26 marca 2017

Wiosnówka, białe maleństwo

Wiosnówki pospolitej nie widziałam chyba od trzech lat. Kwitnie bardzo wcześnie, a po wydaniu owoców tak szybko zanika, że gdy rozpoczynam sezon w Moim Lesie, nie ma już po niej śladu.
     Dziś była tak piękna pogoda, że po raz pierwszy w tym roku wybrałam się na spacer ścieżkami Mojego Lasu, poszukując oznak wiosny. Znalazłam ich wiele i zastałam kilka zmian, które, jak mi się zdaje, nie wróżą dobrze Suchej Łące. Czy stanie się ona... parcelą budowlaną??
Na razie nie chce o tym myśleć, zobaczymy co czas pokaże. Cieszę się za to ze spotkania z wiosnówką. Pojedynczą roślinkę łatwo przeoczyć - to mikrus o łodyżce niewiele grubszej od... nogi biedronki. Jednak wiosnówka lubi rosnąć gromadnie. Teraz, gdy kwitnie, wydaje się, że na ziemi leży delikatny puch. Płatki śniegu? Nie, to wiosnówka ze wszystkich sił witająca wiosnę :-)

Wiosnówka pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) – gatunek rośliny należący do rodziny kapustowatych. Inne nazwy - mrzygłód, głodek pospolity.
Wiosnówka pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) – drobna roślina jednoroczna, jara lub ozima Osiąga wysokość (2)5-10 cm. Kwiaty drobne, białe, o płatkach głęboko rozciętych (do 1/3 długości płatka), zebrane w grona. Średnica kwiatów - 5-8 mm.
Wiosnówka pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) – roślina jadalna i lecznicza. Surowcem zielarskim jest kwitnące ziele. Posiada właściwości fitoncydowe, odtruwające, moczopędne i żółciopędne, a także wzmaga apetyt.
Wiosnówka pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) – liście owłosione, lancetowato-jajowate lub łopatkowate, na brzegach orzęsione, ząbkowane lub całobrzegie, zgrupowane w płaskiej rozetce, leżącej tuż przy ziemi.
Wiosnówka pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) – owocem jest lancetowata lub krótko eliptyczna łuszczynka zawierająca ponad 20 owalnych i spłaszczonych nasion..
Wiosnówka pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) – pojawia się na przedwiośniu i kwitnie od lutego do kwietnia, maja; następnie obumiera i zanika.
Wiosnówka pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) – występuje na przydrożach, miedzach, suchych murawach, piaskach, skałach, murach, skarpach, trawiastych zboczach, ugorach, odłogach - w miejscach nasłonecznionych. W Polsce występuje na całym obszarze (w górach rzadziej).
r57.03.


wiosnówka pospolita, Erophila verna, przedwiosenne maleńkie kwiaty białe, białe kwiatuszki cienkie łodyżki, maleńka roślina białe kwiatki, wiosnówka pospolita zdjęcia opis, Erophila verna zdjęcia opis, wiosnówka pospolita chwile zachwycone, Erophila verna chwile zachwycone, wiosnówka pospolita właściwości lecznicze, Erophila verna właściwości informacje, wiosnówka inne nazwy rośliny, głodek pospolity wygląd zdjęcia,

24 komentarze:

 1. Ta biedronka tak tu pięknie zagrała ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Prześliczne obie, i roślinka i biedroneczka :) Piękne pokazanie proporcji i uświadomienie dzięki temu właściwych rozmiarów. Bardzo mi się podobają 2,3 i 4 zdjęcie. Przegenialne. U mnie chyba jeszcze nie zakwitła bo czołgam sie po ziemi i nic :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-) Wypatruj wiosnówki tylko w nasłonecznionych miejscach.

   Usuń
 3. Wiosnówkę bardzo lubię jest taka wesolutka i delikatna. Jeszcze jej u nas nie widziałam. Zdjęcia jak zwykle przepiękne, a ta biedroneczka................

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiosnówka to naprawdę maleńka roślinka. Dziękuję :-)

   Usuń
 4. Chyba muszę się wybrać do jakiegoś lasu :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiosnówka może rosnąć nawet na przyblokowym trawniku, byle w słonecznym miejscu.

   Usuń
 5. Urocza roślinka i piękne zdjęcia:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Biedro miała piękną sesję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano, miała, tyle, że z niej straszna wiercipięta była :-)

   Usuń
 7. Zdjęcia są kapitalne. Ujęcia wiosnówki, której nie kojarzę, przeurocze...szczególnie z biedronką.
  Załączam serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-) Zatem warto było przywrzeć do ziemi całym jestestwem ;-)

   Usuń
 8. drobniutkie okruszki piękna, a jakie misterne
  anonimowy z wlkp.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dobry opis i ilustracje, te w "mądrych księgach" często nie pozwwlwją odróżnić wiosnówki od gwiazdnicy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Chyba masz rację - pod hasłem "wiosnówka" znajdowałam zdjęcia innych roślin.

   Usuń
 10. Dzisiaj zobaczyłem maleńkie białe coś na trawniku, nawet nie byłem pewny, czy to kwiaty. Gdy klęknąłem, zobaczyłem… wiosnówkę, co potwierdziłem teraz, ponownie oglądając Twoje zdjęcia, Aniko. Tych kwiatów, tak ładnych, gdy ogląda się je z bliska, są tysiące.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wiosnówka ma to do siebie, że choć jest nikczemnych rozmiarów, to nadrabia liczebnością :-)

   Usuń
 11. Rośnie gromadnie na mojej działce. Kiedy przyjeżdżamy na majówkę - pod nogami biało od jej kwiecia. Aż szkoda deptać. Niestety - rośnie na szlaku naszej działkowej komunikacji (wokół placu przy ognisku). Ale jest piękna i pełna radości wiosennej. :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam, jest śliczna. Dla niej warto położyć się plackiem na ziemi :-) Witam i pozdrawiam

   Usuń