

Do Grecji zawitałam pod koniec kalendarzowego lata, a więc w czasie, gdy dojrzewały różne owoce. Pierwszym drzewkiem owocowym, które zauważyłam był granat. Tyle, że (początkowo i z daleka!) wzięłam je za smukłą... jabłonkę obsypaną malinowoczerwonymi jabłkami. Tak dorodnych, choć prawdopodobnie jeszcze nie w pełni dojrzałych owoców granatu dotąd nie widziałam.

Granat właściwy, granatowiec właściwy (Punica granatum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny krwawnicowatych (Lythraceae).
granat właściwy, granatowiec właściwy, Punica granatum   
granat właściwy, granatowiec właściwy, Punica granatum   
granat właściwy, granatowiec właściwy, Punica granatum   
Choć palmy zdobiły pomarańczowe korale daktyli, z wcześniejszych obserwacji wiem, że owoce te nie będą zbierane do spożycia. Bo gdyby było takie ich przeznaczenie, kiście owoców osłania się zawczasu, by nie uszkadzały ich ptaki i inne szkodniki. Kiście daktyli zapakowane w białe płócienne(?) worki wiszące na znacznie wyższych palmach widziałam w Egipcie. Poza tym te owoce są zbyt drobne. Pewnie w sam raz dla ptaków.

Daktylowiec właściwy (Phoenix dactylifera L.), palma daktylowa, daktylowe drzewo – gatunek rośliny z rodziny arekowatych.
daktylowiec właściwy, Phoenix dactylifera, palma daktylowa    
daktylowiec właściwy, Phoenix dactylifera, palma daktylowa    
Na figowcach nie widziałam owoców (nie szukałam ich zresztą), za to do woli oglądałam  dekoracyjne dłoniaste liście. W postaci krzewów i drzewek rosły na posesjach, wzdłuż ogrodzeń lub pojedynczo, także na nieużytkach.

Figowiec pospolity (Ficus carica L.), zwany też figą pospolitą, figą karyjską, drzewem figowym lub figowcem owocowym – gatunek drzewa lub krzewu należący do rodziny morwowatych.
figowiec pospolity, Ficus carica, figa pospolita, figa karyjska, drzewo figowe lub figowiec owocowy  
Głowy nie dam, ale to chyba jest zdziczała pigwa. Dużo takich drzewek rosło na nieużytkach mijanych w drodze nad morską plażę. Gęste i splątane gałęzie były obsypane mnóstwem małych bardzo twardych owoców przypominających jabłka. Któregoś razu natknęłam się nawet na dwóch mężczyzn obrywających, bądź zbierających z ziemi te owoce, po które specjalnie przyjechali samochodem.

Pigwa pospolita (Cydonia oblonga Mill.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych (Rosaceae).

To oczywiście pinia. Zdziwiłam się przeczytawszy, że jej nasiona znajdujące się w szyszkach są nazywane orzeszkami piniowymi i mają zastosowanie kulinarne. Wychodzi na to, że przynajmniej jeszcze raz wypada mi wybrać się do Grecji, by nazbierać sobie tego specjału, ogólnie dostępnego, zresztą  ;-)

Sosna pinia (Pinus pinea L.) – gatunek drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae).
sosna pinia, Pinus pinea 
Nie zabrakło też drzewek cytrusowych.

Pomarańcza chińska, pomarańcza słodka (Citrus sinensis (L.) Osbeck) –  gatunek rośliny wieloletniej z rodziny rutowatych.
Mandarynka (Citrus reticulata Blanco) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny rutowatych (Rutaceae).
Cytryna zwyczajna (Citrus limon (L.) Burm.), nazywana też cytryną właściwą lub po prostu cytryną – gatunek roślin z rodziny rutowatych.

A to owoce oliwki. Widywałam te drzewa na terenie hotelu, w gajach oliwnych (no, ba!), jak i rosnące samopas na nieużytkach. Mam sporo zdjęć tych drzew, więc kiedyś je zaprezentuję.

Oliwka europejska, oliwnik europejski, oliwka uprawna, drzewo oliwne (Olea europaea L.) – gatunek drzewa należący do rodziny oliwkowatych.

Na koniec drzewko ozdobne. W wyniku podziału zdjęć drzew i krzewów na dwie części, wizerunek kuflika cytrynowego, dla równowagi, musiałam dodać tutaj . Choć nie wytwarza jadalnych owoców, to jego liście (po roztarciu) pachną cytryną. Ciekawe jest też to, że liście kuflika (pochodzącego z Australii) zawierają olejki eteryczne, które palą się wybuchowo. Ta właściwość sprawia, że w swym naturalnym środowisku, w wyniku pożaru buszu, roślina nie doznaje większych uszkodzeń, a młode siewki mają mniejszą konkurencję.

Kuflik cytrynowy (Callistemon citrinus) – gatunek krzewu lub małego drzewa należący do rodziny mirtowatych.
kuflik cytrynowy, Callistemon citrinus     
kuflik cytrynowy, Callistemon citrinus     
kuflik cytrynowy, Callistemon citrinus     
kuflik cytrynowy, Callistemon citrinus     

Podsumowując ten skromny przegląd roślinności greckiej powiem tak: ze względu na cieplejszy klimat występują tam rośliny określane przez nas jako egzotyczne, jednak spotyka się tam wiele gatunków rosnących również w Polsce i doskonale nam znanych. Pośród greckiej przyrody nie czułam się wyobcowana, osaczona przez "wszystko nieznane".  Chwilami miałam wrażenie, że jestem "u siebie", tylko owo greckie słońce było cieplejsze i stało wyżej na niebie. Z pewnością dlatego roślinność rzucała trochę inne cienie...

roślinność Grecji blog Chwile zaChwyconeInne wpisy dotyczące przyrody Grecji:

Roślinność Grecji (1)
Roślinność Grecji (2)
Roślinność Grecji (4)
Dzika dagga, Leonotis leonurus
Gaura Lindheimera
Sosny z Kassandryi39.06.   (220)  [55]

roślinność Grecji, ROŚLINY W GRECJI, ROŚLINNOŚĆ WYSTĘPUJĄCA W GRECJI, JAKIE ROŚLINY W GRECJI, GRECJA ROŚLINY, ROŚLINNOŚĆ GRECJI ZDJĘCIA, ROŚLINNOŚĆ GRECJI CHWILE ZACHWYCONE, GRECJA ROŚLINY CHWILE ZACHWYCONE,

4 komentarze:

 1. Po obejrzeniu zdjęć nabrałem chęci na owoce. Czy to znaczy, że Twoje zdjęcia są apetyczne? Chyba tak… :-)
  Ciekawi mnie, jak smakuje świeża oliwka, taka wprost z drzewka. Próbowałaś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, Krzysztofie, nie próbowałam oliwki z drzewa. Nie przepadam za nimi, a jeśli już to wolę czarne, czyli dojrzałe. Nie wiem czy moje zdjęcia są apetyczne, jednak i ja miałabym ochotę sięgnąć choćby po owoc granatu. Chyba już nigdy nie kupię go w naszym sklepie. Przecież pod względem koloru i dojrzałości, te owoce sprowadzane do Polski, nijak nie przypominają tych, które tam widziałam. Nie zapomnę ich koloru.

   Usuń
 2. Piękne są te oliwki, daktylowce i granaty! Akurat te ostatnie mam w domu - do sałatki - ale nie są aż tak malowane słońcem. Aż mi się zachciało odwiedzić Grecję pod koniec lata, żeby zobaczyć te barwne owoce :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja miałabym ochotę zobaczyć grecką wiosnę, jednaknie wiem czy kiedyś się zdecyduję. Żal by mi bylo przegapić naszą wiosnę :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...