8 kwietnia 2015

Puchowiec wspaniały, smocze drzewo

W egipskim ogrodzie rosły, między innymi, dwa drzewa o zielonych pniach pokrytych szerokimi, stożkowatymi kolcami. Najprawdopodobniej są one odmianami gatunku o nazwie puchowiec wspaniały. Chociaż znaleziony w Wikipedii opis botaniczny nie do końca pasuje (pnie nie miały butelkowatego kształtu), znalazłam też inny, z którego wynika, że istnieje wiele odmian lub hybryd różniących się np. kolorem kwiatów. W czasie mojego pobytu (koniec sierpnia-początek września) tylko jedno drzewo kwitło nielicznymi kwiatami, wszystkie natomiast miały liście oraz przyciągające uwagę kolce na pniach i gałęziach.
Nie byłam w stanie sfotografować całego drzewa (takie wysokie!). Zresztą, najbardziej interesował mnie niezwykły pień. Dobrze, że moglam sfotografować chociaż jeden kwiat oraz liście. Gdy dowiedziałam się, że kwiaty drzew z tego gatunku zapylane są przez motyle z rodzaju Danaus, a więc i przez pięknego monarchę złocistego, uznałam, że tych kilka zdjęć powinnam pokazać.

Puchowiec wspaniały, smocze drzewo, drzewo "nić jedwabna", pijane drzewo (Ceiba speciosa, dawniej Chorisia speciosa) - gatunek drzewa liściastego z rodziny ślazowatych
Puchowiec wspaniały, smocze drzewo (Ceiba speciosa) - pień młodego drzewa jest zielony, pokryty masywnymi, stożkowatymi kolcami, magazynującymi wodę.
Puchowiec wspaniały (Ceiba speciosa) - rozgałęziony pień drzewa. Kolce znajdują się także na wyższych gałęziach.
Puchowiec zwany jest m.in. smoczym drzewem - może dlatego, ze jego kora "przypomina" skórę jakiegoś straszliwego smoczyska?
Puchowiec wspaniały (Ceiba speciosa) - pięciopłatkowe kwiaty są duże (do 15 cm średnicy). W zależności od odmiany/hybrydy ubarwienie płatków może być kremowe, białe, różowe, liliowe lub fioletowe.
Puchowiec wspaniały (Ceiba speciosa) - górne części płatków są czerwono-fioletowe, a u nasady - białawo-żółte, pokryte ciemnymi plamkami.
Puchowiec wspaniały, smocze drzewo (Ceiba speciosa) - liście przypominają nieco liście naszego kasztanowca. Są długoogonkowe, bladozielone, dłoniaste (podzielone na 5-7 ostro zakończonych listków)
Puchowiec wspaniały, smocze drzewo (Ceiba speciosa) - młode drzewa rosną szybko (0,9-1,5 m rocznie), są proste i mają wąską koronę, starsze rosną powoli rozwijając szeroką, parasolowatą koronę.
Puchowiec wspaniały, smocze drzewo (Ceiba speciosa) - liście opadają w czasie suszy. Drzewo pozostaje w stanie bezlistnym nawet przez kilka miesięcy.
Puchowiec wspaniały, smocze drzewo (Ceiba speciosa) - pień młodszych drzew jest zielony i pokryty cierniami, u starszych staje się szary i gruby.
Puchowiec wspaniały, smocze drzewo (Ceiba speciosa) - to rozłożyste, nieregularnie rozgałęzione drzewo osiągające od 9 do 18 m wysokości.
--------------------------------Puchowiec wspaniały, smocze drzewo, drzewo "nić jedwabna", pijane drzewo (Ceiba speciosa, dawniej Chorisia speciosa) - gatunek drzewa liściastego z rodziny ślazowatych i podrodziny wełniakowych., do której należy także baobab czy drzewo kapokowe.
Innym drzewem tego samego rodzaju jest Ceiba chodatii, lecz często określa się tak samo (puchowiec wspaniały).
Taksonomia Chorisia nie została dotąd dopracowana, stąd kwiaty drzew tego "gatunku" są bardzo zmienne. Może to oznaczać, że do Ceiba speciosa zalicza się kilka różnych gatunków i/lub ich hybryd.

Pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych lasów w południowej części Ameryki Południowej, najczęściej można je spotkać w Brazylii i Argentynie.


Pokrój - rozłożyste, nieregularnie rozgałęzione drzewo osiągające od 9 do 18 m wysokości. Pień młodszych drzew jest zielony i pokryty cierniami, u starszych - szary i gruby. Młode drzewa rosną szybko (0,9-1,5 m rocznie), są proste i mają wąską koronę, starsze rosną powoli rozwijając szeroką, parasolowatą koronę.

Kora - najeżona dużymi, bardzo masywnymi kolcami, których zadaniem jest gromadzenie wody. Kora zielona u młodych, szara u starszych drzew.

Liście - długoogonkowe, bladozielone, dłoniaste (podzielone na 5-7 ostro zakończonych listków), opadają w czasie suszy. Drzewo pozostaje w stanie bezlistnym nawet przez kilka miesięcy.

Kwiaty - pięciopłatkowe, duże ok. 10-15cm, o szeroko lejkowatym kształcie, zebrane w pęczki. Barwy różowej, liliowej lub fioletowej, kremowej lub białej. Górne części płatków czerwono-fioletowe. Płatki korony u nasady białawo-żółte, pokryte ciemnymi plamkami. Pręciki zrośnięte w jedną rurkę o długości do 8 cm. Kwiaty pojawiają się przed liśćmi. Zapylane są przez motyle z rodzaju monarcha (Danaus)
Kwitnie - jesienią.

Owoce  -  gruszkowate, brązowe torebki o długości do 20 cm, pękające klapkami, które odpadają i biały puch wydostaje się na zewnątrz. Z nasion możliwe jest uzyskanie oleju roślinnego (zarówno jadalnego, jak i użytecznego w przemyśle).

Puchowiec wspaniały uprawiany jest głównie w celach ozdobnych. Poza prywatnymi ogrodami na całym świecie, często sadzone jest wzdłuż ulic miejskich na obszarach subtropikalnych, takich jak w Afryka Południowa, Australia, Nowa Zelandia, USA. 

Sadzonki tej rośliny można kupić również w Polsce. W naszym klimacie jest to roślina do uprawy tarasowo-domowej, temp. min. 15° C. 
Stanowisko widne, słoneczne, w okresie wzrostu podlewać umiarkowanie, zasilać 2-3 razy. W miesiącach zimowych, przechowywać w temp ok. 9 ° C (może stracić liście). 
Przycinanie przeprowadzać wiosną. 


źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4.11 31.

drzewo z kolcami, kolce na pniu drzewa, duże kolce na pniu, kolczasty pień drzewa, kolce na pniu zdjęcia, puchowiec wspaniały, smocze drzewo, drzewo "nić jedwabna", pijane drzewo, Ceiba speciosa, Chorisia speciosa, puchowiec wspaniały zdjęcia opis, smocze drzewo zdjęcia opis, Ceiba speciosa obrazy informacje, Chorisia speciosa zdjęcia informacje, puchowiec wspaniały chwile zachwycone, smocze drzewo chwile zachwycone, stożkowate kolce zielony pień, 

11 komentarzy:

 1. Łowczyni egzotyki ;-)
  Ale prawdą jest że drzewo robi wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno nie zawiesić oka na takim pniu :-)

   Usuń
  2. Aniko, drzewo jest naprawdę ładne. Trochę szkoda, że nie rosną u nas. Ich kora z kolcami faktycznie przypomina skórę smoków. Wystarczy spojrzeć na smoka i na smocze drzewo:)

   Usuń
  3. Jeśli zechcesz, możesz wyhodować sobie miniaturową formę tego drzewa w donicy :-). Powinieneś wpierw dowiedzieć się trochę o hodowli smoków. Tak z grubsza ;-)

   Usuń
 2. Jestem naprawdę wdzięczny właścicielce tej strony, która udostępniła tutaj ten fantastyczny opis i zdjęcia gatunku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Drzew puchowca bardzo dużo rośnie w Palermo, całe ulice są wysadzone. W październiku można podziwiać obsypane różnokolorowymi kwiatami drzewa. Najbardziej lubię różowe. Niestety nie potrafię dodać do komentarza zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To musi być wspaniały widok- aleja kwitnących puchowców. Jak dotąd, widziałam tylko to jedno drzewo z kolcami i drugie, znacznie młodsze, które jeszcze ich nie miało.
   Póki jest Google +, to tam można zamieszczć zdjęcia :-) Pozdrawiam

   Usuń
 4. Witam ja mam kilka takich drzew na dzialce, w Nikargua( tak nie pomylka), Od kilku lat tam mieszkamy, podobne kolce ale uklucie jest bardzo bolesne, drzewo zawiera trucizne w kolcach. Ogolnie jest bardzo drogie drewno z tego drzewa. Jak sie tu nazywa nie wiem. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Drzewo ceiba widziałam w Costa Rica w parkach. W kolcach, na pniu gromadzi się substancja odstraszająca mrówki.-tak powiedział lokalny przewodnik. 🙂

  OdpowiedzUsuń