31 stycznia 2018

Anemon leśny, zawilec wielkokwiatowy

Jakże ten czas pędzi! Nim się obejrzę, znów nastanie wiosna! Dwoję się i troję, by nadrobić zaległości, jednak mogę nie zdążyć. Dzięki zapasom letnich i wiosennych kadrów jakoś łagodniej znoszę zimowy zastój, ale wiem też, że gdy zima się skończy, raczej nie będę chciała wracać do przeszłości. A to, że zdjęcia długo leżały odłogiem wcale im nie zaszkodziło - wcześniej z wieloma nie potrafiłam sobie poradzić podczas obróbki. Nadal daleko mi do przyzwoitego poziomu, ale wiem, że jest dużo lepiej niż blisko rok temu.
Dziś przedstawiam zawilca wielkokwiatowego. Jeśli znacie go w postaci pojedynczych kępek posadzonych w ogródku, wierzcie mi, to zupełnie nie to! Trzeba było Wam widzieć cały łan anemonów rosnących jeden przy drugim. W Botaniku jego "kwatera" miała ponad 20 m kw. powierzchni. Niby niewiele, ale było na co popatrzeć. Setki kwiatów!
 
Zawilec wielkokwiatowy, zawilec leśny (Anemone sylvestris L.) – gatunek byliny należący do rodziny jaskrowatych. W Polsce objęty częściową ochroną gatunkową (wcześniej, do 2014 r. - ochrona całkowita) - 5 maja
  
Zawilec wielkokwiatowy, zawilec leśny (Anemone sylvestris L.) – w stanie dzikim występuje w północnej, środkowej, południowej i wschodniej Europie oraz w Azji; w Polsce głównie na niżu na rozproszonych stanowiskach (11 maja)
 
Zawilec wielkokwiatowy, zawilec leśny (Anemone sylvestris L.) – liście okrągławe, od spodu kosmate, przeważnie pięciodzielne z odcinkami o dwóch, trzech wcięciach. Liście odziomkowe rozwijają się całkowicie dopiero po okresie kwitnienia. Liście przykwiatostanowe są ogonkowe i wyraźnie oddzielone (11 maja)
 
Zawilec wielkokwiatowy, zawilec leśny (Anemone sylvestris L.) – kwiaty białe (czasem żółte), duże (o średnicy 4-7 cm), zwykle o pięciu płatkach, delikatnie pachnące. Wyrastają pojedynczo w okółku liści szczytowych. Okwiat jest na spodniej stronie jedwabiście owłosiony. Pręciki żółte, liczne, otaczające duże znamię słupka  (11 maja)
 
Zawilec wielkokwiatowy, zawilec leśny (Anemone sylvestris L.) – kwitnie od kwietnia do końca maja. Powtórne kwitnienie może wystąpić w sierpniu, o ile pędy kwiatowe zostaną ścięte. Roślina owadopylna, wytwarzająca dużo pyłku. Pod wieczór kwiaty zamykają się i zwisają (5 maja)
 
Zawilec wielkokwiatowy, zawilec leśny (Anemone sylvestris L.) – do siedlisk tego gatunku należą: suche, słoneczne zbocza, widne i suche lasy, obrzeża lasów, murawy. Występuje w populacjach liczących do kilkuset osobników (5 maja)
 
Zawilec wielkokwiatowy, zawilec leśny (Anemone sylvestris L.) – dobrze czuje się w miejscach cienistych. Na stanowisku słonecznym będzie rósł tylko w warunkach chłodnych i wilgotnych (11 maja)
 
Zawilec wielkokwiatowy, zawilec leśny (Anemone sylvestris L.) – cała roślina jest lekko trująca (dlatego np. przesadzania należy dokonywać w rękawiczkach, by nie doszło do podrażnienia skóry na skutek kontaktu z sokami uszkodzonej rośliny). Ewentualne spożycie powoduje mdłości, biegunki i krwawienia (5 maja)
 
Zawilec wielkokwiatowy, zawilec leśny (Anemone sylvestris L.) – łodyga wzniesiona o wysokości do 40 cm. Pod ziemią roślina posiada wrzecionowate kłącze z długimi rozłogami (może rozmnażać się wegetatywnie, niekiedy ekspansywnie)
 
Zawilec wielkokwiatowy, zawilec leśny (Anemone sylvestris L.) – preferuje gleby luźne, żyzne, zawierające wapń (nie znosi gleb kwaśnych). Roślina mrozoodporna, mało wymagająca (17 maja)
 
Zawilec wielkokwiatowy, zawilec leśny (Anemone sylvestris L.) – w drugiej połowie maja większość kwiatów była już zapylona. Brązowe plamy na płatkach są oznaką przekwitania (17 maja)
 
Zawilec wielkokwiatowy, zawilec leśny (Anemone sylvestris L.) – wśród odmian ogrodowych istnieją m.in. `Grandiflora` o dużych i przewisających kwiatach, `Elisa Fellman` o półpełnych kwiatach (6 lipca)

Zawilec wielkokwiatowy, zawilec leśny (Anemone sylvestris L.) – owocem są puszyste, bawełniaste niełupki z krótkim dzióbkiem. Nasiona rozsiewane są przez wiatr. Widok owocostanów z góry (6 lipca)

Zawilec wielkokwiatowy, zawilec leśny (Anemone sylvestris L.) – zagrożeniem dla gatunku jest wykopywanie go i przesadzanie do ogródków przydomowych, przeznaczenie do gospodarczego użytkowania muraw kserotermicznych, w których występuje, czy też zarastanie ich przez wyższą roślinność (6 lipca)Zdjęcia zostały poddane powtórnej obróbce i zmniejszeniu rozmiarów plików w lutym 2023 r.

y36.54. (86)

zawilec wielkokwiatowy, zawilec leśny, Anemone sylvestris, zawilec wielkokwiatowy zdjęcia opis, zawilec leśny informacje zdjęcia, Anemone sylvestris wygląd informacje, zawilec wielkokwiatowy chwile zachwycone, zawilec leśny chwile zachwycone, Anemone sylvestris chwile zachwycone,

24 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Ale tylko do patrzenia :-) Żal byłoby po nim stąpać.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Och, dziękuję!! Mnie trudno byłoby je nazwać choćby ładnymi, bo pamiętam jak (i ile razy) się męczyłam żeby je obrobić.

   Usuń
 3. Ale się rozmarzyłam...:) Piękne zdjęcia, szczególnie podobają mi się zbliżenia. 3 od góry świetnie obrazuje ten kwietny ogrom ;).
  Jeśli chodzi o fotografowanie, to również nie mogę się doczekać wiosny i kwitnienia. Mam w planach eksperymenty ze światłem, jakieś wyprawy o złotych godzinach albo nawet po zmierzchu ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo. Pamiętam, ze w ubiegłym roku w połowie marca było widać już wiosnę, poszłam nawet do Botanika. Od kilku dni słyszę dzikie gęsi (chyba) - może one już wracają, wiedząc, ze wiosna tuż tuż?

   Usuń
 4. Przyłączam się do pochwał i zachwytów. Wyjątkowo jasne, słoneczne, wiosenne zdjęcia przepięknych kwiatów. Płatki i cienie na nich widoczne są tak doskonale oddane, że patrząc, oczekiwałem przesuwania się tych cieni pod wpływem powiewu wiatru.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Krzysztofie. Jeśli, choć na chwilkę udało mi się przenieść Cię w czasie(!), to jestem mocna ;-D

   Usuń
 5. anemony ancymony, pięknie :-)

  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. łany kwitnących ancemonów już widziałem na żywo, piękny widok, ale jakoś umknęły mi te owoce, puszyste niełupki. super super. toż to jak bawełniane pola Alabamy :-)

   Marek z Wlkp.

   Usuń
  2. Kolejny punkt (roślina) dla Ciebie. Ja przedtem nie znałam zawilców leśnych. A kiedy w miejsce kwiatów zastałam te strzępki "waty", zrobiło mi się bardzo żal - wszystko tak szybko przemija.

   Usuń
  3. Tak, o ile faktycznie te co widziałem to zawilce leśne :-), ale wyglądały podobnie, tworzyły duuuuży zwarty łan, rosły w ogródku przy ulicy ... więc to chyba te. Punkt dla Ciebie-dzięki temu postowi i linkowi doczytałem, że one rosną też naturalnie w Pl, myślałem że są obcym gatunkiem :-). Nie przemija! trwa wiecznie, to zamknięty krąg, obieg, jin jang :-))

   Marek z Wlkp.

   Usuń
  4. Tylko pewnego razu nie będzie mnie/nas w tym zamkniętym kręgu, nie zdążymy na kolejną rundę, która przecież mogłaby się JUŻ teraz zacząć i trwać dłużej niż zwykle :-)

   Usuń
 6. Łał, uwielbiam takie duże zbiorowiska kwiatów, zawsze tworzą niesamowity spektakl jak kwitną:) Pierwszy raz widzę nasiona zawilca:o

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam w okolicach, w naturze moze nie jest tak wyeksponowany, ale wrażanie robi duże.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak kobiety: najpierw białe suknie, potem białe włosy... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ha ha ha, chyba że to platynowe blondynki ...

   Marek z Wlkp.

   Usuń
  2. :-)
   Ale jakby nie patrzeć, za chwilę znów będą kwiaty.
   Tylko ta chwila jeszcze potrwa, niestety.

   Usuń
 9. Przyroda się odradza a my... farbujemy włosy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie przyroda powinna odradzać się przez cały rok, prawda???

   Usuń