14 czerwca 2014

Modraszek ikar

Modraszek ikar, mnogooczak ikar (Polyommatus icarus)
Te niewielkie motylki często spotykam na łąkach - są bardzo pospolite i... urocze. Żywią się nektarem, zatem często można je zobaczyć na kwiatach komonicy, koniczyny, wyki i innych roślin. Kiedy mają złożone skrzydła trudno rozpoznać płeć, ale gdy je rozłożą identyfikacja jest łatwa - samce mają wierzch skrzydeł modrakowy, a samiczki brązowy.
Na zdjęciu powyżej po raz pierwszy udało mi się sfotografować zwiniętą ssawkę motyla. Śliczną masz trąbkę, modraszku!

Modraszek ikar (Polyommatus icarus) na komonicy zwyczajnej
Modraszek ikar, mnogooczak ikar (Polyommatus icarus) Czułki zakończone buławką charakteryzują motyle dzienne.
Modraszek ikar (mnogooczak ikar) (Polyommatus icarus)
Modraszek ikar (Polyommatus icarus) jest niewielki - rozpiętość jego skrzydeł wynosi od 2,5 do 3,5 cm.
Ucztujący modraszek ikar (Polyommatus icarus)
Samica modraszka ikara (Polyommatus icarus) na kwiatach lucerny - wierzch jej skrzydeł jest brunatny, a wzdłuż brzegów widoczne są pomarańczowe plamki.
Modraszek ikar (Polyommatus icarus) na lepnicy rozdętej
Samiec modraszka ikara (Polyommatus icarus) na chabrze polnym (modraku)
Wierzchnia strona skrzydeł samców modraszka ikara ma kolor połyskliwie niebieski. (Polyommatus icarus)
Modraszek ikar, mnogooczak ikar (Polyommatus icarus)----------------------------
Modraszek ikar (mnogooczak ikar) (Polyommatus icarus) − motyl dzienny z rodziny modraszkowatych (Lycaenidae), liczącej ponad 6 tysięcy gatunków, z czego w Polsce występuje 59, w tym między innymi modraszek ikar (Polyommatus icarus), modraszek orion (Maculinea arion) i modraszek telejus (Phengaris teleius). Ich skrzydełka, chociaż niewielkie (ok. 2-3 cm.), mienią się pięknymi, metalicznymi barwami w odcieniach błękitu i fioletu, niekiedy z dodatkowymi refleksami w postaci białych i pomarańczowych kropek lub plamek.
Modraszek ikar występuje w Europie, na północy Afryki i w Azji i jest jednym z najpospolitszych modraszków.
Okres występowania - od początku czerwca do końca sierpnia.

Wygląd modraszka ikara:

Rozpiętość skrzydeł od 25 do 35 mm. Modraszek ikar charakteryzuje się wyraźnym dymorfizmem płciowym.
Samce mają górną powierzchnię skrzydeł intensywnie błękitną o fioletowym odcieniu, z ciemnym brzegiem i jasnymi strzępinami. W nasadowej części skrzydeł (od spodu) często występuje nalot zielononiebieskich, metalicznie połyskujących łusek.
Samice są brunatne ze zmienną domieszką błękitu; wzdłuż brzegów widoczne czerwonożółte plamki. Zewnętrzna storna skrzydeł u obu płci jest podobna: w kolorze od pastelowo niebieskiego do szarobrązowego z rzędem wyraźnych, pomarańczowych i czarnych kropek, ułożonych zarówno wzdłuż brzegów skrzydeł jak i rozmieszczonych nieregularnie na całej ich powierzchni.

W ciągu roku występują zwykle dwa pokolenia imago: pierwsze od końca maja do końca czerwca, drugie od połowy lipca do połowy września. W Europie środkowej mogą występować nawet 3 pokolenia rocznie. Imagines żyją zaledwie trzy tygodnie.

Noce spędzają siedząc na kwiatach i trawach z głową skierowaną w dół.
Samice składają jaja pojedynczo na kwiatach, pąkach lub liściach roślin pokarmowych.

Gąsienice zielone, z ciemnozieloną pręgą na grzbiecie oraz białawymi po bokach. Gąsienice przepoczwarczają się zwykle na ziemi pod roślinami pokarmowymi. Żywią się małymi roślinami motylkowymi - janowcami, wilżynami, szczególnie komonicą zwyczajną (Lotus corniculatus), koniczyną, wyką.

Gąsienice modraszkowatych kształtem przypominają stonogi - są spłaszczone i zwężające się na końcach, zielone lub brązowe. Rośliny żywicielskie modraszkowatych są różnorodne, od drzew i krzewów (preferowanych przez ogończyki) po zielne, jak np. szczaw. Gąsienice pewnych gatunków (np. modraszek arion Maculinea arion) żyją w mrowiskach odżywiając się larwami i jajami mrówek, inne bytując na roślinach żywicielskich są przez mrówki chronione w zamian za słodką wydzielinę produkowaną przez specjalne gruczoły na grzbiecie.
Poczwarki są krępe i krótkie, przymocowane do liścia rośliny żywicielskiej jedwabną nicią.

Modraszki 


39925


modraszek ikar zdjęcia opis, modraszek ikar informacje zdjęcia, mnogooczak ikar, Polyommatus icarus, modraszek ikar, Polyommatus icarus zdjęcia opis, modraszek brązowe skrzydła zdjęcia, motyl niebieskie skrzydła zdjęcia, modraszek ikar chwile zachwycone, Polyommatus icarus chwile zachwycone,

4 komentarze:

 1. Piękny ,liczny dość na ląkach ,malutki ale zwinny .Ladnie pokazany .
  Pozdrawiam :}

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękny motyl i świetne ujęcia :)
  Pozdrawiam, Deseline.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi! Dziękuję za odwiedziny i komentarz. Pozdrawiam :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...