13 kwietnia 2019

Róża 'Peace'

Trudno dokładnie określić barwę kwiatów zachwycającej róży Peace, gdyż mienią się one pastelowymi odcieniami bieli, żółci i różu. W Botaniku odmianę tę posadzono w sektorze pomiędzy różami białymi i żółtymi. Wydaje mi się, że to miejsce jest najwłaściwsze. Ogromne kwiaty Glorii Dei są bardzo jasne i (zwłaszcza w słońcu) wydają się niemal białe, a sąsiedztwo róż o kwiatach żółtych jest bardzo naturalne.
Różę 'Peace' fotografowałam od 15 czerwca do 17 października. W rzeczywistości jej kwiaty są piękniejsze.

róża Peace   15 czerwca
róża Peace   15 czerwca
róża Peace   24 lipca
róża Peace   15 czerwca
róża Peace   15 czerwca
róża Peace   15 czerwca
róża Peace   24 lipca
róża Peace   24 lipca
róża Peace   24 lipca
róża Peace   24 lipca
róża Peace   10 października
róża Peace   10 października
róża Peace   10 października
róża Peace   17 października
róża Peace   17 października
róża Peace   17 października------------------------------------------Róża 'Peace' - odmiana róży wielkokwiatowej, mieszaniec herbatni.
Nazwa naukowa: Rosa 'Madame A. Meilland'
Inne nazwy - Gloria Dei, Peace, Madame A. Meilland, Gioia.

Hodowca - Francis Meilland (Francja), pierwsza publikacja 1935 r.
Pochodzenie - (George Dickson x Souvenir de Claudius Pernet) x (Joanna Hill x Charles P. Kilham) x Margaret Mc Gredy.

Krzewy silnie, gęste, bardzo żywotne. W zależności od wysokości cięcia dorastają do wysokości 1-2 m (zwykle 1,2 m) i do szerokości ok. 60-80 cm.

Pędy - proste, grube, sztywne, kolczaste.

Liście - duże, skórzaste, lekko błyszczące. Liście bardzo gęsto porastają pędy, początkowo są brunatnozielone, później jasnozielone.

Kwiaty - pełne, okrągłe, ładnie zbudowane, o regularnie ułożonych płatkach, bardzo duże (średnica  ok. 13-15 cm), zmiennej barwy, w odcieniach żółci i różu, w zależności od fazy rozwojowej kwiatu i pogody, o łagodnym, przyjemnym zapachu. Osadzone są pojedynczo lub po kilka na szczytach pędów.
Kwitnie - bardzo obficie od czerwca do późnej jesieni. Kwiaty rozwijają się stopniowo przy każdej pogodzie i utrzymują się długo.

Pąki - duże, długie, o szlachetnej budowie, w kolorze miedziano żółtym.

Odmiana odporna na choroby i niesprzyjające warunki atmosferyczne.link 1, link 2, link 3, link 4, link 5, link 6i44.26.  (125)  [48]

róża Peace, róża peace zdjecia informacje, róża Peace zdjecia opis, róża Peace chwile zachwycone, 

4 komentarze:

 1. Kolejne cudne kwiaty. Aniko, czasami ogarnia mnie zdumienie, gdy patrzę na ich piękno. Dla kogo ono? – zadaję sobie bezradne pytanie, bo czyż zachęcenie zapylających owadów wystarczy na odpowiedź?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krzysztofie, akurat w przypadku wielu odmian róż, ich piękno kształtował człowiek, ale i tak - wobec naturalnego piękna otaczających nas roślin - trudno uwierzyć, że ich wygląd służy jedynie przetrwaniu.
   A może to jest tak - żyje się raz, więc żyjmy najpiękniej jak się da?

   Usuń
 2. Przepiękne kwiaty. Pojedyńcze, rowinięte i w pąkach. Aż chciałoby się przejść tymi ścieżkami, podziwiać ich piękno i czuć ich zapach. Piękne zdjęcia jak zwykle:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od połowy czerwca, gdy rozkwita większość róż, widok jest niezwykły. Choćby dla samych róż warto odwiedzić ogród botaniczny. Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...