11 kwietnia 2019

Kwiaty 'Pink Glory'

Sama już nie wiem, czy to czas mija tak szybko, że ma moich oczach przyroda zmienia się jak na przyśpieszonym filmie, czy jednak mają miejsce pewne odchylenia w terminie kwitnienia roślin? Oto kwiaty magnolii 'Pink Glory' sfotografowane (już!) 6 kwietnia w Botaniku. W tym czasie znajoma magnolia japońska z Parku Wilsona jeszcze nie rozwinęła pąków.

Magnolia Pink Glory            
Magnolia Pink Glory            
Magnolia Pink Glory            
Magnolia Pink Glory            
Magnolia Pink Glory            
Magnolia Pink Glory            
Magnolia Pink Glory            
Magnolia Pink Glory            
Magnolia Pink Glory            
Magnolia Pink Glory            -----------------------------------------
Magnolia 'Pink Glory' - odmiana magnolii, która powstała samoistnie w 1987 r. w Ogrodzie Botanicznym CZRB-PAN w Powsinie.
Możliwe, że jest to chimera dwóch gatunków - magnolii japońskiej i magnolii pośredniej.

Drzewo o dość bujnym wzroście (w wieku lat osiąga wysokość ok. 7 m)

Liście - ciemnozielone o zmiennym kształcie (najczęściej odwrotnie jajowate lub eliptyczne), długość 8-12 cm. Liście zachowują zdrowy wygląd do późnej jesieni.

Kwiaty - pojawiają się w na przełomie kwietnia i maja, zwykle o 10-14 dni później niż u magnolii japońskiej (M. kobus). Kwiaty są nieco większe i bardzo liczne, o zmiennej liczbie tepali (płatków)  -od 6 do 12. Kwiaty w pąkach są ciemnoróżowe, w miarę rozwoju jaśnieją i stają się niemal białe. Kwitnie corocznie.

Owocmieszek. Owoce u tej odmiany są zawsze nieliczne, co może wskazywać na mieszańcowe pochodzenie tej odmiany.

Roślina w pełni mrozoodporna.


źródło,  i43.45.  (200)  [46]


magnolia Pink Glory, Pink Glory, magnolia Pink Glory zdjęcia, Pink Glory wygląd informacje,  Pink Glory chwile zachwycone, 

4 komentarze:

 1. Jakoś w tę samoistność nie wierzę, ale bez szczegółowych badań DNA trudno cokolwiek stwierdzić. Ważne że jest piękną rośliną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja, jak najbardziej, wierzę w spontaniczne powstawanie odmian :-)
   Mimo, że długo szukałam informacji o tej magnolii, poza jednym źródłem (które wskazałam) nie ma zadnych dokładniejszych danych. Z notatki nie wiadomo nawet kto znalazł tę siewkę po zimie stulecia.

   Usuń
 2. Cudne, cudne! Aniko, zapiszę adres, zajrzę tutaj w grudniu, gdy szarość będzie wokół, czyli dla zdrowotności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :-) Bardzo się cieszę, Krzysztofie. A do szukania upatrzonych wpisów, moim zdaniem, lepiej niż mój Spis postów nadaje się zestawienie zawarte w moim profilu na Focimy.pl. Sama często poszukuję jakiegoś konkretnego wpisu, zwykle nie pamiętam tytułu, za to kojarzę zdjęcie - a tam właśnie jest widoczne pierwsze zdjecie.

   Usuń