23 marca 2017

Marcowe kwitnienia w odcieniach żółci

Wcale tego nie planowałam, lecz gdy wybrałam zestaw zdjęć kwitnących drzew i krzewów sfotografowanych w Botaniku, okazało się, że kwiaty wszystkich tych roślin są żółte lub prawie żółte. W dodatku, kwitnienie kilku z nich właściwie już się kończy.
Ot, choćby jaśmin nagokwiatowy - w najlepsze kwitnie zimą, robiąc sobie tylko przerwy na czas mrozów.

Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum Lindl.) – gatunek rośliny z rodziny oliwkowatych. Pierwsze kwiaty ukazują się w końcu października, a okres kwitnienia trwa do końca kwietnia (z przerwami w czasie mrozów). Złocistożółte, rurkowate kwiaty rozmieszczone są pojedynczo na całej długości wiotkich i bezlistnych pędów (21 marca)
Leszczyna pospolita, orzech laskowy (Corylus avellana L.) – gatunek krzewu należącego do rodziny brzozowatych. Kwitnie bardzo wcześnie (od lutego do kwietnia) w zależności od warunków atmosferycznych (16 marca)
Leszczyna pospolita, orzech laskowy (Corylus avellana L.) – roślina jednopienna o kwiatach męskich zebranych w kotki zgrupowane po 2-4, kwiaty żeńskie rozwijają się na krótkopędach w pąkach, tak, że w czasie kwitnienia na zewnątrz widoczne są tylko czerwone znamiona. Kwiaty męskie pylą bardzo obficie na żółto (16 marca)
Cis pospolity (Taxus baccata L.) - gatunek wiecznie zielonego iglastego drzewa lub dużego krzewu z rodziny cisowatych. Żółtozielone kwiaty męskie (mikrostrobile) o średnicy 2-3 mm, skupione po 20-30 w końcowych odcinkach pędów (21 marca)

Pędy oczaru wirginijskiego sfotografowałam ot, tak, na wszelki wypadek, żeby zobaczyć za jakiś czas jak rozwiną się te maciupeńkie kwiatki. Okazało się jednak, że okres kwitnienia tej rośliny już minął i prędzej zobaczę jej owoce niż kwiaty - te żółtawe, czteropłatkowe kwiatki w rzeczywistości są działkami kielicha, pozbawionymi już płatków korony.

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) – gatunek krzewu lub drzewa z rodziny oczarowatych. Jasnożółte, przyjemnie pachnące kwiaty pojawiają się późną jesienią lub zimą. Płatki kwiatów przypominają skręcone tasiemki. Kwiaty mrozoodporne (do -12 st. C). Gdy temperatura spada poniżej zera, płatki zwijają się, by znów rozwinąć się w wyższej temperaturze. Na zdjęciu... pozostałości kwiatów (16 marca)

Za to zdążyłam zobaczyć niezbyt już liczne kwiaty oczaru japońskiego:

Oczar japoński (Hamamelis japonica) – gatunek krzewu lub drzewa z rodziny oczarowatych. Najpóźniej kwitnący z pięciu gatunków oczarów. Kwitnie na przełomie lutego i marca (21 marca)
Oczar japoński (Hamamelis japonica) – kwiaty z frędzelkowatymi, żółtymi płatkami o długości do 2 cm i szerokości 1-2 mm z czterema  purpurowymi działkami kielicha. Pręciki 4 z krótkimi nitkami i owalnymi pylnikami. Między nimi znajdują się 4 łuskowate prątniczki wydzielające nektar. Zalążnia wpół dolna z bardzo krótka szyjką słupka.
Leszczyna pospolita 'Contorta' (Corylus avellana 'Contorta') - odmiana ta charakteryzuje się pogiętymi w różne strony lub spiralnie skręconymi pędami. Została znaleziona w hrabstwie Gloucester w Wielkiej Brytanii ok. 1863 r. Kwitnie w okresie lutego i marca, owocuje niezbyt obficie (16 marca)
Leszczyna pospolita 'Contorta' (Corylus avellana 'Contorta') - kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści, w lutym-marcu. Kwiaty żeńskie są niepozorne, ukryte w pączkach, w czasie kwitnienia wychylają na zewnątrz jedynie czerwone znamiona słupków. Kwiaty męskie są zebrane w długie kotki zwisające ze szczytów bocznych gałązek (16 marca)
Dereń jadalny, dereń właściwy (Cornus mas L.) – gatunek małego drzewa lub rozłożystego krzewu z rodziny dereniowatych. Rośnie bardzo wolno, osiąga 3–8 m wysokości, żyje do 100 lat. Kwitnie przed rozwojem liści, od marca do kwietnia (16 marca)
Dereń jadalny, dereń właściwy (Cornus mas L.) – kwiaty drobne, zebrane w nieduże, kuliste baldachy z 4 podsadkami bocznie umieszczonymi i rozwijającymi się jeszcze przed rozwojem liści (16 marca)
Dereń jadalny, dereń właściwy (Cornus mas L.) – kwiaty składają się z 4-działkowego kielicha, 4 żółtych płatków korony, 1 słupka i 4 pręcików (21 marca)
Forsycja Giralda (Forsythia giraldiana Lingelsh.) – gatunek rośliny z rodziny oliwkowatych. Jasnożółte, lejkowate kwiaty wyrastają pojedynczo lub po 2-3 w kątach liści. Płatki korony 4, wąsko podłużne o długości do 1,5 cm i szerokości 7 mm. Kwiaty wyrastają na krótkich szypułkach na wieloletnich pędach. Kwitnie od marca do maja (21 marca)


Obawiam się, że jestem daltonistką, albo przypadkiem beznadziejnym i żadne RAWy mi nie pomogą. Każde zdjęcie obrabiane średnio cztery razy, a efekty opłakane. Eh.

r55.06.


krzewy kwitnące wczesną wiosną, drzewa kwitnące wczesną wiosną, oczar wirginijski Hamamelis virginiana, oczar wirginijski kwiaty zdjęcia, oczar japoński Hamamelis japonica, oczar japoński kwiaty zdjęcia, oczar japoński chwile zachwycone, forsycja Giralda Forsythia giraldiana, dereń jadalny Cornus mas, dereń właściwy pąki kwiatowe, leszczyna pospolita Contorta, jaśmin nagokwiatowy Jasminum nudiflorum, leszczyna pospolita kwiaty, orzech laskowy Corylus avellana, cis pospolity Taxus baccata,

12 komentarzy:

 1. "Wiona, wiosna... Wiosna ach to ty"...(Grechuta właśnie tak pięknie witał wiosnę) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy świeci słońce, a ja jestem w miejscu, gdzie widać oznaki wiosny, często nucę w myślach tę piosenkę. Pozdrawiam :-)

   Usuń
 2. A możne wiedzieć czemu się czepiasz swoich zdjęć? :p Są znakomite. A to, że żółtość kiepsko kontrastuje z zielenią (a właściwie nie kontrastuje :p) to i zdjecia nie są tak efektowne jak innych kwiatów :p Rzecz to powszechna i nie powinna zakłócać cieszenia się tym, ze w ogóle są :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiem jak najkrócej (bo mogłabym też bardzo długo)- nie podoba mi się kolorystyka, a nie potrafię jej ustawić tak, jakbym chciała. Kiedy po pewnym czasie oglądam obrobione zdjęcie, nie mogę się powstrzymać, żeby nie spróbować jeszcze raz. Ów proceder powtarza się wielokrotnie aż w końcu się poddaję, niewiele więcej osiągając. Tych kolorów albo nie ma, albo - co bardziej prawdopodobne - ja nie wiem, jak je wydobyć.

   Usuń
 3. Śliczne, ale oczar mnie oczarował :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczar japoński rzeczywiście bardzo ładnie (i oryginalnie!) wyglądał - nigdy wcześniej nie widziałam takich kwiatów. Było na co popatrzeć :-)

   Usuń
 4. Mam to samo, od lat usiłuję zrobić dobre zdjęcie kwitnącego derenia jadalnego, niestety, zawsze coś jest nie tak :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem mamy wspólny problem ;-) Pozdrawiam i życzę udanych "łowów"

   Usuń
 5. Żółty wiosną kojarzy się ludziom przede wszystkim z forsycją i żonkilami, a jest przecież tyle żółtych kwiatów - jaśmin jest taki piękny

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne! Zdjęcia bardzo dobre, nie porównuj się z "profesjonalistami" ich zdjęcia to głównie "twórczość na temat" a nie prosta rejestracja obrazu. Możesz spróbować z filtrami, choć szczerze mówiąc nje mam pojęcia jaki zastosowač do żółtych kwiatów, do nieba, horyzontu, morza, jezior itp. zadziałają polaryzacyjne, błękitne połówkowe i pełne, może poeksperymentuj z zielonym, powinien też podkreślić żółcie?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-) Moje obiekcje biorą się z tego, że chciałabym kiedyś (jak najszybciej!) zrobić zdjęcie, które podobałoby mi się na tyle, żeby oprawić je w ramki. Jak dotąd jednak, technika i kadrowanie kuleją, ale nie odpuszczam :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...