15 stycznia 2018

Rośliny z Łąki Nowej - cz. 1

Łąka Nowa powstała niedawno (około 2,5 roku temu) - wcześniej była polem uprawnym. Nim ją odkryłam, zdążyło pojawić się na niej wiele gatunków roślin. Część z nich to chwasty polne, nasiona innych gatunków dotarły tu z wiatrem.
Przedstawiam pierwszą część zdjęć roślin występujących na tym terenie, sfotografowanych w okresie od lipca do jesieni (w pełnym słońcu i podczas niepogody, jednym lub drugim obiektywem). Większość z nich znałam już wcześniej, ale znalazłam tez kilka "nowości".
Na początek kocanki piaskowe. Niby zwykłe, ale po raz pierwszy widziałam skupiska roślin o pomarańczowych kwiatach.

Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium (L.) Moench) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych.
Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium (L.) Moench) – kwitną od lipca do października. Kwiaty zapylane są przez owady

Równie dobrze Łąka Nowa mogłaby nazywać się Łąką Marzymłódki - na każdym napotkanym starcu jakubku pasło się po kilka pomarańczowo-czarnych gąsienic. Przyznaję, że to ich widok zwabił mnie na łąkę i, gdy je sfotografowałam, dopiero później rozejrzałam się dookoła i dostrzegłam zmiany - nie było wielkiego pola! Niestety, nie widziałam już dorosłych szaro-czerwonych motyli (występują one od połowy maja do początku lipca). Może wiosną tego roku?

Starzec jakubek (Senecio jacobaea L.) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Jest rośliną żywicielską larw motyla z gatunku proporzyca marzymłódka (Tyria jacobaeae) należącego do rodziny mrocznicowatych.
Starzec jakubek (Senecio jacobaea L.) - kwitnie od czerwca do sierpnia. Jest trujący dla koni, bydła, drobiu i innych zwierząt - zarówno świeży, zwiędły, jak i wysuszony.

Spóźniłam się także na kwitnienie czosnku (bo to chyba jest czosnek??). Jeśli łąka przetrwa, to w tym roku zobaczę jego kwiaty :-)

Czosnek (Allium L.) – rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae)

Pomiędzy dziką roślinnością gdzieniegdzie wyrosły niewielkie kępy zbóż. Aż trudno uwierzyć, że było go tak mało.

Żyto (Secale L.) – rodzaj roślin jednorocznych, dwuletnich lub wieloletnich z rodziny wiechlinowatych. Liczy około 10 gatunków, z których najważniejszym ze względów gospodarczych jest uprawiane żyto zwyczajne
Szczaw polny (Rumex acetosella L.) – gatunek rośliny należący do rodziny rdestowatych.
Jasieniec piaskowy (Jasione montana L.) – gatunek rośliny z rodziny dzwonkowatych.

Znam bylicę pospolitą i kiedyś ją zaprezentowałam, ale ta wygląda inaczej - jest niższa i ma cieńsze (bardziej wiotkie), ciemnoczerwone łodygi. Rośnie na każdej łące w pobliżu Mojego Lasu. Moim zdaniem jest ładna, taka ażurowa :-)

Bylica (Artemisia L.) – zróżnicowany rodzaj roślin z rodziny astrowatych, liczący co najmniej 481 gatunków. W Polsce występuje 14 gatunków (dla połowy z nich brak opisu w Wikipedii). Na zdjęciu (po lewej) być może jest bylica polna.

Jeśli jest to bylica polna, to trzeba wiedzieć, że w Polsce występują trzy podgatunki (z siedmiu). Mogłaby to być Artemisia campestris L. subsp. campestrispodgatunek nominatywny, który ma wcześnie łysiejące, zwykle ciemnoczerwone łodygi i liście o łatkach szerokości do 1 mm oraz nagie koszyczki. W naszym kraju podgatunek ten jest pospolity.

Bylica (Artemisia L.) – kwiaty zebrane są w drobnych koszyczkach, skupionych groniasto lub wiechowato. Wiele gatunków bylic to chwasty porastające nieużytki.

Zebrałam "kolekcję" zdjęć sałaty kompasowej, licznie występującej na Łące Nowej. Postaram się zaprezentować ją wkrótce. Tymczasem zdjęcie charakterystycznych liści:

Sałata kompasowa (Lactuca serriola L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae Dumort).

Przepadam za roślinami, które w swojej nazwie gatunkowej posiadają przydomek "pospolity", "zwyczajny" czy "polny" (a także "wiosenny" i "letni"). Sugerują one, że dana roślina jest często spotykana. A tu proszę! Po raz pierwszy zobaczyłam nicennicę polną. Spotkałam kilka takich kępek niewielkich biało filcowatych roślin i, choć na żadnej nie dopatrzyłam się już kwiatów, to i tak  mnie zaintrygowały.

Nicennica polna (Filago arvensis L.) – gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny astrowatych. Dość pospolity na terenie całej Polski. Kwitnie od czerwca do września.

Pośród traw (to chyba mietlica pospolita) wzrastało wiele gatunków roślin, m.in. stulisz Loesela

Stulisz Loesela (Sisymbrium loeselii) – gatunek rośliny z rodziny kapustowatych. Występuje w miejscach ruderalnych, na przydrożach i nieużytkach.
Stulisz Loesela (Sisymbrium loeselii) – kwitnie od maja do sierpnia.
Ostróżeczka polna (Consolida regalis S.F. Gray) – gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych.
Maruna nadmorska (Tripleurospermum maritimum (L.) W. D. J. Koch) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych.
Pyleniec pospolity (Berteroa incana (L.) DC.) – gatunek rośliny należący do rodziny kapustowatych.

Na początku lipca dorodne, żywozielone pędy przymiotna kanadyjskiego wyglądały jak... uprawa - rosły tak gęsto i równo. Wkrótce rozpoczęły kwitnienie, nadal rosnąc wzwyż. Do jesieni większość osiągnęła wysokość powyżej metra, a każda z roślin wydała kilkadziesiąt, jeśli nie sto tysięcy nasion. To ci dopiero ekspansja, aż lękam się, czy wiosną w miejscu łąki nie zastanę konyzowego pola.

Konyza kanadyjska, przymiotno kanadyjskie (Conyza canadensis (L.) Cronquist) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych.

Na koniec psianka czarna kwitnąca białymi kwiatami. Obok niej przekwitający lulek, też czarny :-). Obie rośliny przedstawię przy innej okazji.

Psianka czarna (Solanum nigrum L.) oraz lulek czarny (Hyoscyamus niger) – gatunki roślin z rodziny psiankowatych.

Resztę roślin prezentuję w części drugiej (link).
y31.14.  (84)


rośliny łąkowe zdjęcia, rośliny ruderalne zdjęcia, roślinność na nieużytkach, nicennica polna, rośliny łąkowe chwile zachwycone, rośliny ruderalne chwile zachwycone, roślinność nieużytki chwile zachwycone,

11 komentarzy:

 1. Bardzo już tęsknie za widokami takimi jak te - błękitne niebo, tysiące roślin, kwiaty, kolory... Prawie czuć zapach tej łąki i granie świerszczy. Świetny wpis, widać jak szybko natura zaciera ślady działalności człowieka. Trochę ponad dwa lata, a jaki ogromny zestaw roślin-zdobywców dawnego pola!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, tak! Poza lichymi wręcz kępkami zbóż, właściwie nie pozostał żaden ślad po polu (no, może pewien zestaw polnych chwastów), ale ekspansja konyzy i mietlicy wydała mi się zdumiewająca. Wszelkie inne gatunki stanowią zdecydowaną mniejszość, ale i tak było co oglądać :-) Ach, i znów by się chciało.
   Dziękuję i pozdrawiam

   Usuń
 2. Piękny przegląd gatunków - część roślin mi znana, inne nowe. Aż chciałoby się pobiec z aparatem na jakąś łąkę i focić, focić... Ale trzeba czekać:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, musimy poczekać, ale czas można próbować wypełnić czymś innym. Ja nadrabiam zaległości blogowe i... przypominam sobie minione chwile i spotkane rośliny :-)

   Usuń
 3. ale piękne :))

  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze uważałem że widzę to całe piękno, ale teraz widzę że ja widziałem je tylko trochę :) Kto wie kto wie, jeszcze mnie swoimi zdjęciami całkiem zainspirujesz abym ruszył wiosną w plener :) i teraz dopiero się temu naprawdę przyglądał,, bez aparatu co prawda, bo trochę techniki i szę gubię,, ale naprawdę ta chęć wyruszenia wzrasta :) a wiosna coraz bliżej :) a potem lato :-)

   Marek z Wlkp.

   Usuń
  2. pyleniec :-), zawsze mi się podobał a dzieki Tobie wiem kto zacz :)

   Marek z Wlkp.

   Usuń
  3. a reszta jeszcze lepsza, te gąsiennice boskie i w ogóle ACH :-)

   Marek z Wlkp.

   Usuń
  4. A może jednak spróbujesz przyglądać się roślinom z aparatem? Choćby po to, by móc się dowiedzieć jaki gatunek znalazłeś (oczywiście, jeśli Cię to interesuje - polecam Bio-forum, tam pomogą w identyfikacji). Ale samo to, że masz ochotę przyglądać się naturze bardzo mnie cieszy. Bo to trochę dzięki temu blogowi ;-)
   Pozdrawiam

   Usuń
 4. "Bo to trochę dzięki temu blogowi ;-)" to prawda! jeszcze bardziej, dokładniej, bardziej z bliska, bo ja zawsze się jej przyglądałem:)

  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...