16 czerwca 2017

Kwitnące ligustry

Wysoki na pięć metrów krzew ligustru pospolitego odkryłam w jednym z zakątków Mojego Lasu ubiegłej jesieni. Wówczas rozpoznałam go po owocach i obiecałam sobie, że tej wiosny przyjrzę się jego kwiatom, które widziane z oddali, najpewniej brałam za rozwijające się kwiatostany lilaka. Lilaki przekwitły już dawno, słowiki umilkły z końcem pierwszej dekady czerwca i właśnie wtedy nadszedł czas kwitnienia ligustrów. Jego kwiatostany są niewielkie, ale znacznie liczniejsze niż u lilaków.

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare L.) – gatunek rośliny z rodziny oliwkowatych. Występuje w Europie, w zachodniej Azji i północno-zachodniej Afryce oraz na innych kontynentach jako gatunek zawleczony i zdziczały (15 czerwca)
Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare L.) – w Polsce jest gatunkiem rodzimym, przynajmniej w południowej części kraju. Jest powszechnie uprawiany i dziczejący. Znajduje zastosowanie jako roślina ozdobna, głównie do formowania żywopłotów (10 czerwca)

Kilka krzewów ligustru rośnie na otwartej przestrzeni - nie są zbyt wysokie (mają 2,5 do 3 m wysokości), ale akurat ich pokrój wydaje mi się dość regularny, przypominający nieco spłaszczoną kulę. Ich gałązki są gęste, nie to co u krzewu rosnącego w lesie, pośród drzew liściastych.

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare L.) jest krzewem dorastającym do 2-3(5) m wysokości. Ma nieregularny pokrój – jest szeroki i, w zależności od warunków świetlnych, gęsto lub rzadko rozgałęziony (10 czerwca)
Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare L.) –  kwitnie od czerwca (rzadko od maja) do lipca. Jest rośliną miododajną. Liczne kwiaty pachną intensywnie, przyjemnie (10 czerwca)
Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare L.) – pędy są cienkie, proste, z krótkimi międzywęźlami, nagie (młode bywają delikatnie omszone), z nielicznymi i drobnymi przetchlinkami. Rozpościerające się na boki gałęzie, po zetknięciu z ziemią, łatwo zakorzeniają się (10 czerwca)
Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare L.) – kwiaty przystosowane są do zapylania przez owady, zawierają tylko dwa pylniki, a sam pyłek (określany bywa jako istotny alergen) jest ciężki – zazwyczaj stężenia pyłku tego gatunku w powietrzu są niewielkie. Dla alergików największe zagrożenie związane jest z miodem, który, w przypadku udziału pyłku z ligustru, może spowodować u uczulonych obrzęk krtani i warg, obrzęk naczyniowy, a nawet zapaść (10 czerwca)
Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare L.) – kwiaty białe lub białozielonkawe (na południu kraju czasem także żółte), zebrane w gęste, szczytowe, stożkowate wiechy o długości 3-6(8) cm. Oś kwiatostanu, szypułki i nasada kielicha są delikatnie omszone (10 czerwca)
Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare L.) – jest rośliną leczniczą, miododajną, barwierską, ozdobną i... trującą. Trujące dla ludzi, ale i bydła, kóz, koni i owiec są liście i owoce. Do zatruć dochodzi najczęściej w przypadku dzieci spożywających owoce przypominające czarne jagody (15 czerwca)


Ligustr rosnący w cieniu innych drzew zakwitł nieco później i pewnie dłużej zachowa kwiaty. Ich zapach wydał mi się dość przyjemny (przypominał trochę lilaka), wcale nie mdły czy duszący.

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare L.) – korona kwiatu złożona jest z czterech zrosłych płatków, o rurce dwukrotnie dłuższej od kielicha i średnicy około 5 mm. Dwa pręciki wystają z rurki korony, zwieńczone są dwoma pylnikami ustawionymi w linii równoległej do nitki pręcika i przyrośnięte są do niej środkiem. Słupek górny, u podstawy zalążni z miodnikami, z cienką szyjką zwieńczoną dwudzielnym znamieniem  (15 czerwca)
Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare L.) – rośnie w różnorodnych warunkach siedliskowych, na obszarach górskich nie przekraczając 1500 m n.p.m. Jest gatunkiem światło- i ciepłolubnym, odpornym na susze, mrozy i wpływ zanieczyszczeń powietrza. Preferuje gleby suche oraz skaliste
(15 czerwca)

O ligustrze pomyślałam już wczesną wiosną - sfotografowałam jego pędy i pąki liściowe.

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare L.) – pąki jajowate do stożkowatych, stępione na szczycie, przylegające do pędu i nieco spłaszczone. Pąk wierzchołkowy większy od bocznych (26 marca)
Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare L.) – łuski pąków są wypukłe i brązowe. Charakterystyczne jest okrycie pąków wierzchołkowych drobnymi listkami (26 marca)
Ta sama gałązka kilka dni później:

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare L.) –owocem są okrągłe lub odwrotnie jajowate, czarne, błyszczące, jagodopodobne pestkowce. Osiągają 5-8 mm średnicy i zawierają od 1 do 4 ciemnobrązowych nasion. Wielkość owocu jest skorelowana z liczbą nasion. Owoce dojrzewają w okresie od sierpnia do września, czasem też października (dojrzewanie owoców ligustru jest jednym ze wskaźników fenologicznej wczesnej jesieni) - 1 kwietniaWięcej informacji o ligustrze pospolitym znajdziesz w źródłach, zwłaszcza w Wikipedii.t21.35. (72)
22 komentarze:

 1. Świetne ujęcia:) Ligustry zawsze widuję w formie żywopłotu, a więc regularnie przycinane, nigdy nie widziałam tak mocno kwitnącego. Urocze są te kwiatuszki, faktycznie przypominają lilaka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-) Niedawno przyglądałam się ligustrom rosnącym na osiedlowych skwerach i mam wrażenie, że one kwitną na pędach zeszłorocznych. Młode pędy były tylko ulistnione.

   Usuń
 2. O tym że pyłek ligustru to alergen nie wiedziałem! Ciekawostka, choć alergikiem nie jestem, bo wystawiam swój układ odpornościowg na ciágły stres więc nie musi "szukać" wroga w pyłkach.

  Zapach ligustru istotnie jest miły i nieraz zrywam dla Żony.
  Pokrój zależy przede wszystkim od zabiegów ogrodniczych i stanowiska. Ten krzew lubi przycinanie, bez tego rozrasta się chaotycznie, a w warunkach zacienienia ma tendencję do wzrostu w górę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O dziwo, ligustry rosnące dziko (nieprzycinane) na łąkach przy Moim Lesie, mają całkiem zgrabny i dość regularny pokrój, natomiast ten rosnący w zadrzewieniu jest gęstszy u dołu, a górne pędy przypominają trochę strzały lecące w różnych kierunkach.

   Usuń
 3. Ligustry - nazwę znam, ale nigdy ich nie widziałem, ani nie kojarzyłem z niczym konkretnym. Dzięki Twojemu wpisowi będę miał szansę przyjrzeć im się bliżej. Bardzo ładne, słoneczne zdjęcia i ciekawy opis.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że zdążyłeś zobaczyć kwiaty ligustru na własne oczy. Teraz pewnie większość tych krzewów kończy kwitnienie, choć te, które rosną w zacienieniu mogą jeszcze kwitnąć. Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń
 4. Nie każdy lubi jego zapach, ja bardzo i podoba mi się taki puszczony samopas, z lekka tylko cięty, ale widziałem też baardzo ciekawie wyglądający, wysoki, przy siatce, b. mocno cięty więc taki nieszeroki, niegruby, z prześwitami nawet lekkimi, i starymi pędami, (żywo)płot - z zielonym żywym łukiem (!) nad furtką w tym płocie, w tej siatce
  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapach kwiatów ligustru określiłabym jako podobny do lilaka z domieszką bzu czarnego. Zgodzisz się?
   Mnie również podobał się ten zapach, dlatego byłam mocno zdziwiona opisem w Wikipedii.
   Ten żywopłot z łukiem nad furtką musi wyglądać bajecznie :-)

   Usuń
  2. Hmm sam nie wiem :))) (to a propos zapachu). Tak, łuk jest cudny, do tego widać tam stare pędy, między liśćmi, i one też są niezłe. Nigdy nie myślałem, że można prowadzić ligustr jak pnącą różę.
   Marek z Wlkp.

   Usuń
 5. świetlne monetki na 1 i 9 zdjęciu :)
  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To robota obiektywu (nieostrości również... plus moja nieporadność)

   Usuń
  2. ach ta "nieporadność" :)))
   Marek z Wlkp. :)

   Usuń
 6. Mam kilka w ogrodzie. Właśnie kwitną. Niestety rosną w takich miejscach, że je musimy przycinać, ale robimy to ,kiedy przekwitną. Kwiaty są przepiękne. Zabieram je do wazonów i nie przeszkadza mi ich troszkę duszący zapach. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne w pomieszczeniu zapach kwiatów jest inny i rzeczywiście może okazać się duszący czy drażniący. Niestety tego się nie dowiem, przynajmniej w tym roku, bo nawet nie pomyślałam o ścięciu ukwieconych gałązek. Pozdrawiam :-)

   Usuń
 7. A ja lubię ich zapach:) Kwiaty skromne, piękne. Zdjęcia trafnie oddają ich urodę. Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło :-) Dziękuję i również serdecznie pozdrawiam

   Usuń
 8. Odpowiedzi
  1. Aj, a ja bym się czepiała (chyba tak mi już zostanie). Dziękuję i pozdrawiam

   Usuń
 9. Zdjęcia pięknie oddają urodę tego krzewu :-)
  Znam jedno miejsce, na obrzeżu lasu, gdzie rośnie kilka krzaków dzikiego ligustru. Bardzo lubię tam zaglądać zimą, gdyż spotykam dużo ptaków: gile, sikorki, kwiczoły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, tak, wyczytałam, ze owoce ligustru, choć trujące dla ludzi, stanowią pokarm dla kilku gatunków ptaków. Dziękuję i życzę udanych obserwacji

   Usuń
 10. Znam ligustr, wiele razy widziałem owoce tej rośliny, ale kwiatów nie miałem okazji oglądać. Na Twoich zdjęciach wyglądają bardzo ładnie.

  OdpowiedzUsuń