2 czerwca 2014

Omomiłek brzeżnoplamek, czyli szary


Omomiłek szary (brzeżnoplamek) jest dość podobny do omomiłka wiejskiego. By odróżnić oba gatunki wystarczy spojrzeć na nogi i przedplecze. Odnóża omomiłka szarego całe są czarne, a dość duża plamka na przedpleczu wcale nie przypomina serduszka. W dodatku sięga ona górnej krawędzi czerwonego przedplecza.
Tego osobnika zastałam w trakcie drzemki, bądź posiłku - leżał nieruchomo na już nieco sfatygowanym mniszku i długo w ogóle się nie poruszał. Pomyślałam nawet, że być może fotografuję tak zwane szczątki; trąciłam go delikatnie źdźbłem trawy. Od niechcenia machnął nogą i dalej leżał tak z głową zanurzoną pomiędzy języczkowymi kwiatami mniszka. Po jakimś czasie poruszył się nieco i... znów wsadził głowę między kwiaty - nieopodal. Ciekawe - spał czy jadł? A jeśli jadł to co? Szukał pyłku czy drobnych owadów? Nie wiem, ale przynajmniej pozował spokojnie.

Omomiłek szary (Cantharis fusca) ma czarne nogi, a plamka na czerwonawym przedpleczu sięga górnej krawędzi. To zdjęcie zrobiłam w ubiegłym roku przy okazji fotografowania skrzypu polnego (link)

Omomiłek szary (Cantharis fusca)

Omomiłek szary (Cantharis fusca)

---------------------------


Omomiłek szary (Cantharis fusca) – pospolity chrząszcz z rodziny omomiłkowatych szeroko rozprzestrzeniony w całej Europie od terenów nizinnych po górzyste (do wysokości ok. 1000 m n.p.m.). Synonim omomiłek brzeżnoplamek pochodzi stąd że część osobników ciemną plamkę w środkowej części brzegów przedplecza. Prowadzi dzienny tryb życia. Chrząszcz bardzo liczny i pospolity. Gatunek pożyteczny ze względu na drapieżny tryb życia i zjadanie mszyc i innych drobnych owadów.

Zamieszkuje głównie obrzeża lasów, łąki, ugory i uprawy, gdzie często licznie występuje na kwiatach, zwłaszcza baldaszkowatych oraz na kwitnących krzewach, choć zdarza się, że ogryza młode pędy drzew iglastych.

Czas występowania -  od maja do czerwca(lipca), często podczas aktu płciowego.

Wygląd omomiłka szarego (brzeżnoplamka)  - dorosłe osobniki osiągają długość 11-15 mm. Ciało, łącznie z pokrywami miękkie, i słabo nasycone chityną. Przedplecze czerwone z ciemną (czarną) plamą na przodzie, pokrywy skrzydłowe ciemno-szare lub czarne, odwłok czerwony. Pokrywy skrzydłowe pokryte krótkimi włoskami, które mogą nadawać im szary odcień. Głowa czarna, czułki długie, wieloczłonowe (11), bez końcowej buławki. 

Larwy   -  ok. 2 cm długości, czarne lub ciemnoszare, z rzadka pokryte odstającymi włoskami, żyją tuż pod i na powierzchni ziemi, gdzie odżywiają się larwami owadów i ślimakami, a także częściami roślin. W żuwaczkach posiadają wyżłobienie umożliwiające wpuszczenie do ciała ofiary trującej substancji (następuje rozkład). Larwy są odporne na chłód i przejawiają aktywność już wczesną wiosną, a nawet zimą przy dłuższej odwilży (można je dostrzec na resztkach śniegu w słoneczne dni). Przepoczwarczają się wiosną, płytko pod ziemią.
Samice składają jaja tuż pod powierzchnią ziemi. Początkowo larwy nie pobierają pokarmu (mają zredukowane narządy gębowe). Po kilku dniach linieją i stają się ruchliwe i drapieżne.

źródło 1, źródło 2, źródło 3

36530

omomiłek szary opis gatunku, Cantharis fusca photos, omomiłek brzeżnoplamek, Cantharis fusca opis obrazy, omomiłek szary chwile zachwycone

2 komentarze:

 1. Super ,jest ich teraz pod dostatkiem .Trzeba fotografować ,one na swój sposób są sliczne .
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, spotkałam ich już parę, ale mam trudności z określeniem gatunku (nie są opisane?). Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam

   Usuń