30 kwietnia 2018

Magnolia Leonarda Messela

To nie ja pierwsza ją wypatrzyłam, lecz ona przywoływała mnie już z daleka! Wystrojona od stóp do głów w duże jasnoróżowe kwiaty tak obficie, że nawet nie widziałam gałęzi na których wyrastały. Na tle otaczającej zieleni lśniła, błyszczała, wabiła. Można by rzec, pyszniła się swymi cudownymi kwiatami, ale ja, zmierzając ku niej, miałam nieodparte wrażenie, że idę na spotkanie wesołej dziewczynki, która aż podskakuje z radości i rozpierającej ją energii. A gdy zobaczyłam te kwiaty z bliska, pomyślałam o nich - czupurne czuprynki  :-D 
Taka oto jest magnolia Leonarda Messela - jej widok wart jest oniemienia, a zaraz potem serdecznego uśmiechu.
Jeśli ktoś ciekawy dlaczego jest to magnolia Leonarda, a nie Ludwika Messela, podpowiem - takie było ostatnie (czwarte) imię Ludwika  :-) 



















aparat Olympus OM-D E-M10 Mark II
obiektyw Olympus M.ZUIKO Digital 60 mm f/2.8 Macro
zdjęcia z dnia 18 kwietnia 2018 r. (Ogród Dendrologiczny w Poznaniu)




----------------------------------------------


Magnolia Loebnera (Magnolia ×loebneri Kache) - gatunek mieszańcowy powstały ze skrzyżowania magnolii japońskiej (Magnolia kobus) i magnolii gwiaździstej (Magnolia stellata). Gatunek powstał krótko przed I wojną światową i po raz pierwszy zakwitł w 1917 r. Wyhodował ją Max Löbner z Pillnitz (Niemcy).


Magnolia Loebnera 'Leonard Messel' (Magnolia ×loebneri 'Leonard Messel') - przypadkowa hybryda wyselekcjonowana w ogrodzie Ludwika Messela, posiadłości Nymans położonej w hrabstwie Sussex (Wielka Brytania).

Pokrój - szeroki, rozgałęziony na wielu poziomach krzew lub niewielkie drzewo z luźno i nisko osadzoną koroną. Osiąga wysokość 3-5 m.

Liście - wąskie, jajowate, o długości do 12 cm

Kwiaty - bardzo efektowne złożone z 12 wąskich płatków, pachnące. Kwiaty różowe, wewnątrz białe z wyraźnym ciemnoróżowym paskiem po zewnętrznej stronie, początkowo kielichowate, później szeroko otwarte. Średnica ok. 10 cm
Kwitnie bardzo obficie w kwietniu, przed rozwojem liści jako jedna z pierwszych magnolii. Kwiaty są odporne na przymrozki nawet do -5°C. 


link 1, link 2, link 3, link 4,



y72.98


22 komentarze:

  1. Bardzo ładna odmiana. Podoba mi się ciemniejsze pociągnięcie różu. Może dzięki niemu, gdy przekwita nie robi się brązowa jak magnolia gwiaździsta?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak wygląda po przekwitnięciu - tego nie wiem. W mojej pamięci ta magnolia pozostanie właśnie taka - w pełni rozkwitu :-)

      Usuń
  2. Piękna, takiej chyba na żywo nie widziałam - zdjęcia wyszły cudne, takie słodkie kolory:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tymi kolorami nie było lekko, gdyż balans bieli miałam ustawiony na słońce.
      Dziękuję i pozdrawiam

      Usuń
  3. Ciekawe czy ma po przekwitnięciu takie owoce, owocostany, nooo takie czerwonawe dziwaczne fasole. Niektóre z magnolii które widziałem to miały, ale nie wszystkie, nie wiem czemu nie wszystkie. Czupurne czuprynki wesołej dziewczynki - to dobre :-)

    Marek z Wlkp.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może zatem rzucisz okiem na owoce gatunków "rodzicielskich" tej magnolii?

      Usuń
    2. to jest jakaś myśl, tylko czy dam radę hmm

      Marek z Wlkp.

      Usuń
    3. Skoro temat owoców tak Cię zainteresował - na pewno dasz radę (linki do stron podałam)

      Usuń
  4. Zaryzykuję, pisząc, że to chyba najpiękniejsze zdjęcia magnolii, jakie widziałam, bo inne piękniejsze mi się nie przypominają. Kolory, kształty, delikatność, sama wesołość tego cuda uchwyciłaś. Jestem pod wielgaśnym wrażeniem. Życzę przepięknych dni, postaram się nadrobić blogowanie, mam nadzieję, że Orange nie będzie miał kolejnej, irytującej mnie awarii. hehe Uściski. :)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, Agnieszko... ryzykantko! ;-)
      Ja również życzę Tobie nieustającej pogody i wspaniałych majówek :-)

      Usuń
  5. Nie widziałam jeszcze takiej odmiany magnolii, jest piękna.......i świetne zdjęcia ukazujące to piękno. Pozdrawiam gorąco:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widziałam już co najmniej kilka gatunków magnolii i każda z nich miała w sobie coś zachwycającego. Tę zaliczam do najpiękniejszych. Bardzo dziękuję i również serdecznie pozdrawiam :-)

      Usuń
  6. Jest piękna i pięknie pokazana !!!

    OdpowiedzUsuń
  7. Niezwykle piękna nawet jak na magnolie które zawsze są piękne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, masz rację - piękna, wręcz cudowna :-)

      Usuń
  8. Nic nie napiszę, bo wzdycham z zachwytu! :-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Cudne, cudne, cudne kwiaty i zdjęcia. Jeśli ktoś tutaj napisze, że czegoś tym zdjęciom brakuje, odpowiem, że marudzi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ha ha! A już miałam zacząć :-D
      Dziękuję bardzo, Krzysztofie. Pozdrawiam :-)

      Usuń