21 czerwca 2014

Larwa wątlika charłaja

Porządkując swoje zdjęcia natknęłam się na takie oto maleństwo. Na jednym z kwiatów rogownicy rosnącej na Łące Niespodzianek zauważyłam osobliwego "robaczka". Wydał mi się nie tyle zielony, co prążkowany. Jego odnóża i czułki były niemal białe, ale pokryte kropeczkami układającymi się w paski. Jaki był duży? Doprawdy, maleńki, delikatny i uroczy. Poruszał się nieśpiesznie i, jak sądzę, jeszcze nie był zdolny do skoków. Kwiatek miał średnicę ok. 1,5 cm, więc ciało "robaczka" miało najwyżej 3-4 mm długości. Ale te długaśne czułki! I tylne nogi - czyż nie przypominają nóg pasikonika??
Fotografując owo maleństwo (11 maja późnym popołudniem w zacienionym miejscu) nie miałam pojęcia, że to musi być larwa owada z rodziny pasikonikowatych w bardzo wczesnym stadium rozwoju.
Zdjęcia, jeśli w ogóle, mają wartość poznawczą - dotąd nie spotkałam w Internecie podobizn tak małej larwy. Gdyby nie to, fotki wyleciałyby do Kosza - bo niewyraźne i niedoświetlone.

Kilka miesięcy później zdobyłam większą pewność do jakiego gatunku należy owa larwa - informacje poniżej zdjęć.

Wygląd zewnętrzny pasikonikowatych nie ulega większym zmianom, larwy przypominają osobniki dorosłe. Ich rozwój polega na powiększaniu rozmiarów i zmianie proporcji ciała. 

W roz­woju pasi­ko­nikowatych nie wystę­puje sta­dium poczwarki. Z jaj zło­żo­nych w ziemi lub szpa­rach kory wylę­gają się larwy o wyglą­dzie zbli­żo­nym do doro­słego osob­nika.

Nim owad z rodziny pasikonikowatych osiągnie ostateczne rozmiary, larwa prze­cho­dzi sześć wylinek.

Wygląda na to, że larwy pasikonikowatych mogą odżywiać się pyłkiem lub nektarem kwiatów.

Wątlik charłaj, wątlik punktowany (Leptophyes punctatissima)  

Wątlik charłaj, wątlik punktowany (Leptophyes punctatissima)  

To jest larwa małego i rzadkiego u nas wątlika charłaja (Leptophyes punctatissima) - roślinożernego gatunku z rodzaju Leptophyes. Osobnik dorosły osiąga długość ciała 9-18 mm. Ta larwa miała ok.3-4 mm nie licząc czułków.
Dodane w grudniu 2014

To nie jest larwa pasikonika, lecz rzadkiego w Polsce wątlika charłaja, wątlika punktowanego (Leptophyes punctatissima) lub równie rzadkiego Leptophyes albovittata.
Znalazłam właśnie zdjęcie podobnej larwy opisanej jako wątlik charłaj -  link.

Wątlik charłaj, wątlik punktowany (Leptophyes punctatissima) – gatunek małego, nielatającego owada prostoskrzydłego zaliczany do podrodziny długoskrzydlakowych. Po raz pierwszy został opisany naukowo z okolic Paryża.

Polska nazwa rodzajowa wątlik nawiązuje do jego wątłej budowy.

Występuje licznie w Europie Zachodniej.
W Polsce występuje lokalnie, jest gatunkiem bardzo rzadkim, stwierdzonym po 1980. Pierwsze jego stanowisko odkryto w Poznaniu(!!), kolejne w województwie pomorskim.
Dla ochrony tego gatunku w Centrum Hewelianum utworzono użytek ekologiczny „Luneta z Pasikonikiem”.

Wątlik charłaj ma zielony tułów z brązową pręgą na grzbiecie oraz długie odnóża.
Skrzydła są silnie zredukowane u obydwu płci.
Osiąga długość 9-18 mm.
Zimują jaja składane w korze drzew lub krzewów.
Larwy pojawiają się wiosną.
W Europie Zachodniej osobniki dorosłe obserwowane są od połowy lipca do jesieni.
Wątlik charłaj jest gatunkiem roślinożernym.
Blisko spokrewnionym gatunkiem jest występujący również w Polsce Leptophyes albovittata.


Dodane w listopadzie 2018
Postanowiłam zmienić tytuł tego wpisu z "Pasikonik - wczesna larwa" na "Larwa wątlika charłaja" (linku jednak nie zmieniam, aby nie było kłopotów z odnalezieniem tego wpisu).
Na moich zdjęciach widoczna jest maleńka larwa wątlika charłaja płci męskiej. Dużo później, w Ogrodzie botanicznym znalazłam dorosłą samicę - zobacz TUTAJ (ostatnie zdjęcie)
41710


larwa wątlika charłaja zdjęcia, pasikonik stadium larwalne, larwa pasikonika chwile zachwycone, malutki pasikonik zdjęcia, wątlik charłaj wczesna larwa, wątlik charłaj nimfa zdjęcia, wątlik punktowany larwa obrazy, Leptophyes punctatissima larwa zdjęcia, wątlik charłaj opis zdjęcia, wątlik charłaj chwile zachwycone, wątlik punktowany chwile zachwycone, Leptophyes punctatissima chwile zachwycone,

5 komentarzy:

 1. Wygląda ....yyy... zawiązek ogóreczka z wąsami:)
  fajnie udało Ci się upolować larwka jednego nooo....
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami warto fotografować "co popadnie". Gołym okiem ledwo było go widać. Cieszę się, że dowiedziałam się tyle o rozwoju pasikoników. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Mi się nie udaje sfotografować ładnie robaczki , jakoś nie potrafię ,zawsze mi uciekną tak jak i ciekawsze ptaszki i chyba nie umiem obsługiwać do końca funkcji w aparacie, najwyraźniej wychodzą mi muchy , albo pszczółkowato-osowate .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, na temat nieobsługiwania wszystkich funkcji aparatu miałabym wiele do powiedzenia - aż nadto! Ale pomału coś niecoś pojmuję :-). Próbuj, ćwicz i nie zrażaj się ucieczkami obiektów. Powodzenia

   Usuń
 3. Będę próbować , na razie nie bardzo mogę , bo nie mam swojego aparatu , ale już wkrótce lepszy/gorszy sobie sprezentuję i też ruszę na łąki może? :)

  OdpowiedzUsuń