Jak z bliska wyglądają owoce i liście jemioły pospolitej - pokazałam tutaj.
Jemioła (Viscum L.) – rodzaj pasożytniczych roślin z rodziny sandałowcowatych lub jemiołowatych (w zależności od ujęcia systematycznego) |
Jemioła (Viscum L.) - rośliny pasożytnicze lub częściowo pasożytnicze rosnące na drzewach |
Jemioła (Viscum L.) - za pomocą ssawek czerpie wodę wraz z solami mineralnymi z roślin, na których rośnie |
Jemioły wytwarzają soczyste jagody, które są zjadane przez ptaki. Ptaki pośredniczą w ten sposób w rozsiewaniu roślin (ornitochoria). Jagody zawierają jedno lub kilka nasion. |
Jemioła pospolita, jemioła biała, strzęśla (Viscum album L.) 19 marca |
Jemioła pospolita, jemioła biała, strzęśla (Viscum album L.) 10 kwietnia |
Jako ciekawostkę odnotuję, że nieopodal miejsca, gdzie rośnie ten ten długi rząd topól (bodajże kanadyjskich) zaatakowanych przez jemiołę, znajduje się łąka Wschodnia, na której rośnie całkiem sporo drzew - samosiejek. Tam jemioła nie występujej, nawet na jednym drzewie...
Poniżej zdjęcia drzew osiedlowych:
Jemioła pospolita, jemioła biała, strzęśla (Viscum album L.) jest rośliną leczniczą. Ekstrakt z jemioły jest już wykorzystywany w leczeniu pacjentów z rakiem jelita grubego w Europie. |
Niektóre gatunki jemioły (a jest ich ok. 70) są roślinami leczniczymi i trującymi. |
----------------------------
Jemioła (Viscum L.) – rodzaj pasożytniczych roślin z rodziny sandałowcowatych lub jemiołowatych w zależności od ujęcia systematycznego.
Obejmuje ok. 70 gatunków rosnących głównie w tropikalnej i subtropikalnej Afryce, nieliczne gatunki występują w Azji, Europie i Australii.
Są to rośliny pasożytnicze lub częściowo pasożytnicze rosnące na drzewach.
Niektóre gatunki są roślinami leczniczymi i trującymi.
Pokrój - różnokształtne pędy wyrastają na roślinach żywicielskich.
Pędy - pozornie widełkowato (dychotomicznie) lub okółkowato rozgałęzione.
Liście - całobrzegie, osadzone na pędach parami (naprzeciwlegle), siedzące. U niektórych gatunków zredukowane do łusek.
Kwiaty - niepozorne, umieszczone w wiązkach w rozwidleniach pędów. Rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie lub dwupiennie.
Owoce - jemioły wytwarzają soczyste jagody, które są zjadane przez ptaki. Ptaki pośredniczą w ten sposób w rozsiewaniu roślin (ornitochoria). Jagody zawierają jedno lub kilka nasion.
Korzeń - Rozgałęzione pod korą żywiciela, zaopatrzone w specjalne ssawki, przez które pobierają z drewna sole mineralne i wodę.
Półpasożyt czerpiący za pomocą ssawek wodę wraz z solami mineralnymi z roślin, na których rośnie. Przeprowadza fotosyntezę.
Występuje w strefach umiarkowanych i ciepłych na obydwu półkulach.
Poszczególne gatunki przywiązane są do określonych grup gatunków żywicielskich.
******************
Jemioła pospolita, jemioła biała, strzęśla (Viscum album L.) – gatunek rośliny z rodziny sandałowcowatych (Santalaceae; czasem zaliczana do rodziny (lub podrodziny) jemiołowatych). Występuje na terenie niemal całej Europy oraz w południowej i zachodniej Azji.
W Polsce gatunek często spotykany.
Jest to roślina półpasożytnicza, sama syntetyzuje substancje odżywcze, podczas gdy wodę i sole mineralne pobiera od drzewa-żywiciela. Potrzeby jemioły są znikome wobec możliwości gospodarza i z reguły jemioły nie czynią mu krzywdy. Wyjątkiem mogą być drzewa masowo porażone jemiołą i dodatkowo osłabione (np. drzewa rosnące w warunkach suszy miejskiej).
Jemioła jest rośliną leczniczą. Odgrywała też ważną rolę w dawnych wierzeniach i obyczajach, rolę taką w niektórych krajach zachowała także współcześnie.
Jemioła, pasożyt kojarzący się przede wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia, może wspomóc leczenie osób cierpiących na nowotwór jelita grubego w Australii – informuje serwis Science Daily.
Ekstrakt z jemioły jest już wykorzystywany w leczeniu pacjentów z rakiem jelita grubego w Europie. Australijczycy powstrzymywali się jednak od jego stosowania ze względu na brak wystarczających dowodów naukowych. Obecnie naukowcy z Uniwersytetu Adelajdy porównali wpływ ekstraktów z trzech różnych gatunków jemioły na komórki nowotworowe oraz zdrowe komórki jelita grubego.
Okazało się, że jeden z nich (pochodzący z gatunku Fraxini rosnącego na jesionach) był wysoce skuteczny w niszczeniu komórek rakowych, wykazując się jednocześnie większą łagodnością dla zdrowych komórek jelita w porównaniu z chemioterapią.
" Ekstrakt działał silniej na komórki rakowe niż lek stosowany w chemioterapii. Ma to istotne znaczenie, gdyż, jak wiemy, chemioterapia zabija także zdrowe komórki oraz jest związana z uciążliwymi dla pacjentów efektami ubocznymi, takimi jak owrzodzenia jamy ustnej czy wypadanie włosów" – mówi prowadząca badania Zahra Lotfollahi.
Australijczycy podkreślają, że jest to dopiero pierwszy krok w badaniach nad ekstraktami obarczonymi mniejszym zakresem skutków ubocznych. Możliwe, że ekstrakty z innych gatunków jemioły, które nie były jeszcze analizowane, okażą się jeszcze bardziej skuteczne.
Zobacz też wpis Jemioła pospolita typowa z bliska
a się zastanawiałam co to są te kule na drzewach i skąd to się wzięło, dzięki
OdpowiedzUsuńTeraz już będziesz wiedziała :-)
Usuń