5 marca 2013

Srebrniki w błękicie

Miesiącznica roczna (Lunaria annua) z rodziny kapustowatych.
Miesiącznica roczna (Lunaria annua) często zwana jest judaszowymi srebrnikami
Miesiącznica roczna (Lunaria annua- roślina zielna jednoroczna z rodziny kapustowatych
Owocem miesiącznicy rocznej (Lunaria annua) są łuszczyny o eliptycznym kształcie o długości od 4 do 9 cm ze srebrzyście błyszczącą przegrodą.
Siedliskiem miesiącznicy rocznej (Lunaria annua) są cieniste lasy, wąwozy i zbocza. 
Miesiącznica roczna (Lunaria annua), judaszowe srebrniki
Miesiącznica roczna (Lunaria annua- wygląd w marcu
Miesiącznica roczna (Lunaria annua z rodziny kapustowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej Europy
Miesiącznica roczna (Lunaria annua wygląd suchych owoców na początku marca


W piękne słoneczne południe wybrałam się na spacer, tam, gdzie nigdy jeszcze nie byłam, choć było to bardzo blisko.Pośród nagich jeszcze drzew znalazłam to srebrzyste cudo. Zrobiłam mnóstwo zdjęć, nie mogłam się wprost opanować :-).

--------------------------


Miesiącznica roczna (Lunaria annua) – gatunek rośliny należący do rodziny kapustowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej Europy, ale rozprzestrzeniła się także gdzieniegdzie poza tym rejonem swojego rodzimego występowania.
W Polsce czasami uprawiana, niekiedy dziczejąca (efemerofit).

Łodyga  -   wzniesiona o wysokości 30-150 cm, górą rozgałęziająca się, owłosiona.

Liście   -   sercowate, na brzegu lekko kolczasto ząbkowane, krótko owłosione. Dolne są długoogonkowe, środkowe krótkoogonkowe, górne siedzące.

Kwiaty   -   drobne, bladofioletowe, czterokrotne, zebrane w złożone grona, o przyjemnym zapachu. Płatki korony o długości od 10 do 12 mm, działki kielicha od 4 do 6 mm. Kwiaty rośliny zapylane są przez motyle nocne.
Kwitnie od kwietnia do czerwca

Owoce   -  łuszczyny eliptyczno walcowate, liściasto spłaszczone o długości od 4 do 9 cm i szerokości do 3 cm, na obu końcach krótko niezaostrzone, ze srebrzyście błyszczącą przegrodą. Ozdobne są przegrody owoców - okrągłe, przezroczyste, srebrzyste, podobne do talarów

Roślina zielna jednoroczna.
Siedlisko  -   cieniste lasy, wąwozy, zbocza.

Zastosowanie  -  roślina ozdobna, uprawiana w ogrodach, rośnie również dziko. Używana jest do suchych bukietów (łuszczyny ścina się jesienią). Rośnie dobrze zarówno w pełnym słońcu, jak i w miejscu zacienionym. Wymaga wilgotnego i przepuszczalnego podłoża. Łatwo rozmnaża się przez wysiew nasion.
Hodowanie - wysiew nasion w V-VII na miejsce stałe (nie znosi przesadzania), po wzejściu przerywamy

Miesiącznica (Lunaria L.) – rodzaj roślin należący do rodziny kapustowatych. Należą do niego tylko 2 gatunki. Gatunkiem typowym jest Lunaria annua L.
Rośliny jednoroczne, dwuletnie lub byliny o kwiatach promienistych, 4-płatkowych. Owocem jest łuszczyna o srebrzystych przegrodach z płaskimi, brązowymi nasionami.

miesiącznica roczna,  Lunaria annua, judaszowe srebrniki, judaszowe srebrniki zdjęcia opis, srebrzyste okrywy nasion miesiącznica, sucha miesiącznica obrazy, rośliny do suchych bukietów, suchy bukiet miesiącznica owoce,

11 komentarzy:

 1. Cudne! Nie znam się na fotografii, ale zdjęcia są przecudne!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, bardzo się cieszę :-). Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. Super te zdjęcia. Nie jestem znawcą, ale jak dla mnie to niektóre nadają się na tapetę do kompa :)) Pozdrawiam Robertus.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, bardzo się cieszę, że podobają Ci się moje zdjęcia. Pozdrawiam :-)

   Usuń
 3. Miesiącznica jest jednym z moich ulubionych gatunków na suche bukiety! To niesamowite, że w ogrodzie przetrwała zasuszona w tak dobrym stanie aż do tego czasu, mimo zmiennej aury. Gratuluję pięknych zdjęć i zapraszam w odwiedziny do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo :-). Najdziwniejsze jest to, że dwa okazy, które sfotografowałam rosły sobie dziko pośród drzew. I już widzę, że w tym roku będzie ich więcej - już widać młode roślinki!

   Usuń
  2. Tak, zwykle rozsiewają się samorzutnie i są bardzo żywotne. I będzie jeszcze srebrników do fotografowania :)

   Usuń
 4. ale pięknie tu u Ciebie!! :)
  zachwyciłam się :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie to cieszy. Świat, nawet ten najbliższy, jest taki piękny. Czasem tylko patrzymy za daleko zamiast rozejrzeć się wokół, by dostrzec coś zachwycającego, interesującego, wartego uwagi, a przynajmniej przyjrzenia się... tuż obok, albo pośród zwykłego "zielska". Witam Cię i pozdrawiam serdecznie :-)

   Usuń
 5. Więc to jest miesiącznica vel srebrniki?? W zimie, może w listopadzie, widziałem wielkie ich skupisko w Górach Ołowianych. Oglądałem z podziwem, bo są po prostu bardzo ładne, ale nie wiedziałem na co patrzę. Teraz już wiem dzięki Anice.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owe srebrniki, zachowane w niemal doskonałym stanie, mnie udało się spotkać (po raz pierwszy w życiu!) na początku marca. Pamiętam, jak się nimi zachwycałam, a teraz? Patrząc na zdjęcia z jednej strony jestem zażenowana ich jakością, z drugiej jednak - właśnie dzięki nim przypominam sobie ten zaChwyt. Bo mimo wszystko, jakoś emanuje z tych zdjęć.
   Cieszę się, że poznałeś nazwę kolejnej rośliny :-)

   Usuń