Motyl z rodziny zwójkowatych (Tortricidae) |
Dużo gatunków miernikowcowatych posiada ubarwienie maskujące, pozwalające wtopić się w tło, gdy przysiądą na na pniu drzewa, liściu, wśród roślinności czy na ziemi. Zwykle ich skrzydła są rozpostarte nad podłożem. Istnieje też sporo dość jaskrawo lub kolorowo ubarwionych gatunków - te składają skrzydła wzdłuż ciała ukrywając ich barwy w czasie spoczynku. Inne z kolei składają skrzydła na podobieństwo motyli dziennych.
Niestety, nazwy gatunkowej pierwszego motyla dotąd nie ustaliłam. Może ktoś rozpoznaje jasnobrązową ćmę o dużych, zielonych oczach, której lot przypomina niesienie z wiatrem czegoś w rodzaju malutkiego fragmentu kory? Gdyby nie to, że akurat widziałam jak motyl opadł na liść przymiotna, z pewnością w ogóle bym go nie zauważyła (miał ok. 1 cm długości).
Motyl z rodziny zwójkowatych (Tortricidae) - 4 czerwca |
Motyl z rodziny zwójkowatych (Tortricidae) |
Uwaga! Motyl ze zdjęć powyżej wcale nie należy do rodziny miernikowcowatych! Że też tego nie "zauważyłam", wszak zupełnie inaczej składa skrzydła, no i te oczy! Nadal nie wiem jaki to konkretnie gatunek, ale najprawdopodobniej należy do zupełnie innej, jeszcze liczniejszej rodziny małych motyli (ok. 450 gatunków tylko w Polsce!) o nazwie zwójkowate (Tortricidae).
Kształtem trochę podobna, a jednak należąca do jeszcze innej rodziny (sówkowatych) jest ćma galonówka srebrnica (Deltote bankiana).
Galonówka srebrnica (Deltote bankiana) z rodziny sówkowatych (19 czerwca) |
Za to motyle ze zdjęć poniżej na pewno należą do rodziny miernikowcowatych:
Wątlak nawrzosak (Scopula immorata) - widok skrzydeł od spodu (6 czerwca). Rozpiętość skrzydeł 23-27 mm (samce) i 22 do 26 mm (samice). Motyle drugiego pokolenia są mniejsze (od 19 do 25 mm). |
Ten biały motyl (ciemnokres wierzbowiec) wydawał się spać na liściu osiki (w Moim Lesie). Kiedy chciałam zrobić kolejne zdjęcie z bliska, by ominąć jakoś zasłaniającą go gałązkę - zerwał się do lotu i tyle go widziałam.
Dodane dużo później - samiec:
Ciemnokres wierzbowiec (Cabera pusaria) - samiec [15 czerwca] |
---------------------------------
Ciemnokres wierzbowiec (Cabera pusaria) - gatunek motyla z rodziny miernikowcowatych (Geometridae)
Wygląd - skrzydła śnieżnobiałe, podobnie ciało i czułki. Na podstawowym ubarwieniu można wyróżnić przepaski w postaci delikatnych jasnobrązowych cieni.
Rozpiętość skrzydeł 26 – 32 mm.
Dymorfizm płciowy - u samców czułki są pierzaste, a u samic nitkowate.
Gąsienica - zielona lub brunatnozielona. Na grzbietowej stronie segmentów 5 do 8 występuje ciemniejsza plamka w jasnej obwódce. Gąsienice w zależności od tego, kiedy nastąpiło wyjście z osłonek jajowych żerują od końca maja do początków września.
Występowanie - pospolicie w całej Polsce, głównie w lasach i innych terenach zadrzewionych.
Okres występowania - Dorosłe motyle wylęgają się wiosną i latają od maja do połowy lipca, a nawet początków sierpnia. Zimowanie w stadium poczwarki.
Pokarm - gąsienice żerują na wierzbach (Salix) i innych drzewach liściastych.
(źródło)
*****
Zainteresowanych wyglądem motyli nocnych odsyłam do ciekawej galerii zdjęć
I jeszcze jedno - nie każda ćma należy do rodziny miernikowcowatych.
Ćmy to motyle nocne (Heterocera) z reguły prowadzące nocny tryb życia.
Co nieco o ćmach można przeczytać tutaj i tutaj.
Zobacz też wpisy:
40 365
Zadziwiająca jest Twoja wiedza Aniko a zdjęcia jak zwykle fantastyczne. Widziałam ostatnio w ogrodzie takiego białego motyla! Pozdrawiam cieplutko.
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo, ale trochę mnie przeceniasz - informacje o gatunkach znajduję w internecie, czasem po długich poszukiwaniach. Pozdrawiam również :-)
UsuńPierwszy motylek - to chyba ten i tu
OdpowiedzUsuń