5 czerwca 2014

Maku małe sekrety

Mak polny (Papaver rhoeas L.) pąk, mak pąk, pąk maku

Najpiękniej wyglądają kwiaty w pełni rozkwitłe, ale w moich oczach, zarówno pąki jak i owoce mają swój urok, a może i jakąś tajemnicę. Tak mi się przynajmniej zdawało...

Kwiaty maku polnego przed rozwinięciem zamknięte są w dwudziałkowym i owłosionym kielichu, który później odpada.
Owocem maku polnego jest wielonasienna, jajowata, naga, odwrotnie jajowata, wydłużona torebka. Gdy dojrzeje pod jej tarczą pojawiają się otworki, przez które wysypują się bardzo liczne nasiona.

Mak polny (Papaver rhoeas L.) pąk, mak pąk, pąk maku

Znamię słupka maku polnego ma 5 do 18 promieni.

Mak polny (Papaver rhoeas L.) pąk, mak pąk, pąk maku


Pąki maku polnego najpierw zwisają w dół, gdy pojawia się kwiat łodyga prostuje się, więc i makówki zawsze są wzniesione. Odwróciłam jednak ten "porządek".

Mak polny (Papaver rhoeas L.) pąk
Mak pony (Papaver rhoeas L.) -  makówka

Zajrzałam w oko cyklopa. Odetchnęłam z ulgą - spoglądało wyrozumiale :-)

Mak polny (Papaver rhoeas L.)  kwiat


-----------------------


Opis botaniczny maku polnego przedstawiłam tutaj.


Mak polny nie jest jedynym przedstawicielem rodzaju maków. W środowisku naturalnym można spotkać również inne gatunki maku:

Mak alpejski - kwiaty mniejsze, żółte lub białe, umieszczone na łodygach niższych, do 20 cm wysokości.

Mak piaskowy - niewysoka, maksymalnie 30-centymetrowa roślina, która na szczycie swoich pędów wytwarza ciemnoczerwone kwiaty, o płatkach przeważnie nie stykająych się ze sobą w czasie kwitnienia.

Mak wątpliwy - dorastająca do ponad pół metra roślina, której szkarłatnoczerwone płatki otaczają nagi słupek oraz fioletowe nitki pręcików.

Mak pośrednipodobny do maku polnego, ale o mniejszych i bledszych płatkach. Znamię słupka ma 6-9 promieni. Główki pręcików jasne (białawe). Zarówno pąki (dość okrągłe) i owoce (wydłużone) są owłosione (zdjęcia)

W uprawie spotyka się m.in. takie gatunki jak:

Mak lekarski - bardzo wysoki, dorastający nawet do 1,5 m wysokości, o dużych, czerwonych z ciemnymi plamkami u nasady płatków, białych lub jasnofioletowych kwiatach. Oprócz zastosowań leczniczych i ozdobnych, jego nasiona wykorzystywane są w celach kulinarnych, a także do produkcji oleju makowego.

Mak wschodni - gatunek dorastający do ok. 1 m wysokości, o bardzo dużych kwiatach, które w zależności od odmiany mogą przyjmować barwy od jasnoróżowego do ciemnoczerwonego. Uprawiany wyłącznie ze względu na walory ozdobne.
Gatunek ten przedstawiłam TUTAJ.

Mak nagołodygowy (mak syberyjski, mak islandzki) - gatunek dość niski, którego kwiaty mogą przyjmować różne barwy. Charakterystyczny jest ich przyjemny zapach.

(źródło)

37420

mak polny pąki zdjęcia, pąki maku zdjęcia, pąki maku obrazy, mak czerwony zdjęcia obrazy, pąki maku chwile zachwycone, gatunki maku opis zdjęcia, makówki zdjęcia chwile zachwycone, owoc maku obrazy, mak oko cyklopa kwiat, oko cyklopa mak, mak cyklop zdjęcie

13 komentarzy:

 1. patrzę na pierwsze i nadziwić się nie mogę. świetna praca! ostre od A do Z, do tego świetnie oświetlone ;

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, dziękuję!!! Mam nadzieję, że to szczera ocena, bo nie potrafię obiektywnie ocenić swoich zdjęć (ciągle się czepiam) :-). Bardzo mi miło, pozdrawiam

   Usuń
 2. Piękna makowa metamorfoza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Długo zastanawiałam się nad tytułem tego wpisu i chyba zabrakło mi tego słowa "metamorfoza". Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń
 3. Świetne zdjęcia! Ostatnio też zrobiłam sobie taką makową sesję tylko z makami ogrodowymi w roli głównej. Te pąki są fascynujące. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba miałam szczęście spotkać dość wyjątkowe pąki, przedtem i potem widziałam wiele "zwykłych". Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam

   Usuń
 4. Podziwiam Twoją pasję, fotki śliczne , a maki cudne
  pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję, że przynajmniej na razie te fotki również mi się podobają. Cieszę się, że nie tylko mnie :-) Pozdrawiam i dziękuję

   Usuń
 5. Ale ciekawy wpis o makach - taki bardziej naukowy :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie to powtórzyłam część informacji z opisu botanicznego - tak, dla utrwalenia :-)

   Usuń
 6. strasznie niewyraźne to twoje makro, jakiś problem ze sprzętem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądzę, to ja nie umiem robić zdjęć ;]

   Usuń