Fotografując owo maleństwo (11 maja późnym popołudniem w zacienionym miejscu) nie miałam pojęcia, że to musi być larwa owada z rodziny pasikonikowatych w bardzo wczesnym stadium rozwoju.
Zdjęcia, jeśli w ogóle, mają wartość poznawczą - dotąd nie spotkałam w Internecie podobizn tak małej larwy. Gdyby nie to, fotki wyleciałyby do Kosza - bo niewyraźne i niedoświetlone.
Kilka miesięcy później zdobyłam większą pewność do jakiego gatunku należy owa larwa - informacje poniżej zdjęć.
Wygląd zewnętrzny pasikonikowatych nie ulega większym zmianom, larwy przypominają osobniki dorosłe. Ich rozwój polega na powiększaniu rozmiarów i zmianie proporcji ciała. |
W rozwoju pasikonikowatych nie występuje stadium poczwarki. Z jaj złożonych w ziemi lub szparach kory wylęgają się larwy o wyglądzie zbliżonym do dorosłego osobnika. |
Nim owad z rodziny pasikonikowatych osiągnie ostateczne rozmiary, larwa przechodzi sześć wylinek. |
Wygląda na to, że larwy pasikonikowatych mogą odżywiać się pyłkiem lub nektarem kwiatów. |
Wątlik charłaj, wątlik punktowany (Leptophyes punctatissima) |
Wątlik charłaj, wątlik punktowany (Leptophyes punctatissima) |
Dodane w grudniu 2014
To nie jest larwa pasikonika, lecz rzadkiego w Polsce wątlika charłaja, wątlika punktowanego (Leptophyes punctatissima) lub równie rzadkiego Leptophyes albovittata.
Znalazłam właśnie zdjęcie podobnej larwy opisanej jako wątlik charłaj - link.
Wątlik charłaj, wątlik punktowany (Leptophyes punctatissima) – gatunek małego, nielatającego owada prostoskrzydłego zaliczany do podrodziny długoskrzydlakowych. Po raz pierwszy został opisany naukowo z okolic Paryża.
Polska nazwa rodzajowa wątlik nawiązuje do jego wątłej budowy.
Występuje licznie w Europie Zachodniej.
W Polsce występuje lokalnie, jest gatunkiem bardzo rzadkim, stwierdzonym po 1980. Pierwsze jego stanowisko odkryto w Poznaniu(!!), kolejne w województwie pomorskim.
Dla ochrony tego gatunku w Centrum Hewelianum utworzono użytek ekologiczny „Luneta z Pasikonikiem”.
Wątlik charłaj ma zielony tułów z brązową pręgą na grzbiecie oraz długie odnóża.
Skrzydła są silnie zredukowane u obydwu płci.
Osiąga długość 9-18 mm.
Zimują jaja składane w korze drzew lub krzewów.
Larwy pojawiają się wiosną.
W Europie Zachodniej osobniki dorosłe obserwowane są od połowy lipca do jesieni.
Wątlik charłaj jest gatunkiem roślinożernym.
Blisko spokrewnionym gatunkiem jest występujący również w Polsce Leptophyes albovittata.
Dodane w listopadzie 2018
Postanowiłam zmienić tytuł tego wpisu z "Pasikonik - wczesna larwa" na "Larwa wątlika charłaja" (linku jednak nie zmieniam, aby nie było kłopotów z odnalezieniem tego wpisu).
Na moich zdjęciach widoczna jest maleńka larwa wątlika charłaja płci męskiej. Dużo później, w Ogrodzie botanicznym znalazłam dorosłą samicę - zobacz TUTAJ (ostatnie zdjęcie)
41710
Wygląda ....yyy... zawiązek ogóreczka z wąsami:)
OdpowiedzUsuńfajnie udało Ci się upolować larwka jednego nooo....
pozdrawiam :)
Czasami warto fotografować "co popadnie". Gołym okiem ledwo było go widać. Cieszę się, że dowiedziałam się tyle o rozwoju pasikoników. Pozdrawiam
UsuńMi się nie udaje sfotografować ładnie robaczki , jakoś nie potrafię ,zawsze mi uciekną tak jak i ciekawsze ptaszki i chyba nie umiem obsługiwać do końca funkcji w aparacie, najwyraźniej wychodzą mi muchy , albo pszczółkowato-osowate .
OdpowiedzUsuńHm, na temat nieobsługiwania wszystkich funkcji aparatu miałabym wiele do powiedzenia - aż nadto! Ale pomału coś niecoś pojmuję :-). Próbuj, ćwicz i nie zrażaj się ucieczkami obiektów. Powodzenia
UsuńBędę próbować , na razie nie bardzo mogę , bo nie mam swojego aparatu , ale już wkrótce lepszy/gorszy sobie sprezentuję i też ruszę na łąki może? :)
OdpowiedzUsuń