1 czerwca 2014

Rogownica kutnerowata


Jakiś czas temu odwiedziłam Zapomnianą Łąkę, tę, na której m.in. rośnie barwinek. Rzadko tam chodzę, gdyż latem staje się zupełnie niedostępna - tak zarosła drzewami i wysoką roślinnością. I dobrze, bo kiedy tam byłam znów usłyszałam krzyk bażanta, a zając zerwał się do ucieczki. To znaczy, że nadal zamieszkują ten teren. Niech zatem mają spokój.
Jednak wczesną wiosną widziałam tam kilku drwali, którzy ścinali drzewa i krzewy. Bardzo mnie to zmartwiło, ale na szczęście wkrótce prac zaprzestano po "oczyszczeniu" około 30 metrów (bieżących) łąki. Dzięki temu mogłam zobaczyć jak teraz wygląda miejsce, które zwykle o tej porze byłoby dżunglą nie do przebycia, i natknąć się na rogownicę kutnerowatą. 
Wspominałam już o tym, że dawno temu mieszkańcy pobliskich bloków gospodarowali na tym terenie przez kilka lat, urządziwszy sobie działki - ogródki warzywne. Później biegnąca wzdłuż łąki droga stała się bardzo ruchliwa i, zapewne z tego powodu, porzucono "uprawy", a teren ponownie zdziczał. Rogownicą kutnerowatą często obsadza się skalniaki, domyślam się więc, że zdobiła kiedyś mały ogródek i przetrwała do dziś rosnąc swobodnie pośród traw. Jej widok - białe, regularne kwiaty na tle zielonej trawy w dużej gromadzie mile zaskoczył mnie w miejscu, w którym nie spodziewałam się już czegokolwiek zastać.

Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum L.) – gatunek byliny należący do rodziny goździkowatych. Pochodzi z gór Półwyspu Apenińskiego
Rogownica kutnerowata kwitnie od połowy maja do lipca. Zapylana jest przez błonkówki i muchówki. Rozsiewa się sama.
Ceratium tomentosum L.
Rogownica kutnerowata jest popularną rośliną ozdobną, czasami przejściowo dziczeje.
Rogownica kutnerowata lubi miejsca nasłonecznione i jest dość wytrzymała na suszę.
Wewnątrz korony kwiatu 1 słupek z 5 szyjkami (rzadko czterema) i zwykle 10 pręcików.
Rogownica kutnerowata (Crastium tomentosum L.)
Płatki korony są ok. dwukrotnie dłuższe od działek kielicha, wcięte niemal do połowy długości.
Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum L.)
Łodyga osiąga długość 15-30 (45) cm. Oprócz łodyg kwiatowych wytwarza także pędy płonne.
Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum L.)
Szarosrebrzyste pędy i liście pokryte są kutnerem, co powoduje, że sprawiają wrażenie omszonych. Liście lancetowate ostro zakończone (1-3 cm długości i 2-5 mm szerokości).
Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum L.)
---------------------
 

Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum L.) – gatunek byliny należący do rodziny goździkowatych. Rośnie dziko na terenach górskich w południowej części Półwyspu Apenińskiego i Sycylii. Popularna roślina ozdobna, uprawiana także w Polsce, gdzie czasami przejściowo dziczeje (efemerofit).
Szarosrebrzyste pędy i liście pokryte są kutnerem (drobne włoski), co powoduje, że sprawiają wrażenie omszonych. Rozrasta się szybko, tworząc duże poduchy płożących pędów. W okresie kwitnienia pokrywa się drobnymi białymi kwiatami. Jest doskonałą rośliną zadarniającą, wytrzymałą i odporną na suszę.

Pokrój - roślina o pokładających się i wznoszących pędach. Cała jest gęsto, srebrzyście kutnerowata.

Łodyga  - osiąga długość 15-30 (45) cm. Oprócz łodyg kwiatowych wytwarza także pędy płonne.  

Liście - ulistnienie nakrzyżległe. Liście lancetowate, ostro zakończone, o długości 10-30 mm i szerokości 2-5 mm.  

Kwiaty - promieniste, białe, pięciokrotne. Działki kielicha wolne. Płatki korony ok. dwukrotnie dłuższe od działek kielicha, wcięte niemal do połowy długości. Wewnątrz korony 1 słupek z 5 szyjkami (rzadko czterema) i zwykle 10 pręcików.  
Kwitnie od połowy maja do lipca, zapylana jest przez błonkówki i muchówki.  

Owoce - 10-ząbkowa torebka o odgiętych ząbkach

Gatunek podobny - w uprawie spotyka się rogownicę Biebersteina, również srebrzyście kutnerowatą. Ma nieco większe liście (20-50 mm długości i 3-8 mm szerokości) i płaskie (nieodgięte) ząbki torebki.
Zastosowanie Rogownica kutnerowata jest dość powszechnie uprawiana jako roślina ozdobna. Ze względu na biało-srebrzysty kolor całej rośliny dobrze komponuje się z innymi roślinami. Tworzy zwarte kobierce. Szczególnie nadaje się do ogródków skalnych, na murki, skarpy, obwódki. Może też być używana jako roślina okrywowa pod iglaki (jej srebrzysty kolor stanowi kontrastowe tło dla zieleni). W uprawie przeważnie występuje bardziej ozdobna odmiana C. tomentosum var. columnae Arc., charakteryzująca się bardziej srebrzystym kolorem i słabszym wzrostem od formy typowej.  

Wymagania - Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, wystarcza jej średnio żyzna ziemia ogrodowa. Jest też dość wytrzymała na suszę. Potrzebuje natomiast dużo słońca.  

Rozmnażanie - najłatwiej rozmnaża się ją poprzez podział bryły korzeniowej lub sadzonkowanie z pędów nadziemnych. Może być też rozmnażana przez nasiona.

Pielęgnacja - Rośnie dość ekspansywnie i uprawiana w ogródku skalnym może zagłuszać inne, wolniej rosnące skalniaki, tym bardziej z tego powodu, że zwykle sama się rozsiewa. Wymaga zatem kontroli rozrostu.


rogownica kutnerowata opis zdjęcia, Cerastium tomentosum zdjęcia opis, rogownica białe kwiaty ozdobna, białe kwiaty srebrne liście, rogownica kutnerowata chwile zachwycone, 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz