9 marca 2013

Wiecznie zielone kule jemioły

Gdy nadejdzie wiosna i drzewa wypuszczą liście, jemioła ukryje się w ich gęstwinie i nie będzie tak rzucać się w oczy. Korzystając z ładnej pogody zrobiłam kilka zdjęć tej rośliny, niestety, z daleka. Jej ekspansywność robi wrażenie!
Jak z bliska wyglądają owoce i liście jemioły pospolitej - pokazałam tutaj.

Jemioła (Viscum L.) – rodzaj pasożytniczych roślin z rodziny sandałowcowatych lub jemiołowatych (w zależności od ujęcia systematycznego)
Jemioła (Viscum L.) - rośliny pasożytnicze lub częściowo pasożytnicze rosnące na drzewach
Jemioła (Viscum L.) - za pomocą ssawek czerpie wodę wraz z solami mineralnymi z roślin, na których rośnie
Jemioły wytwarzają soczyste jagody, które są zjadane przez ptaki. Ptaki pośredniczą w ten sposób w rozsiewaniu roślin (ornitochoria). Jagody zawierają jedno lub kilka nasion.

Zauważyłam, że jemioła pojawia się w dużej obfitości na drzewach osiedlowych oraz szpalerach drzew wokół firm. Ot, choćby tutaj - te same drzewa (topole) sfotografowane w odstępie trzech tygodni:

Jemioła pospolita, jemioła biała, strzęśla (Viscum album L.) 19 marca
Jemioła pospolita, jemioła biała, strzęśla (Viscum album L.) 10 kwietnia

Jako ciekawostkę odnotuję, że nieopodal miejsca, gdzie rośnie ten ten długi rząd topól (bodajże kanadyjskich) zaatakowanych przez jemiołę, znajduje się łąka Wschodnia, na której rośnie całkiem sporo drzew - samosiejek. Tam jemioła nie występujej, nawet na jednym drzewie...

Poniżej zdjęcia drzew osiedlowych:

Jemioła pospolita, jemioła biała, strzęśla (Viscum album L.) - występuje na terenie niemal całej Europy oraz w południowej i zachodniej Azji. W Polsce często spotykana. Jest to roślina półpasożytnicza, sama syntetyzuje substancje odżywcze, podczas gdy wodę i sole mineralne pobiera od drzewa-żywiciela.
Potrzeby jemioły są znikome wobec możliwości gospodarza i z reguły jemioły nie czynią mu krzywdy. Wyjątkiem mogą być drzewa masowo porażone jemiołą i dodatkowo osłabione (np. drzewa rosnące w warunkach suszy miejskiej).
Jemioła pospolita, jemioła biała, strzęśla (Viscum album L.) jest rośliną leczniczą. Ekstrakt z jemioły jest już wykorzystywany w leczeniu pacjentów z rakiem jelita grubego w Europie.
Niektóre gatunki jemioły (a jest ich ok. 70) są roślinami leczniczymi i trującymi.----------------------------Jemioła (Viscum L.) – rodzaj pasożytniczych roślin z rodziny sandałowcowatych lub jemiołowatych w zależności od ujęcia systematycznego.
Obejmuje ok. 70 gatunków rosnących głównie w tropikalnej i subtropikalnej Afryce, nieliczne gatunki występują w Azji, Europie i Australii.
Są to rośliny pasożytnicze lub częściowo pasożytnicze rosnące na drzewach.
Niektóre gatunki są roślinami leczniczymi i trującymi.


Pokrój - różnokształtne pędy wyrastają na roślinach żywicielskich.

Pędy - pozornie widełkowato (dychotomicznie) lub okółkowato rozgałęzione.

Liście - całobrzegie, osadzone na pędach parami (naprzeciwlegle), siedzące. U niektórych gatunków zredukowane do łusek.

Kwiaty - niepozorne, umieszczone w wiązkach w rozwidleniach pędów. Rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie lub dwupiennie.

Owoce - jemioły wytwarzają soczyste jagody, które są zjadane przez ptaki. Ptaki pośredniczą w ten sposób w rozsiewaniu roślin (ornitochoria). Jagody zawierają jedno lub kilka nasion.

Korzeń - Rozgałęzione pod korą żywiciela, zaopatrzone w specjalne ssawki, przez które pobierają z drewna sole mineralne i wodę.

Półpasożyt czerpiący za pomocą ssawek wodę wraz z solami mineralnymi z roślin, na których rośnie. Przeprowadza fotosyntezę.

Występuje w strefach umiarkowanych i ciepłych na obydwu półkulach.

Poszczególne gatunki przywiązane są do określonych grup gatunków żywicielskich. ******************


Jemioła pospolita, jemioła biała, strzęśla (Viscum album L.) – gatunek rośliny z rodziny sandałowcowatych (Santalaceae; czasem zaliczana do rodziny (lub podrodziny) jemiołowatych). Występuje na terenie niemal całej Europy oraz w południowej i zachodniej Azji.
W Polsce gatunek często spotykany.
Jest to roślina półpasożytnicza, sama syntetyzuje substancje odżywcze, podczas gdy wodę i sole mineralne pobiera od drzewa-żywiciela. Potrzeby jemioły są znikome wobec możliwości gospodarza i z reguły jemioły nie czynią mu krzywdy. Wyjątkiem mogą być drzewa masowo porażone jemiołą i dodatkowo osłabione (np. drzewa rosnące w warunkach suszy miejskiej).
Jemioła jest rośliną leczniczą. Odgrywała też ważną rolę w dawnych wierzeniach i obyczajach, rolę taką w niektórych krajach zachowała także współcześnie.

Jemioła, pasożyt kojarzący się przede wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia, może wspomóc leczenie osób cierpiących na nowotwór jelita grubego w Australii – informuje serwis Science Daily.

Ekstrakt z jemioły jest już wykorzystywany w leczeniu pacjentów z rakiem jelita grubego w Europie. Australijczycy powstrzymywali się jednak od jego stosowania ze względu na brak wystarczających dowodów naukowych. Obecnie naukowcy z Uniwersytetu Adelajdy porównali wpływ ekstraktów z trzech różnych gatunków jemioły na komórki nowotworowe oraz zdrowe komórki jelita grubego.
Okazało się, że jeden z nich (pochodzący z gatunku Fraxini rosnącego na jesionach) był wysoce skuteczny w niszczeniu komórek rakowych, wykazując się jednocześnie większą łagodnością dla zdrowych komórek jelita w porównaniu z chemioterapią.
" Ekstrakt działał silniej na komórki rakowe niż lek stosowany w chemioterapii. Ma to istotne znaczenie, gdyż, jak wiemy, chemioterapia zabija także zdrowe komórki oraz jest związana z uciążliwymi dla pacjentów efektami ubocznymi, takimi jak owrzodzenia jamy ustnej czy wypadanie włosów" – mówi prowadząca badania Zahra Lotfollahi.
Australijczycy podkreślają, że jest to dopiero pierwszy krok w badaniach nad ekstraktami obarczonymi mniejszym zakresem skutków ubocznych. Możliwe, że ekstrakty z innych gatunków jemioły, które nie były jeszcze analizowane, okażą się jeszcze bardziej skuteczne.Zobacz też wpis Jemioła pospolita typowa z bliska

jemioła pospolita, Viscum album, jemioła biała zdjęcia opis, jemioła pospolita opis wygląd, jemioła pospolita informacje zdjęcia, jemioła zdjęcia informacje opis, jemioła pospolita chwile zachwycone, jemioła biała zastosowanie właściwości, strzęśla roślina wygląd zdjęcia, leczenie nowotworów jemiołą, Viscum album chwile zachwycone,

2 komentarze:

  1. a się zastanawiałam co to są te kule na drzewach i skąd to się wzięło, dzięki

    OdpowiedzUsuń