Pierwszego z dwóch przedstawionych na zdjęciach osobników absolutnie nie podchodziłam, daję słowo! Po prostu akurat przykucnęłam przyglądając się czemuś na ziemi, gdy rzeczony trzyszcz wyminął mnie i zatrzymał się w odległości nieco powyżej pół metra. Odniosłam wrażenie (o, naiwna!), że ów osobnik musiał mieć "parcie na szkło", bo spędził w moim towarzystwie prawie 40 sekund. Uważasz, że to krótko? Oj, zdążyłam w tym czasie zrobić kilkanaście zdjęć. Poza tym dla trzyszcza postój trwający 10 sekund to wystarczająco długo, by odpocząć po kilkumetrowym locie lub dłuższym biegu. A biegać to on potrafi!
Trzyszcz piaskowy, trzyszcz piaskowiec (Cicindela hybrida) - chrząszcz z rodziny biegaczowatych. Osiąga 11 do 16 mm długości. |
Trzyszcz piaskowy, trzyszcz piaskowiec (Cicindela hybrida) - prowadzi dzienny tryb życia. Można go spotkać na piaszczystych ścieżkach w miejscach nasłonecznionych (12 lipca) |
Trzyszcz piaskowy, trzyszcz piaskowiec (Cicindela hybrida) jest chrząszczem drapieżnym i bardzo żarłocznym. W ciągu swego życia podobno zjada ok. 400 owadów. |
Trzyszcz piaskowy, trzyszcz piaskowiec (Cicindela hybrida) uchodzi za jednego z najszybciej biegającego owada na świecie W ciągu 1 sekundy potrafi pokonać nawet 60 cm. |
I jeszcze pojedyncze zdjęcia innych osobników, które udało mi się sfotografować. Zaznaczam to ponieważ, być może, któryś z nich jest płci przeciwnej - na razie nie potrafię tego rozróżnić. Wiem tylko, że wszystkie samce trzyszczów (w Polsce występuje 5, a może i 7 gatunków) mają stopy przednich odnóży z trzema rozszerzonymi segmentami oraz środkowe wcięcie na szóstym sternicie (brzusznej części część segmentów ciała budujących tułów i odwłok).
Dodane później
----------------------------
Trzyszcz piaskowy, trzyszcz piaskowiec (Cicindela hybrida), po angielsku tiger beetles (chrząszcz tygrysi) - gatunek drapieżnego chrząszcza z rodziny biegaczowatych (Carabidae) i podrodziny trzyszczowatych (Cicindelinae) prowadzący dzienny tryb życia.
Trzyszcz piaskowy osiąga od 11 do 16 mm długości ciała.
Ciało wysmukłe, barwy miedziano-brązowej, pokrywy skrzydeł z jasnożółtymi (kremowymi) przepaskami. Spód ciała oraz cały odwłok metalicznie zielone.
Oczy bardzo duże i silnie wypukłe.
Żuwaczki białe, potężne i bardzo długie, ostro ząbkowane, zakończone czarnymi, zaostrzonymi szpicami. Żuwaczki służą chwytania zdobyczy.
Nad żuwaczkami widoczna biała warga górna. U bardzo podobnego, lecz nieco większego (14-20 mm) trzyszcza leśnego (Cicindela sylvatica) warga górna jest czarna.
Pierwsze człony czułków słabo oszczecinione tylko w tylnej części.
Uda oraz golenie nóg koloru miedzianego, stopy zielone.
U samca penis zakrzywiony. Torebka wewnętrzna penisa z dużym ząbkiem.
Pewne odróżnienie tego gatunku od podobnego trzyszcza nadmorskiego możliwe jest tylko po budowie genitaliów samców, choć wskazuje się też na pewne różnice w owłosieniu przedniej części ciała oraz kształcie plamek na pokrywach. U trzyszcza piaskowego znajdują się tylko 1-3 szczecinki w tylnych kątach oczu, natomiast u trzyszcza nadmorskiego jest to grupa sterczących, białych szczecinek położona nad i za oczami.
Trzyszcz piaskowy jest chrząszczem drapieżnym i bardzo żarłocznym. W rankingu "10 najdoskonalszych owadzich zabójców" (czy wiarygodnym?) uplasował się na 4. pozycji wyprzedzając przedstawiciela łowikowatych (miejsce 6.).
Image czatuje w zasadzce na swoją ofiarę (owady) i ściga ją. Chwyciwszy zdobycz żuwaczkami, zatrzymuje się. Zjadając upolowanego owada jednocześnie oblewa go swoimi sokami trawiennymi, rozpuszczającymi tkanki.
Pokarm - drobne owady: mrówki, pająki, młode prostoskrzydłe, także latające np. muchówki. W ciągu swego życia trzyszcz może zjeść około 400 owadów.
Larwy polują z zasadzki, czyhając na ofiary (drobne owady) z rozwartymi żuwaczkami w wygrzebanej przez siebie pionowej norce. Łapią przechodzącego obok owada i wciągają do norki, gdzie go rozszarpują.
Uchodzi za jednego z najszybciej biegającego owada na świecie (nawet 60 cm/s, ok. 2 km/h). Lata w razie konieczności i tylko na krótkie dystanse (kilka metrów).
Podchodzącego człowieka chrząszcz zauważa z odległości około 2-3 metrów reagując szybką ucieczką.
Siedliska - trzyszcz piaskowy występuje w nasłonecznionych, słabo porośniętych miejscach. Najbardziej odpowiadają mu siedliska piaszczyste i suche, gdyż stanowią one optymalne środowisko rozwoju larw. Pospolity na śródpolnych drogach, piaszczystych ścieżkach i wydmach.
Pora aktywności - najczęściej popołudniami w czasie pogodnych i ciepłych dni. By wyruszyć na łowy chrząszcz musi osiągnąć temperaturę min. 28 stopni C (optymalnie 35-37 stopni). W dni pochmurne i chłodne trzyszcz chroni się w wykopanej norce o głębokości ok. 5 cm.
Czas występowania - od początku wiosny do późnej jesieni.
Poniżej zestawienie kilku gatunków trzyszczy - pierwsze cztery występują również w Polsce.
W Polsce stwierdzono występowanie 5 gatunków, wszystkie z podrodzaju Cicindela s. str.. Na rysunku widocznych jest 6 gatunków, ale tylko pierwsze 4 (te największe) występują w naszym kraju: 1/ trzyszcz polny (Cicindela campestris), 2/ trzyszcz piaskowy (Cicindela hybrida), 3/ trzyszcz leśny (Cicindela sylvatica), 4/ trzyszcz górski (Cicindela sylvicola). Piąty gatunek występujący w Polsce to trzyszcz nadmorski (Cicindela maritima) (źródło) |
*************
Cicindela – rodzaj chrząszczy z rodziny biegaczowatych i podrodziny trzyszczowatych. W języku polskim funkcjonuje nazwa trzyszcz dla chrząszczy z tego rodzaju.
Przedstawiciele tego rodzaju zamieszkują Europę, Azję, Afrykę, Amerykę Północną i Południową.
W Europie występuje około 30 gatunków.
W Polsce stwierdzono występowanie 5 gatunków, wszystkie z podrodzaju Cicindela s. str.. Są to:
- trzyszcz polny (Cicindela campestris) - 12-16 mm długości, zielony
- trzyszcz piaskowy (Cicindela hybrida) - 11-16 mm długości, brunatny
- trzyszcz leśny (Cicindela sylvatica) - 14-20 mm długości, ciemnobrązowy
- trzyszcz górski (Cicindela sylvicola) - 14-15 mm długości, brązowy z z zielonawym, metalicznym połyskiem.
- trzyszcz nadmorski (Cicindela maritima) - 10-14 mm długości, brązowo-czerwony (wygląd)
Głowa wyposażona w duże kuliste oczy, przez to jest co najmniej tak szeroka jak przedplecze (lub szersza). Nadustek szerszy niż odległość między czułkami.
Pokrywy (zmieniona i stwardniała pierwsza para skrzydeł) pozbawione rzędów, zwykle ciemne z jaśniejszymi plamami.
Samce z trzema rozszerzonymi segmentami stóp przednich odnóży i środkowym wcięciem na szóstym sternicie.
Larwy (również drapieżne) żyją w tunelach wykopanych w glebie o przeciętnej głębokości 30-70 cm(!). Przepoczwarczają się zwykle po 1-2 latach.
źródło1, źródło 2, źródło 3
71 825
Faktycznie ma tygryska na pancerzu i w nogach , bo tak zwinnie biega jak tygrys .
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
W ubiegłym roku widziałam osobnika, który biegł z ofiarą "w zębach" - przez to wydał mi się niemal dwukrotnie większy. Poruszał się jednak tak szybko, że zdjęcia nie warto pokazywać. Pozdrawiam :-)
UsuńBardzo lubię trzyszcze :) Fajne zdjęcia!
OdpowiedzUsuńZapraszam na http://spotkaniazprzyroda.blogspot.com/