11 września 2014

Katarantus różowy bywa biały


W egipskich czy tunezyjskich ogrodach hotelowych często można spotkać odmiany katarantusa różowego. Sadzony jest wokół drzewek, w wielkich donicach lub na rabatach. W stanie dzikim jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, dorasta nawet do 1 m wysokości i ma różowe lub białe kwiaty. Wyhodowano jednak mnóstwo odmian, dzięki czemu roślinę tę można uprawiać także w naszym klimacie (choć pewnie będzie niższa).
Duże, płaskie kwiaty o czystej formie - pięć lśniąco białych płatków z ciemnoróżowym kółeczkiem na środku, obwódką zagłębienia, gdzie nie widać ani pręcików, ani słupka. Inne - w odcieniach różu, a nawet dwukolorowe - kwiaty słońca.

Przedstawiam kilka zdjęć tych egzotycznych roślin sfotografowanych tam, gdzie słońca chyba nigdy nie przesłaniają chmury.

Katarantus różowy, barwinek różowy (Catharanthus roseus) – gatunek rośliny należący do rodziny toinowatych (Apocynaceae), endemicznie występujący na Madagaskarze.
Katarantus różowy, barwinek różowy (Catharanthus roseus) tworzy pojedynczy, silnie rozgałęziony pęd o wysokości 40-80 cm. Na wierzchołkach gałązek nieustannie rozwijają się pięciopłatkowe, płaskie kwiaty o średnicy do 5 cm

Katarantus różowy (Catharanthus roseus) często sadzony jest na rabatach, wokół drzew oraz w donicach. U nas można go uprawiać w skrzynkach balkonowych, doniczkach czy w ogrodach.
Katarantus różowy, barwinek różowy (Catharanthus roseus) ma kwiaty w odcieniach różu lub bieli, zwykle z ciemnym oczkiem. U odmian tego gatunku kwiaty mogą być liliowe, czerwone lub brzoskwiniowe, także z jasnożółtym oczkiem.
Katarantus różowy, barwinek różowy (Catharanthus roseus) - w gorącym klimacie często tworzy się kolorowe kobierce. Niskie, zwarte odmiany można sadzić w skrzynkach balkonowych.
Katarantus różowy, barwinek różowy (Catharanthus roseus) - kwiat zbudowany jest z długiej rurki zakończonej pięciopłatkową koronką.
Katarantus różowy (Catharanthus roseus) kwitnie od lipca do października i nawet podczas upałów wygląda świeżo, zachwycając licznymi kwiatami i żywozielonymi liśćmi.


Katarantus różowy niesłusznie zwany jest barwinkiem, Karol Linneusz mylił się! Oba rodzaje, owszem, należą do rodziny toinowatych, jednak różnice widać gołym okiem! Chociażby środek kwiatu barwinka wygląda zupełnie inaczej (barwinka pospolitego pokazywałam tutaj).
Nie byłabym sobą, gdybym i tym razem nie zajrzała w sam środek kwiatów. To tak jakby spojrzenie w oczy.


Pylniki katarantusa różowego umieszczone są bardzo nisko 
Katarantus różowy (Catharanthus roseus)
Katarantus różowy (Catharanthus roseus) zapylany jest przez motyle i ćmy posiadające długie ssawki.-------------------------------


Katarantus różowy, barwinek różowy (Catharanthus roseus) – gatunek rośliny należący do rodziny toinowatych (Apocynaceae), endemicznie występujący na Madagaskarze.
Popularna nazwa polska (barwinek różowy) jest myląca, wynika z błędnego zaklasyfikowania tego gatunku przez Karola Linneusza do rodzaju barwinek (Vinca). Później botanicy zaliczyli jednak ten gatunek do innego rodzaju o nazwie Catharanthus (z greckiego - czysty kwiat).
W stanie dzikim jest gatunkiem zagrożonym. 
Jest uprawiany w strefie tropikalnej i subtropikalnej (strefy mrozoodporności 9-12) jako roślina ozdobna. W gorącym klimacie często tworzy się kolorowe kobierce. Niskie, zwarte odmiany sadzi się też na balkonach.

Katarantus różowy jest tropikalną krótkowieczną krzewinką, silnie krzewiącą się, o pędach częściowo pokładających się i okazałych kwiatach.

Pęd - roślina tworzy pojedynczy, silnie rozgałęziony pęd o wysokości do 80 cm (często ok.40-50 cm). W naturze jest to wysoki półkrzew z drewniejącą dolną częścią pędu. W polskim klimacie jest to roślina roczna.

Liście - kształt wydłużonego owalu o długości do 9 cm przy szerokości do 3,5 cm. Ich powierzchnia jest ciemnozielona, błyszcząca z wyraźnie jaśniejszym nerwem głównym. Z pędem łączy je króciutki ogonek. Z kątów liści, prawie na całej długości pędu głównego wyrastają ulistnione pędy boczne.

Kwiaty - wszystkie pędy zakończone są kwiatem o średnicy (u odmian) do 5 cm. Kwiat zbudowany jest z długiej rurki zakończonej pięciopłatkową koronką. Ze względu na nisko umieszczone pylniki zapylać je mogą tylko owady posiadające długie rurki (najczęściej są to motyle i ćmy).
W okresie kwitnienia roślina nieustannie wydaje kwiaty w odcieniach różu lub bieli, zwykle z ciemnym oczkiem. U odmian tego gatunku kwiaty mogą być liliowe, czerwone, karminowe lub brzoskwiniowe, także z jasnożółtym oczkiem.
Kwiaty opadają zanim zwiędną, a zielone owoce nikną między liśćmi, więc rośliny przez cały sezon wyglądają nieskazitelnie, szczególnie w pierwszym roku uprawy.
Katarantus kwitnie latem i nawet podczas upałów lśni świeżością, zachwycając licznymi kwiatami i żywozielonymi liśćmi.
Kwitnie zwykle od końca czerwca do października, choć z nadejściem chłodów, kwiaty są mniej liczne i drobniejsze. Niszczy je dopiero przymrozek.

Owoce - para cylindrycznych mieszków zawierająca liczne, ciemne i rowkowane nasiona.

System korzeniowy - typu palowego o długości około 25 – 35 cm, z licznymi korzeniami bocznymi, jasnożółtego koloru o silnym charakterystycznym zapachu. Z szyjki korzeniowej wyrasta pojedynczy, ulistniony pęd.

Roślina trująca, spożycie jakiejkolwiek części może spowodować omamy.

Roślina lecznicza - zawiera alkaloidy: winkrystynę i winblastynę. Substancje te mogą hamować rozwój żywych komórek w stadium metafazy. Dzięki temu bywają stosowane w terapii niektórych nowotworów (m.in. białaczek). Zawiera również takie alkaloidy jak johimbina, ibogaina i rezerpina. W tradycyjnej medycynie chińskiej barwinek różowy był stosowany w leczeniu chorób takich jak ziarnica złośliwa (chłoniak Hodgkina), malaria, cukrzyca i innych.


Uprawa katarantusa różowego w naszym klimacie


Stanowisko - słoneczne i ciepłe, ewentualnie półcień, lecz roślina musi dostać 8 godzin bezpośredniego słońca. Po deszczu na płatkach tworzą się plamy, dlatego rośliny warto trzymać pod dachem.

Podłoże - w pojemnikach stosujemy ziemię balkonową (próchniczno-torfową z dodatkiem piasku o odczynie lekko kwaśnym). Na rabatach - średnio żyzną, gliniasto-piaszczystą, wzbogaconą w próchnicę.

Podlewanie - w czasie upałów rośliny posadzone w skrzynkach i doniczkach trzeba często podlewać. Gdy brakuje wilgoci zwieszają liście, ale po nawodnieniu szybko je podnoszą. Tolerancja na suszę - umiarkowana do wysokiej.

Nawożenie - w pojemnikach rośliny należy nawozić cały sezon niskimi dawkami nawozu do roślin kwitnących, na rabatach - 2-3 razy - do połowy sierpnia.

Rozmnażanie -  w marcu można wysiać nasiona (w ciepłej szklarni) lub latem ukorzeniać niezdrewniałe sadzonki pędowe, które zimą przechowuje się w jasnym pomieszczeniu w temperaturze ok. 10°C.
W sprzedaży katarantus różowy pojawia się w maju. Sadzonki są zwykle niewielkie i nie rzucają się w oczy. Zaczynają szybko rosnąć, gdy nastają ciepłe noce.


źródło 1, źródło 2źródło 3

63 555

katarantus różowy, barwinek różowy, Catharanthus roseus, katarantus różowy uprawa, katarantus różowy kwiaty opis, katarantus różowy chwile zachwycone, katarantus różowy zdjęcia opis, Vinca rosea, Lochnera rosea, Ammocallis rosea

4 komentarze:

 1. ten w białym kolorze mnie zauroczył :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te kwiaty mnie wydały się trochę niesamowite z tą dziurką na środku, bez widocznych pręcików i słupka. Patrzyłam na nie jak zahipnotyzowana. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Cudne !
  Pozdrawiam miło:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i również pozdrawiam :-)

   Usuń