Rusałka admirał (Vanessa atalanta) - motyl dzienny z rodziny rusałkowatych (Nymphalidae) |
W pierwszy jesienny weekend pogoda dopisała, pojechałam więc jak zwykle do Mojego Lasu. Gdybym miała wymienić trzy najczęściej występujące tam gatunki drzew, to byłyby to: sosna, brzoza i czeremcha zwyczajna. Wiosną czeremchy obsypały się białymi kwiatami, ale teraz ich owoce są już czarne, a co niektóre liście zaczęły zmieniać kolor - z pięknego jasnozielonego na różne odcienie żółci.
Tego urodziwego motyla z wyraźnym, barwnym wzorem na skrzydłach, który usiadł na żółtym liściu czeremchy zauważyłam od razu - to rusałka admirał. Widziałam co najmniej pięć osobników - wszystkie w pobliżu czeremch. I wszystkie pasły się sokiem wysysanym z bardzo dojrzałych owoców, albo wygrzewały w promieniach słońca siedząc na liściach tych drzew. W żadnym źródle nie znalazłam informacji, że rusałka admirał żywi się owocami czeremchy, zatem przedstawiam dowód, że tak właśnie jest. Przedstawiam zdjęcia kilku okazów sfotowane w ciągu dwóch weekendowych dni - motyle były tak zajęte spijaniem soków, a potem odbywały sjesty na liściach, że mogłam zrobić mnóstwo zdjęć. Dla mnie to także była uczta.
Rusałka admirał (Vanessa atalanta) to jeden z największych i najpiękniejszych polskich motyli dziennych |
Rusałka admirał (Vanessa atalanta) z rodziny rusałkowatych (Nymphalidae), rodzaj Vanessa - rozpiętość skrzydeł od 5,8 do 6,4 cm |
Rusałka admirał (Vanessa atalanta) należy do motyli wędrownych, które znalazły się w Europie Środkowej w wyniku wędrówki z południowego wschodu. Część osobników zimuje w Polsce. |
Rusałka admirał (Vanessa atalanta) składa jaja na pokrzywach. Rośliny żywicielskie gąsienic to pokrzywa zwyczajna, pokrzywa żegawka, chmiel zwyczajny, czasem ostrożeń. |
Rusałka admirał (Vanessa atalanta) żywi się słodkim sokiem z przejrzałych owoców (tutaj czeremchy zwyczajnej). |
Rusałka admirał (Vanessa atalanta) ma brązowe, cętkowane oczy oraz czarno-białe czułki zakończone buławkami. Widoczne są też opuszczone głaszczki szczękowe. |
Dodane dużo później 16-03-2021
Rusałka admirał (Vanessa atalanta) - 1 lipca 2017, Mój Las |
--------------------------
Rusałka admirał (Vanessa atalanta) – gatunek motyla z rodziny rusałkowatych (Nymphalidae), jeden z dwóch gatunków z rodzaju Vanessa (występujących w Polsce). Ten "pierwszy" to rusałka osetnik, którego zaprezentowałam tutaj.
Gatunek obejmuje zasięgiem występowania Palearktykę oraz Amerykę Północną.
Jeden z najpiękniejszych motyli polskich. Występuje pospolicie na obszarze całego kraju.
Nie podlega ochronie.
Wygląd motyla
Rozpiętość skrzydeł 5,8-6,4 cm, długość przedniego skrzydła 2,5-3 cm.
Na przedniej parze czarnych skrzydeł widnieje pomarańczowo-czerwona, skośna przepaska, na tylnej pomarańczowy/czerwony pasek brzegowy.
Spodnia strona skrzydeł w brązowo-czarny wzór, ułatwiający maskowanie się.
Czas występowania - od kwietnia do listopada, o ile jest jeszcze słonecznie.
Miejsca występowania - szeroko rozpowszechniony, pojawia się nawet w centrum dużych miast. Preferuje ogrody, sady, brzegi lasów i parki - najczęściej przebywa na przejrzałych (fermentujących) owocach opadłych z drzew, na kwitnących drzewach i innych kwiatach. Unika otwartych przestrzeni.
Pokarm - imago żywi się słodkim sokiem z przejrzałych owoców m.in. śliwek, moreli i gruszek, a także nektarem kwiatów ostów, budlei Dawida, jeżyn, bluszczu i różnych roślin z rodziny astrowatych.
Rozród
Rusałka admirał wydaje 1-2 pokolenia. Pierwsze: lipiec-sierpień, drugie: wrzesień-październik. Jaja składane pojedynczo na pokrzywach rosnących w nasłonecznionych miejscach i już w czerwcu pojawiają się pierwsze gąsienice, które przeobrażą się w motyle, dając początek nowemu pokoleniu. Gąsienice drugiego pokolenia żerują na roślinach żywicielskich w sierpniu i wrześniu, a motyle drugiego pokolenia ukazują się we wrześniu i październiku. Jaja zielone. Gąsienice (o zmiennym ubarwieniu) budują sobie kryjówkę - nadgryzają liść pokrzywy przy ogonku. Ten opada i zwija się (powstaje namiocik) - gąsienica ukrywa się w nim, a następnie przepoczwarcza. Żeruje zwykle w nocy.
Rośliny żywicielskie gąsienic - pokrzywa zwyczajna, pokrzywa żegawka oraz chmiel zwyczajny, czasem ostrożeń, rzadko osty.
Gatunek ten należy do motyli wędrownych, które znalazły się w Europie Środkowej w wyniku wędrówki z południowego wschodu. Pokolenie letnie najczęściej wędruje na południe w rejon Morza Śródziemnego (przelot na wysokości do 2000 m).
Część osobników w stanie hibernacji zimuje w Polsce m.in. na strychach, w budynkach gospodarskich itp.
Dymorfizm płciowy - występuje, ale nie znalazłam informacji na czym polega. Na podstawie oglądu poniższych wizerunków mogę jedynie stwierdzić, że odwłok samca jest smuklejszy. W naturze, jeśli motyl nie rozpostrze mocno skrzydeł, odwłok będzie i tak częściowo ukryty między nimi.
Samiec i samica rusałki admirała (Vanessa atalanta) źródło
źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4
72 560
Piękne !
OdpowiedzUsuńWyszły CI cudne fotografie .
Zdaje mi się ,że dziś też takiego motylka udało fotnąć.
Pozdrawiam :)
Wydaje mi się, że wcześniej nie było tych motyli w Moim Lesie, zatem pojawiło się drugie pokolenie, które pewnie wkrótce odleci w cieplejsze rejony Europy. Dziękuję i pozdrawiam :-)
Usuń