25 marca 2017

Wiosenne pąki #2

Przedstawiam kolejną porcję zdjęć pąków drzew i krzewów rosnących w Botaniku, uwiecznionych u progu wiosny. Możliwe, że w przyszłym tygodniu znów je odwiedzę, ale idę o zakład, że będą wyglądały inaczej.
Przypuszczam, że temat pąków nie wydaje się zbyt frapujący, mnie jednak zainteresował. Choćby dlatego, że ich wygląd u różnych gatunków jest odmienny, z czego zdałam sobie sprawę podczas ich fotografowania. Pąki różnią się przecież wielkością, ułożeniem i ilością na pędzie, a także kolorem i kształtem - stanowią zatem istotną cechę rozpoznawczą drzew i krzewów, gdy pozostają one w stanie bezlistnym.
Proszę wybaczyć mi brak opisu pąków pod częścią zdjęć - po prostu nie znalazłam ich w dostępnych mi źródłach.  

Palecznik chiński, palecznik Fargesa (Decaisnea insignis) – gatunek rośliny należący do rodziny krępieniowatych. Jest to małe drzewo lub wyprostowany i słabo rozgałęziony krzew o parasolowatej koronie i prostych pędach (21 marca)
Palecznik chiński, palecznik Fargesa (Decaisnea insignis) – pochodzi z południowo-wschodniej Azji, gdzie osiąga wysokość do 5 m. W Polsce dorasta do wys. 3 m, kwitnie od maja do czerwca. Owoce, zwane palcami nieboszczyka, są jadalne (21 marca)
 Kalina Siebolda (Viburnum sieboldii) – gatunek krzewu lub małego drzewa należący do rodziny piżmaczkowatych. Zakwita w maju, po rozwinięciu liści (21 marca)
 Kalina Siebolda (Viburnum sieboldii) – pokrój rozłożysty, kulisty lub półkulisty, gęsto rozgałęziony. Dorasta do 4 m wysokości i do 6 m szerokości.

Następnym razem będę musiała zapisywać także nazwy łacińskie, ponieważ w rodzimych źródłach nie znalazłam żadnej wzmianki na temat głogu soczystego.

Głóg soczysty (Crataegus succulenta (Link.) Schrad.) – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Pochodzi z południowej Kanady i USA. Jest to małe drzewo (o wys. 4(6) m) lub krzew
Głóg soczysty (Crataegus succulenta (Link.) Schrad.)
Poncyria trójlistkowa, pomarańcza trójlistkowa (Poncirus trifoliata) – gatunek rośliny cytrusowej z rodziny rutowatych, występująca w Chinach. Małe drzewo lub krzew o wysokości 1-7 m, posiada na pędach sztywne kolce. Owoce są niejadalne (21 marca)
Poncyria trójlistkowa, pomarańcza trójlistkowa (Poncirus trifoliata) jest gatunkiem najbardziej mrozoodpornym spośród roślin cytrusowych (znosi temperaturę do -18 st. C) i jako jedyna roślina cytrusowa nie jest zimozielona.
Dereń kousa (Cornus kousa Hance) – gatunek rośliny z rodziny dereniowatych. Pochodzi z Chin, Japonii i Korei. W wielu krajach świata, również w Polsce, jest uprawiany jako roślina ozdobna.
Dereń kousa (Cornus kousa Hance) – krzew lub małe drzewo o wysokości 4-6 m i szerokości ok. 3-4 m. Korona jest dość symetryczna, w młodym wieku odwrotnie stożkowata ze względu na silny wzrost wierzchołkowych pędów. Stare rośliny często mają pokrój kulisty.
Wierzba całolistna 'Pendula' (Salix integra 'Pendula') - płożący krzew lub małe drzewko. Pędy gładkie, mało rozgałęzione, brązowoczerwone. Bazie rozwijają się tuż przed liśćmi (w marcu)
Grab pospolity, grab zwyczajny (Carpinus betulus L.) – gatunek średniej wielkości drzewa liściastego z rodziny brzozowatych (Betulaceae. Pąki liściowe wąsko jajowate, ostro kończyste, pokryte licznymi zachodzącymi na siebie dachówkowato, jasnobrązowymi łuskami. Pąki kwiatowe są znacznie większe.

Na koniec pąki kwiatowe i/lub liściowe kilku magnolii.
Pierwsza z nich to podobno odmiana magnolii japońskiej o nazwie Pink Glory, która w odróżnieniu od gatunku, posiada kwiaty różowe (a nie białe), zakwita też później (nawet o 2 tygodnie). Jednak jak widać na zdjęciach, z rozchylających się łusek pąka wychyla się (JUŻ?!) kwiat... biały. Oczywiście, mogłam coś pomylić, ale tym razem starannie zapisywałam nazwy gatunkowe fotografowanych roślin. A zdarzyło mi się przynajmniej dwukrotnie zauważyć, że rośliny w Botaniku były nieprawidłowo opisane.
Będę więc miała tę magnolię na oku. Zobaczymy jakie kwiaty ostatecznie rozwinie.

Magnolia japońska 'Pink Glory' (Magnolia kobus DC.) - odmiana, bądź chimera dwóch gatunków magnolii - japońskiej i Soulange'a, wyhodowana w Polsce. 
Magnolia japońska 'Pink Glory' (Magnolia kobus DC.) jest drzewem o dość bujnym wzroście, ciemnozielonych liściach zachowujących zdrowy wygląd do późnej jesieni. Kwiaty bardzo liczne, różowe, nieco większe, o zmiennej liczbie tepali (płatków) - od 6 do 12. W miarę przekwitania ich barwa ulega rozjaśnieniu. Kwiaty pojawiają się od kwietnia do maja.
Magnolia 'George Henry Kern' to krzyżówka magnolii gwiaździstej (M. stellata) z magnolią purpurową (M. liliflora), jedna z mniejszych odmian (osiąga do 2-3 m wysokości). Pąki szarozielonkawe, wąsko jajowate, duże, gęsto owłosione. Pąki liściowe niewielkie, jajowate, odstające od pędu.
Magnolia parasolowata (Magnolia tripetala (L.) L.) – gatunek drzewa należący do rodziny magnoliowatych. Liście oraz owoc tej rośliny pokazałam tutaj (zdjęcia nr 8-10). Kwiaty pojawiają się już po rozwoju liści. Kwitnie od czerwca do początku lipca. Na zdjęciu pąk liściowy.
Magnolia Soulange'a 'Alexandrina' (Magnolia ×soulangeana 'Alexandrina') – odmiana magnolii pośredniej, gatunku drzew lub krzewów należącego do rodziny magnoliowatych. Kwitnie bardzo obficie na przełomie kwietnia i maja (21 marca)


Zobacz też wpisy:

r55.835pąki drzew i krzewów, palecznik chiński pąki liściowe, palecznik Fargesa pąki zdjęcia, Decaisnea insignis wygląd pąków, poncyria trójlistkowa pąki, pomarańcza trójlistkowa zdjęcia pąków, Poncirus trifoliata zdjęcia pąki, magnolia japońska Pink Glory, magnolia gwiaździsta zdjęcia pąków, magnolia stellata pąki, magnolia George Henry Kern, grab pospolity pąki liściowe, Carpinus betulus pąki, wierzba całolistna Pendula bazie, dereń kousa pąki, kalina Siebolda pąki, Viburnum sieboldii zdjęcia pąków, wiosenne pąki chwile zachwycone,

18 komentarzy:

 1. Bardzo ładnie! Widać, że w przyrodzie na dobre już się ruszyło, obu tylko żadnych przymrozków już nie było. Nasz Botanik otwierają dopiero za tydzień...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A poznański Botanik jest otwarty cały rok, podobno od dwóch lat, o czym dowiedziałam się niedawno :-) Jak znam życie, to przymrozki na pewno się zdarzą. Przecież nawet w połowie maja są zimni ogrodnicy i Zośka.

   Usuń
 2. Magnolie to bardzo ładne kwiaty. Nie spotkałam jednak jeszcze na żywo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym roku na pewno je spotkasz :-) Rozglądaj się w parkach i zaglądaj do ogrodów.

   Usuń
 3. Drzewo z licznymi motylami odpoczywającymi na nagich gałązkach – tak moja znajoma opisała mi kiedyś kwitnącą magnolię.
  Błędy w opisie roślin? W ogrodzie botanicznym? Okropne.

  OdpowiedzUsuń
 4. liście kaliny Siebolda jak uszy pistacjowego zająca ;)
  anonimowy z wlkp.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moimi ulubionymi wiosennymi pąkami, to oczywiście te z magnolii! ♥ Pozdrawiam i zapraszam do swojego kącika! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pąki to frapujący temat. osobiście imtwk najbardziej lubię obserwować te na kasztanowcach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze "chwila", a i one zaczną się rozwijać :-)

   Usuń
 7. Bardzo ładne zestawienie :) to prawda, pąki są bardzo charakterystyczne dla danego gatunku i są jednym z elementów diagnostycznych. Masz niesamowity dryg staranności, pilności, dokładności :) Lepszy niż niejedna farmaceutka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję - muszę czymś nadrabiać niedoróbki techniczne ;-)

   Usuń
 8. Przyroda budzi się do życia a my mamy co podglądać i fotografować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, budzi się bardzo szybko i hurtem, trzeba się śpieszyć i... rozdwajać, a i tak nie zdążymy wszystkiego zauważyć.

   Usuń