24 października 2014

Kupkówka pospolita, rajgras niemiecki


Gdy pod koniec maja na skraju Zapomnianej Łąki zobaczyłam obsypaną jasnożółtymi kwiatami kupkówkę pospolitą - wcale jej nie rozpoznałam. Wówczas nie było to ważne, zaChwyciłam się nią i już. Na szczęście sfotowałam także inne pędy tej trawy (na tym polegają bezcenne plusy pstrykania co popadnie), zatem jestem w stanie pokazać tę roślinę w kilku fazach jej rozwoju (lub odmianach?).
Na razie słabo znam się na gatunkach traw (roślin z rodziny wiechlinowatych), więc o ile nie popełniłam błędu myląc kupkówkę z inną trawą na którymś ze zdjęć, to przyznacie chyba, że jej wygląd znacznie zmieniał się w zależności od stopnia rozwoju lub miejsca, na którym wyrosła.
Kupkówka pospolita uważana jest za bardzo zmienny gatunek, w obrębie którego wyróżnia się przynajmniej 11 podgatunków. Ponieważ fotowałam tę roślinę na różnych łąkach i nigdzie indziej nie kwitła tak efektownie, jak na zdjęciu powyżej - przypuszczam, że raczej trafiałam na różne jej formy (odmiany lub podgatunki).
Cechą charakterystyczną dla kupkówki pospolitej, zwanej też rajgrasem niemieckim, jest zwykle falisty kształt gałązek, na końcach których wyrastają gęste kupki kłosków - stąd wzięła się ta nieco mało wdzięczna nazwa gatunkowa.

Kupkówka pospolita (Dactylis glomerata L.) z rodziny wiechlinowatych w pobliżu Łąki Północnej   - 21 maja
Kupkówka pospolita (Dactylis glomerata L.) jest wrażliwa na przymrozki, ale dobrze znosi zacienienie (Łąka Niespodzianek  - 25 maja)
Kupkówka pospolita (Dactylis glomerata L.) w Polsce występuje bardzo pospolicie na niżu i w górach.  (Łąka Niespodzianek  - 25 maja)
Kupkówka pospolita (Dactylis glomerata L.) osiąga wysokość od 50 do nawet 150 cm  (Łąka Niespodzianek - 25 maja)
Kupkówka pospolita (Dactylis glomerata L.) preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, suche gleby mineralne, pobagienne i dostatecznie żyzne (bogate w azot i potas). Tu - na Łące Niespodzianek  (25 maja)
Kupkówka pospolita (Dactylis glomerata L.) jest jedną za najpospolitszych traw występujących w Polsce. Tu - na Łące Niespodzianek  (25 maja)
Kwitnąca kupkówka pospolita (Dactylis glomerata L.) na Zapomnianej Łące  - 24 maja
Kupkówka pospolita (Dactylis glomerata L.) kwitnie pod koniec maja (Zapomniana Łąka - 24 maja)
Kłoski 3-4 kwiatowe, niekiedy fioletowo zabarwione, plewki zakończone krótką sztywną ością - kupkówka pospolita (Dactylis glomerata L.) na Zapomnianej Łące  - 24 maja
kwiaty zebrane w wiechę, początkowo ścieśnioną, później luźną i zwykle zagęszczającą się u góry - kupkówka pospolita (Dactylis glomerata L.) na Zapomnianej Łące (24 maja)
Kupkówka pospolita (Dactylis glomerata L.) na Łące Wschodniej - po wykłoszeniu się szybko drewnieje (16 lipca)


-------------------------------Kupkówka pospolita (Dactylis glomerata L.), zwana także rajgrasem niemieckim - gatunek rośliny z rodziny wiechlinowatych. W Polsce jest to gatunek bardzo pospolity na niżu i w górach.
Jego zasięg (w szerokim ujęciu) obejmuje północne krańce Afryki, niemal całą Europę i Azję z wyjątkiem jej południowych i wschodnich krańców. Poza tym introdukowany i zdziczały w Ameryce Północnej, Południowej, w Australii i południowej Afryce.

Kupkówka pospolita to wysoka trawa, tworząca bujne kępy o pędach bocznych, zwykle śródpochwowych. Wykształca skrócone i wydłużone pędy wegetatywne o dużej ilości często pokładających się, sinozielonych, matowych liści. Pędy kwiatowe silnie z boku spłaszczone, szorstkie, słabo ulistnione.

Łodyga  -  źdźbło ma wysokość od 50-130(150) cm.

Liście   -  szarozielone, o szerokości 4-10 mm, przeważnie szorstkie. Liść w pączku złożony, blaszki liściowe długie, równowąskie, dość szerokie, składają się wzdłuż głównego nerwu, uwypuklonego po stronie zewnętrznej, na brzegach szorstkie, niewyraźnie unerwione. Na blaszkach liściowych niekiedy widoczne jest poprzeczne marszczenie. Języczek długi (ok. 5-8 mm), zmienny w kształcie, zazwyczaj ostro zakończony, porozrywany. Pochwy u dołu zrośnięte, spłaszczone, szorstkie.

Kwiaty  -  zebrane w wiechę, początkowo ścieśnioną, później luźną i zwykle zagęszczającą się u góry. Kwiatostan - wiecha właściwa, ukośnie piramidalna, prosto wzniesiona, o niewielu szorstkich, zwykle falistych gałązkach, zakończonych gęstymi kupkami kłosków. Kłoski 3-4 kwiatowe, niekiedy fioletowo zabarwione, plewki zakończone krótką sztywną ością. Na grzbiecie zarówno plewy, jak i plewki pokryte długimi i sztywnymi rzęskami.
Kwitnie pod koniec maja.

System korzeniowy jest dobrze rozwinięty. 50% masy korzeniowej znajduje się w warstwie 0 - 10 cm profilu glebowego, około 40% korzeni dochodzi do głębokości 40 cm, a niektóre mogą sięgać poniżej 100 cm, w zależności od poziomu wód gruntowych.

Bylina, w dobrych warunkach trwa wiele lat. Wrażliwa jest na przymrozki. Po wykłoszeniu się szybko drewnieje, dobrze znosi zacienienie. Po skoszeniu odrasta bujnie, w II pokosie wykształca głównie skrócone pędy wegetatywne.

Siedliska - jedna z pospolitszych traw w Polsce, powszechnie występuje na umiarkowanie wilgotnych i suchych glebach mineralnych i torfowych dostatecznie żyznych. Występuje na różnych łąkach i pastwiskach. Na glebach przepuszczalnych dobrze znosi zalew. Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, suche gleby mineralne, torfowo-murszowe i dostatecznie żyzne (bogate w azot i potas).

Gatunek jest bardzo zmienny, wyróżnia się wiele podgatunków, ras i ekotypów.

Trawa należąca do roślin pastewnych. W 2-3 roku po wysiewie daje wysokie plony siana dobrej wartości pastewnej, jeżeli jest wcześnie skoszona. Później szybko drewnieje. Wysiewana jest na łąki i pastwiska trwałe, wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Stosowana jest także w płodozmianach polowych.

Ciekawostki dotyczące kupkówki pospolitej:
 • zawiera niewielkie ilości cukrów rozpuszczalnych, wytwarza bardzo dużo białka
 • dobrze znosi udeptywanie
 • wysiewana jest na łąki i pastwiska trwałe - wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji; stosowana jest także w płodozmianach polowych
 • ma niezbyt wysoką strawność, która szybko ulega pogorszeniu w warunkach opóźnionego zbioru. Może gromadzić znaczne ilości azotu azotanowego, który jest niekorzystny z żywieniowego punktu widzenia.
 • jest chętnie zjadana przez bydło, natomiast konie i owce często pomijają ten gatunek.

źródło 1, źródło 2, źródło 3,

78 773

kupkówka pospolita, rajgras niemiecki, Dactylis glomerata, kupkówka pospolita zdjęcia opis, rajgras niemiecki wygląd opis, Dactylis glomerata opis zdjęcia, kupkówka pospolita trawa wygląd, rajgras niemiecki trawa zdjęcia, Dactylis glomerata trawa zdjęcia, kupkówka pospolita chwile zachwycone, rajgras niemiecki chwile zachwycone, Dactylis glomerata chwile zachwycone,


4 komentarze:

 1. Jeśli dobrze kojarzę to ta pospolita trawa czasami wygląda zachwycająco.Szczególnie duże, dorodne egzemplarze. nadają się do dekoracji bukietów z polnych kwiatów. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupkówka jest jedną z najpospolitszych traw, a jednak, by ją Zobaczyć potrzebowałam "trzeciego oka" :-)

   Usuń
 2. Ty to swoje "trzecie oko" masz wyjątkowe. Widzi tak rośliny jak nikt inny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-) To jeden z najmilszych komentarzy - działa na mnie jak balsam, miód i mocna kawa :-). Cieszę się, że wielokrotnie przełamywałam się (widząc poziom swoich zdjęć) i, choćby dla celów dokumentalnych, prowadziłam blog dalej. Pomału robię postępy w fotowaniu - nawet ja to widzę ;-D. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń