3 lutego 2014

Pyleniec pospolity nie wadzi nikomu


Sporo stanowisk pyleńca pospolitego znajduje się na łące i wzdłuż ścieżek w pobliżu Mojego Lasu. Podobno zapylają go pszczoły, ale jego nektarem częstowały się, wg moich obserwacji, także motyle, muchy oraz małe chrząszcze. Znajdowałam okazy o niewielkich rozmiarach (około 20-25 cm) ale i takie, które miały przynajmniej 60 cm wysokości. Te niższe rosły wyprostowane, te wyższe pokładały się, być może pod ciężarem tworzących się owoców - początkowo zielonych wydłużonych kapsułek (torebek), z czasem usychających i coraz bardziej spłaszczonych, by w końcu stać się miniaturowymi łuszczynami, bardzo podobnymi do łuszczyn miesiącznicy rocznej. Obie rośliny należą do rodziny kapustowatych, którą charakteryzują właśnie tego typu owoce.
Pyleniec pospolity wcale nie jest chwastem, a to dlatego, że upodobał sobie gleby piaszczyste lub przynajmniej suche. Na takiej ziemi nie tworzy się przecież pól uprawnych. Dobrze, że przynajmniej tej rośliny nikt nie tępi i że ona nikomu nie dokucza.

Pyleniec pospolity (Berteroa incana (L.) DC.) z r. kapustowatych kwitnie od maja lub czerwca do końca okresu wegetacyjnego roślin.
Pyleniec pospolity (Berteroa incana (L.) DC.) rośnie na glebach piaszczystych w miejscach nasłonecznionych. Nawet na środku ścieżki.
Pyleniec pospolity (Berteroa incana (L.) DC.) - łodyga wzniesiona, słabo rozgałęziona, o wysokości (20)25 - 60(70) cm. Jest owłosiona szarymi, gwiazdkowatymi włoskami.
Pyleniec pospolity (Berteroa incana (L.) DC.)  - tutaj widoczne są tworzące się torebki nasienne, jeszcze zielone (łuszczynki)
Pyleniec pospolity (Berteroa incana (L.) DC.) - w miarę dojrzewania torebki nasienne dojrzewają i wysychają
W Polsce pyleniec pospolity (Berteroa incana (L.) DC.) występuje na całym niżu, rzadko na pogórzu, a bardzo rzadko w górach. Jest rośliną ruderalną.
Pyleniec pospolity (Berteroa incana (L.) DC.) to dwuletnia lub krótkotrwała bylina. Zapylany jest przez pszczoły.
Łuszczynki pyleńca pospolitego (Berteroa incana (L.) DC.), które pozbyły się już owoców, do złudzenia przypominają łuszczyny miesiącznicy rocznej. Obie rośliny należą do rodziny kapustowatych
Łodyga pyleńca pospolitego (początkowo zielona, później fioletowawa) jest owłosiona szarymi, gwiazdkowatymi włoskami
Pyleniec pospolity (Berteroa incana (L.) DC.) ma kwiatostan groniasty, w początku kwitnienia krótki, podczas owocowania znacznie wydłużony i dość rzadki.
Pyleniec pospolity (Berteroa incana (L.) DC.) często tworzy łany
Pyleniec pospolity (Berteroa incana (L.) DC.) - pokrój rośliny. Liczne liście łodygowe - lancetowate do podługowato lancetowatych, o zaostrzonych końcach i przeważnie całobrzegie, także owłosione szarymi, gwiazdkowatymi włoskami.
Pyleniec pospolity (Berteroa incana (L.) DC.) - widok z góry.


---------------------------

Pyleniec pospolity (Berteroa incana (L.) DC.) – gatunek rośliny należący do rodziny kapustowatych. Pochodzi z południowej i środkowej Europy oraz obszarów Azji o umiarkowanym klimacie (Syberia, Kaukaz, Zakaukazie, Kazachstan, Kirgizja). Rozprzestrzenił się jako gatunek zawleczony także w niektórych innych rejonach świata.
W Polsce gatunek pospolity na całym niżu, rzadki na pogórzu, bardzo rzadki w górach. 
Nie podlega ochronie.

Cała roślina szarozielona z powodu gęsto pokrywających ją gwiazdkowatych włosków, czasem z przymieszką dłuższych rozwidlonych lub prostych włosków.
Włoski, trichomy (łac. pilus) - jedno lub wielokomórkowe, żywe lub martwe wytwory skórki (epidermy) u roślin. Są zróżnicowane zarówno pod względem funkcji, jak i kształtu. Gęsta powłoka z włosków na powierzchni niektórych roślin nazywana jest kutnerem. Włoski są utrzymywane, albo przez cały okres życia rośliny (trichomy trwałe), albo tylko przez jakiś czas, po czym są zrzucane
Łodyga  -  wzniesiona, słabo rozgałęziona, o wysokości (20)25 - 60(70) cm. Jest owłosiona szarymi, gwiazdkowatymi włoskami

Liście  -  liczne, łodygowe - lancetowate do podługowato lancetowatych, o zaostrzonych końcach i przeważnie całobrzegie, także owłosione szarymi, gwiazdkowatymi włoskami.
Dolne liście mogą być czasami płytko, nieregularnie ząbkowane; nasada zwężona w niezbyt wyraźny ogonek liściowy.

Kwiaty  -  białe o czterech głęboko rozciętych płatkach korony i zebrane w gęste grono. Dwudzielne płatki korony długości 4,5-6 mm. Pręciki dwusilne, dłuższe - są dołem oskrzydlone, natomiast pręciki krótsze posiadają uszka.
Kwiatostan groniasty, w początku kwitnienia krótki, podczas owocowania znacznie wydłużony i dość rzadki. Szypułki kwiatów 5-8 mm długości, owłosione włoskami gwiazdkowatymi i ponadto - z dłuższymi, skośnie odstającymi włoskami widlastymi i pojedynczymi.
Kwitnie od maja do września lub października – w zależności od długości sezonu wegetacyjnego.  Pyleniec pospolity zapylany jest przez pszczoły.

Owoc  -  biało omszone łuszczynki o jajowatoeliptycznym kształcie. Szypułki owoców odstające lub wzniesione długości 5-10(12) mm . Łuszczyny spłaszczone równolegle do przegrody, w zarysie eliptyczne, rzadziej jajowate, (4)5-9(10) mm długości (nie licząc szyjki słupka) i 3-5 mm szerokości; pokrywy słabo wypukłe, gęsto pokryte przylegającymi, gwiazdkowatymi włoskami. Łuszczynki siatkowato żyłkowane, bez wyróżniającego się nerwu głównego. W każdej komorze znajduje się po 2-6(7) nasion.

Korzeń  -  cienki, palowy. 
Owoce pyleńca pospolitego z r. kapustowatych - biało omszone łuszczynki o jajowatoeliptycznym kształcie w każdej komorze, po 2 do 6, a nawet 7 nasion.

Roślina jednoroczna, dwuletnia lub krótkotrwała bylina. Tworzy rozległe łany.

Siedliska  -  pobocza dróg, suche zbocza, piaszczyste miejsca, przydroża, żwirowiska, wysypiska, miejsca ruderalne.
Preferuje miejsca piaszczyste i słoneczne.


pyleniec pospolity, Berteroa incana, kapustowate, łuszczynki, pyleniec owoce, białe kwiatki pyleniec, pyleniec chwile zachwycone, pyleniec zdjęcia, pyleniec obrazy, pyleniec pospolity opis rośliny, włoski rośliny


8 komentarzy:

 1. Przepiękne zdjęcia-dziękuję bardzo,na emeryturze zainteresowałam się ziołami a tu takie cudowne zbliżenia łatwiej mi rozpoznac rośliny których poszukuję jeszcze raz dziękuję bardzo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zdjęcia i informacje pomogły zidentyfikować tę sympatyczną roślinkę. Pozdrawiam i zapraszam - mam tu więcej roślin łąkowych i chwastów.

   Usuń
 2. Ooo właśnie niedawno mnie zachwycił i szukałem kto zacz .. i już wiem .. dziękuję Aniko .. :)
  Marek z Wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pyleniec kwitnie już od pewnego czasu. Zauważyłeś, że na różnych stanowiskach potrafi wyglądać inaczej? Raz rośnie pojedynczo, gdzie indziej w kępie, może być wysoki, albo niski, kwiaty czasem są większe albo małe. W Moim Lesie jest go dużo i też go lubię :-)

   Usuń
 3. U mnie rośnie dwie poduszki tych białych kuleczek ;) nie miałam serca wyrwać ale wygląda bardzo dekoracyjnie . Rośnie przed dalią i bodziszkiem łąkowym. Do złudzenia z daleka przypomina gipsówkę:). Zachwycam się Pani zdjęciami i rzeczowym opisem roślin. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję i przepraszam, że tak późno odpowiadam. Jakoś przeoczyłam Pani komentarz - bardzo miły, zresztą :-) Pozdrawiam

   Usuń
 4. Fajny artykuł ,dużo informacji,czy może wiesz gdzie go można kupić jako zioło?Pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Niestety, nic mi nie wiadomo o właściwościach tej rośliny.
   Nazbierać można samemu w sezonie.

   Usuń

Dziękuję za skomentowanie tego wpisu :-)