17 września 2014

Rozchodnikowiec okazały


Swego czasu, z okazji imienin dostałam okazały, pięknie skomponowany bukiet złożony z różnorodnych kwiatów. Trzymał się dzielnie i cieszył mnie swą urodą przez ponad tydzień, ale w końcu trzeba było go wyrzucić. Z żalem patrzyłam na przekwitłe lub zwiędłe kwiaty, gdy nieoczekiwanie pośród nich wypatrzyłam jeden, sprawiający wrażenie, że dopiero ma zamiar rozkwitnąć. Wyjęłam go zatem i dotąd trzymam w wazonie. Ha, widzę, że nawet wypuścił korzenie, może więc posadzę go w doniczce?
Nieco później kwiaty z tego gatunku zobaczyłam na długiej rabatce wzdłuż chodnika przed jedną z posesji. Z zasady nie bardzo interesuję się roślinami ogrodowymi, nie potrafię ich ciekawie sfotografować, ale te? Po pierwsze nabrałam do nich sentymentu z racji obecności w pięknym bukiecie, po drugie - rośliny nie rosły w ogrodzie, lecz na "wolnym wybiegu". Mogłam więc swobodnie je sfotografować (chciałabym znaleźć odpowiednie słowo - coś pomiędzy fotografowaniem a pstrykaniem, tak w sam raz dla mnie), nie depcząc grządek i ignorując groźne poszczekiwania rosłego wilczura... zza ogrodzenia.
Trochę trwało, nim ustaliłam nazwę gatunkową tej rośliny. Rodzaj liści i kwiatostanów nasuwał skojarzenia z kalanchoe z rodziny gruboszowatych. Idąc tym tropem dotarłam do rodzaju rozchodnikowców (Hylotelephium). Stąd już krok do określenia gatunku i rozstrzygnięcia dylematu: rozchodnikowiec okazały czy wielki?
 
Rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile), rozchodnik wielki (Sedum spectabile) - gatunek mrozoodpornej rośliny z rodzaju rozchodnikowiec należący do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae) osiągający wysokość 30-50 cm.

Rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile), rozchodnik wielki (Sedum spectabile)  - fot. 4 sierpnia

Rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile), rozchodnik wielki (Sedum spectabile) - pokrój roślin. Te miały wysokość od 20 do 35 cm.
Kwiaty rozchodnikowca okazałego rozwijają się bardzo powoli. Zapylane są głównie przez motyle i pszczoły.
Rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile), rozchodnik wielki (Sedum spectabile) jest bardzo łatwy w uprawie, nie ma specjalnych wymagań. Mrozoodporny (zimujący w gruncie), dobrze znosi suszę oraz zanieczyszczenie środowiska.
Rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile), rozchodnik wielki (Sedum spectabile)  -  fot. 12 września
Liście rozchodnikowca okazałego są duże, jasnozielone, mięsiste, owalne, brzegiem ząbkowane i całe są niebiesko owoszczone. Mają klinowato zwężającą się nasadę i krótki ogonek.
Rozchodnikowiec okazały często jest odwiedzany przez motyle i pszczoły.
Kwiaty rozchodnikowca okazałego są brudnoróżowe lub różowe do ciemnoczerwonych (u odmian uprawnych), czasem białe. Płatki korony od długości 3-5 mm.
Rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile) kwitnie od sierpnia do września, a czasem nawet do pierwszej połowy października  (fot. 15 września)
Rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile), rozchodnik wielki (Sedum spectabile) - kwiaty


Nim podam opis gatunkowy tej rośliny zwrócę tylko uwagę na mylącą zbieżność nazw, która dotyczy dwóch roślin obecnie zaliczanych do dwóch rodzajów! Moim zdaniem, na zdjęciach przedstawiony jest rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile), opisywany również jako rozchodnik wielki (Sedum spectabile) z rodzaju rozchodnikowiec.
Istnieje także inna roślina o nazwie rozchodnik wielki, zwana także rozchodnikowcem wielkim (Sedum maximum L.) posiadająca kwiaty o barwie kremowożółtej, żółtej, zielonożółtej czasami białej lub jasnoróżowej, a należąca rodzaju rozchodnik.
Należy więc zwracać uwagę na nazwę łacińską.

-----------------------


Rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile) – gatunek rośliny z rodzaju rozchodnikowiec należący do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae).  Według niektórych ujęć taksonomicznych włączany był do rodzaju rozchodnik (Sedum) i stąd w piśmiennictwie ogrodniczym często opisywany jest jako rozchodnik wielki (Sedum spectabile).
Pochodzi z Chin, i Korei, rozprzestrzenił się również w Japonii.
W Polsce jest uprawiany i bardzo rzadko dziczejący (efemerofit).

Bylina tworząca gęste kępy. Sukulent liściowy, geofit (roślina ziemnopączkowa).

Łodyga  -  wzniesiona, prosta, gruba, mięsista, naga i nie rozgałęziająca się. Ma wysokość 30-50 cm.

Liście  -  ulistnienie skrętoległe. Liście duże, jasnozielone, mięsiste, owalne, brzegiem ząbkowane i całe są niebiesko owoszczone. Mają klinowato zwężającą się nasadę i krótki ogonek.

Kwiaty  -  zebrane w podbaldach na szczycie łodygi. Kwiaty brudnoróżowe lub różowe do ciemnoczerwonych (u odmian uprawnych), czasami (rzadko) białe. Płatki korony od długości 3-5 mm, odstające. Kwiaty rozwijają się bardzo powoli. Zapylane są głównie przez motyle i pszczoły.
Kwitnie od sierpnia do września, a czasem nawet do pierwszej połowy października.

Roślina ozdobna - rozchodnik okazały jest dość często u nas uprawiany ze względu na ładny pokrój, piękne kwiaty i jasnozielone pędy dobrze komponujące się z innymi roślinami. Gatunek posiada wiele odmian różniących się głównie barwą kwiatów.

Uprawa   roślina bardzo łatwa w uprawie, bez specjalnych wymagań. Mrozoodporna (zimująca w gruncie), dobrze znosi suszę oraz zanieczyszczenie środowiska.
Rozmnażanie jest łatwe - najlepiej przez podział większych kęp rośliny (w kwietniu lub sierpniu.) lub z sadzonek pędowych. Rzadziej rozmnaża się przez wysiew nasion.
Gleba  -  przeciętnie żyzna i średnio wilgotna, ale może też być piaszczysta i sucha. Głównym zabiegiem pielęgnacyjnym jest spulchnianie ziemi wokół rośliny, by nie tworzyła się twarda skorupa.
Stanowisko  -   miejsca słoneczne lub półcień, jednak wtedy słabiej rozwija się i kwitnie.
Zastosowanie  -  rozchodnikowiec okazały nadaje się na rabaty bylinowe, do dużych ogrodów skalnych, do obsadzania grobów, na obwódki. Można uprawiać go w pojemnikach na jesiennych balkonach i tarasach, gdzie może pozostać przez całą zimę (podziemne części nie przemarzają).

źródło 1, źródło 2, źródło 3

66 140

rozchodnikowiec okazały, Hylotelephium spectabile, rozchodnik wielki, Sedum spectabile, rozchodnikowiec wielki, rozchodnikowiec zdjęcia opis, rozchodnikowiec okazały chwile zachwycone, różowe baldachy kwiaty, rozchodnik okazały, różowe kwiaty na rabatę, gruboszowate kwiaty na rabatę, gruboszowate kwiaty na balkon, rozchodnikowiec okazały uprawa opis,  rozchodnikowiec okazały zdjęcia opis3 komentarze:

 1. Piękne te kwiaty! Świetny jest twój blog! Zapraszam do siebie: www.kochamptaki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Jesteś Aniko niesamowita w tych swoich opisach. Prawdę mówiąc nigdy tak dogłębnie nie studiuję odmian, gatunków i subtelnych różnic. Nie bardzo mam na to czas i nie czuję takiej potrzeby. Wiele się od Ciebie nauczyłam - dziękuję.
  Rozchodnikowiec jest piękną rośliną, niewymagającą i odporną. U mnie rośnie już wiele lat i co roku zachwyca pięknymi kwiatami. Zdjęcia jak zwykle śliczne. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę żałuję, że jak dotąd mało zaglądałam do cudzych ogrodów (a swego nie mam), bo dotąd nie WIDZIAŁAM rozchodnikowca - musiał wpierw zawitać do mojego bukietu. Teraz widzę, że przynajmniej od czasu do czasu warto zawiesić oko i skierować obiektyw na rośliny ogrodowe. Za to wiele z nich mogę zobaczyć w Twoim ogrodzie i poznać ich nazwy. Zatem ja również dziękuję i pozdrawiam Cię, Ewo.

   Usuń