21 czerwca 2014

Pasikonik - wczesna larwa


Porządkując swoje zdjęcia natknęłam się na to maleństwo. Pamiętam go - zauważyłam osobliwego "robaczka" na jednym z kwiatów rogownicy na Łące Niespodzianek. Wydał mi się nie tyle zielony co prążkowany. Jego odnóża i czułki były niemal białe, ale pokryte kropeczkami układającymi się w paski. Jaki był duży? Doprawdy, był maleńki, delikatny i uroczy. Poruszał się nieśpiesznie i, jak sądzę, nie był zdolny do skoków. Kwiat miał średnicę ok. 1,5 cm, więc ciało "robaczka" miało najwyżej 3-4 mm. Ale te długaśne czułki! I tylne nogi - czyż nie przypominają nóg pasikonika??
Fotografując owo maleństwo (11 maja późnym popołudniem w zacienionym miejscu) nie miałam pojęcia, że to musi być larwa owada z rodziny pasikonikowatych w bardzo wczesnym stadium rozwoju.
Zdjęcia, jeśli w ogóle, mają wartość poznawczą - dotąd nie spotkałam w internecie podobizn tak małej larwy. Gdyby nie to, fotki wyleciałyby do Kosza - bo niewyraźne i niedoświetlone. A tak - w zdjęcia można kliknąć, by przyjrzeć się owemu maleństwu w całej "okazałości"  :-). Dziś jest już pewnie całkiem dużym podlotkiem.
Kilka miesięcy później zdobyłam większą pewność do jakiego gatunku należy owa larwa - informacje poniżej zdjęć.

Wygląd zewnętrzny pasikonikowatych nie ulega większym zmianom, larwy przypominają osobniki dorosłe. Ich rozwój polega na powiększaniu rozmiarów i zmianie proporcji ciała. Zmiany dotyczą ubarwienia (z wiekiem na grzbiecie pojawia się brązowa plama).
Dojrzałe pasikonikowate żywią się mleczem, trawą, ale najczęściej polują na małe owady (są drapieżnikami). A czym żywią się larwy? Może tym samym?
Wygląda na to, że larwy pasikonikowatych mogą odżywiać się pyłkiem lub nektarem kwiatów.
W roz­woju pasi­ko­nikowatych nie wystę­puje sta­dium poczwarki. Z jaj zło­żo­nych w ziemi lub szpa­rach kory wylę­gają się larwy o wyglą­dzie zbli­żo­nym do doro­słego osob­nika.
Nim pasikonikowate osiągną ostateczne rozmiary larwa prze­cho­dzi sześć wylinek.
To jest larwa małego i rzadkiego owada wątlika charłaja (Leptophyes punctatissima) - roślinożernego gatunku z rodzaju Leptophyes. Osobnik dorosły osiąga długość ciała 9-18 mm. Ta larwa miała ok.3-4 mm nie licząc czułków.

Dodane w grudniu 2014

Uwaga! To nie jest larwa pasikonika, lecz rzadkiego w Polsce wątlika charłaja, wątlika punktowanego (Leptophyes punctatissima) lub równie rzadkiego Leptophyes albovittata.
Znalazłam właśnie zdjęcie podobnej larwy opisanej jako wątlik charłaj -  link.

Wątlik charłaj, wątlik punktowany (Leptophyes punctatissima) – gatunek małego, nielatającego owada prostoskrzydłego zaliczany do długoskrzydlakowych. Po raz pierwszy został opisany naukowo z okolic Paryża.
Polska nazwa rodzajowa wątlik nawiązuje do jego wątłej budowy.
Występuje licznie w Europie Zachodniej. W Polsce występuje lokalnie, jest gatunkiem bardzo rzadkim, stwierdzonym po 1980. Pierwsze jego stanowisko odkryto w Poznaniu(!!), kolejne w województwie pomorskim. Dla ochrony tego gatunku w Centrum Hewelianum utworzono użytek ekologiczny „Luneta z Pasikonikiem”.
Wątlik charłaj ma zielony tułów z brązową pręgą na grzbiecie oraz długie odnóża. Skrzydła są silnie zredukowane u obydwu płci. Osiąga długość 9-18 mm. Zimują jaja składane w korze drzew lub krzewów. Larwy pojawiają się wiosną. W Europie Zachodniej osobniki dorosłe obserwowane są od połowy lipca do jesieni.
Wątlik charłaj jest gatunkiem roślinożernym.
Blisko spokrewnionym gatunkiem jest występujący również w Polsce Leptophyes albovittata.


Dodane w czerwcu 2014
Znalazłam jeszcze jedno zdjęcie, wykonane 7 czerwca w Moim Lesie. Malutka larwa jakiegoś pasikonikowatego pokonuje właśnie przeszkodę w postaci igły sosny

Larwa owada z rodziny pasikonikowatych  fot. 7 czerwca

Opis pasikonika zielonego przedstawiłam w poście "Pasikonik - zielony brzdąc".
41710

larwa pasikonika zdjęcia, pasikonik stadium larwalne, larwa pasikonika chwile zachwycone, jak wygląda larwa pasikonikowatych, malutki pasikonik larwa zdjęcia, pasikonik wczesna larwa,  wątlik charłaj larwa zdjęcia, wątlik punktowany larwa obrazy, Leptophyes punctatissima larwa zdjęcia, wątlik charłaj opis zdjęcia


5 komentarzy:

 1. Wygląda ....yyy... zawiązek ogóreczka z wąsami:)
  fajnie udało Ci się upolować larwka jednego nooo....
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami warto fotografować "co popadnie". Gołym okiem ledwo było go widać. Cieszę się, że dowiedziałam się tyle o rozwoju pasikoników. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Mi się nie udaje sfotografować ładnie robaczki , jakoś nie potrafię ,zawsze mi uciekną tak jak i ciekawsze ptaszki i chyba nie umiem obsługiwać do końca funkcji w aparacie, najwyraźniej wychodzą mi muchy , albo pszczółkowato-osowate .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, na temat nieobsługiwania wszystkich funkcji aparatu miałabym wiele do powiedzenia - aż nadto! Ale pomału coś niecoś pojmuję :-). Próbuj, ćwicz i nie zrażaj się ucieczkami obiektów. Powodzenia

   Usuń
 3. Będę próbować , na razie nie bardzo mogę , bo nie mam swojego aparatu , ale już wkrótce lepszy/gorszy sobie sprezentuję i też ruszę na łąki może? :)

  OdpowiedzUsuń