A kuku! Gąsienica piędzika siewieraka (Operophtera fagata) |
A, przypomniałam sobie właśnie - chodziło o gąsienice czołgu :-).
Ale okazja się trafiła, więc czemu nie? Z drugiej strony z robalami nigdy nic nie wiadomo, bo obserwując je, ni stąd ni zowąd, może powstać sensacyjny scenariusz :-)
Gąsienice spotkałam na źdźbłach trawy pod brzozami na skraju zagajnika. Najpierw zauważyłam maleńkie jasnożółte kwiatki o trochę dziwnym, niezbyt wyraźnym kształcie. Chciałam chwycić główkę owego kwiatka (nie zerwać, tylko się przyjrzeć), a tu nagle główka kwiatka spadła na ziemię i rozwinęła w gąsienicę. Zdumiona rozejrzałam się dookoła i spostrzegłam, że jest tam ich całkiem sporo - jedne rozciągnięte wzdłuż źdźbeł traw i ledwie widoczne, inne przesuwające się żwawo w pionie lub poziomie. Kiedy zauważyłam jak niemal galopują, zabrałam się za fotografowanie - widok wart był uwagi! Nie było to wcale łatwe - gąsienice poruszały się szybko i zwinnie, raz w cieniu, raz w słońcu. Fotografując jedną musiałam zważać, by nie wejść w zbyt bliski (żaden bezpośredni, brr!) kontakt z innymi, było więc na co uważać.
Gąsienica. Kto zgadnie gdzie początek, a gdzie koniec? Gąsienica piędzika siewieraka (Operophtera fagata) |
. A kuku! Tutaj mam głowę! Choć mam 6 par oczek, widzę tylko światło i cień. Oj, chyba ktoś tu się kręci w pobliżu... |
Lubię słoneczko. Widzicie jakie mam odnóża i posuwki? To dzięki nim trzymam się na źdźble trawy i zwinnie poruszam |
. Idę, już idę. Myślicie, że to tak łatwo przebierać wszystkimi odnóżami? Gąsienica piędzika siewieraka (Operophtera fagata) |
. Kiedy dobrze chwycę się podłoża, przesuwam koniec ciała do przodu - dzięki posuwkom |
Gąsienica. A teraz hop! I znów do przodu! To ci dopiero galop! Gąsienica piędzika siewieraka (Operophtera fagata) |
. O, a tutaj widać moje posuwki analne. Gąsienica piędzika siewieraka (Operophtera fagata) |
Moje wydłużone ciało składa się z segmentów (3 tułowia, 10 odwłoka) o dużym podobieństwie. Gąsienica piędzika siewieraka (Operophtera fagata) |
a. Nie jestem typową gąsienicą! Nie mam wypustki na grzbiecie. Za to jakie mam ładne przetchlinki, prawda? to te czarne punkciki - dzięki nim oddycham. |
Gąsienica. Na końcu odnóży (a jest ich 6) mam pazurki. Może dam je sobie pomalować? Hm, widzę, że nic nie rozumiesz. A właściwie czuję - przez oskórek. |
Tak sobie myślę, że może jednak będę motylem - nie wiem tylko czy będę mieć długie czy krótkie skrzydła... Gąsienica piędzika siewieraka (Operophtera fagata) |
No, koniec sesji zdjęciowej. Muszę się zdrzemnąć. Pa! Gąsienica piędzika siewieraka (Operophtera fagata) |
Swoją drogą to ciekawe, czy owe białe punkciki, które można dostrzec na roślinach i gąsienicach to pyłki czy roztocza?
Dodane później
Dzięki informacji zawartej w komentarzu dowiedziałam się wreszcie, że jest to gąsienica piędzika siewieraka Operophtera fagata z rodziny miernikowcowatych (rodzinę tych motyli opisałam tutaj).
Bardzo dziękuję za pomoc w ustaleniu gatunku galopującej gąsienicy :-) .
Opis motyla piędzika siewieraka (Operophtera fagata, Scharfenberg, 1805)
Samce normalnie uskrzydlone (rozpiętość skrzydeł 28-40 mm), samice krótkoskrzydłe (RS 7-8 mm!). U samca tło przedniego skrzydła bladobrunatne. Przepaski lekko rozmyte, ciemnobrunatne, faliste. Pole środkowe na ogół wyraźnie zaznaczone. Tylne skrzydło białawe z dość wyraźną, ciemną przepaską.
Samica szara. Skrzydła wyraźnie większe i szersze niż u piędzika przedzimka, długość ich przekracza połowę długości ciała. Przednie skrzydło szare, czarniawe z ciemniejszą, obrzeżoną przepaską, tylne skrzydło jasnoszare ze słabo widoczną, ciemną przepaską.
Piędzik siewierak (Operophtera fagata, Scharfenberg, 1805) - samiec i samica (źródło)
---------------------------------------
Gąsienica (łac. eruca) – typ larwy u motyli i błonkówek z podrzędu rośliniarek, jedno ze stadiów rozwoju. Charakteryzuje się miękkim ciałem o robakowatym kształcie i metamerii homonomicznej oraz obecnością nieczłonowanych przydatków odwłokowych nazywanych posuwkami. Jest przykładem larw polipodialnych.
Gąsienice w odróżnieniu od postaci dorosłych posiadają aparat gębowy gryzący, służący do pobierania pokarmu, który z kolei dostarcza budulca i energii do kolejnych przeobrażeń.
Gąsienica posiada również oczka proste umieszczone po sześć z każdej strony głowy. Są to prymitywne narządy rejestrujące tylko światło i cień.
Gąsienica posiada również oczka proste umieszczone po sześć z każdej strony głowy. Są to prymitywne narządy rejestrujące tylko światło i cień.
Wydłużone ciało gąsienicy składa się z segmentów (3 tułowia, 10 odwłoka) o dużym podobieństwie. Pokrywa je miękki, elastyczny oskórek, na którego powierzchni mogą występować szczecinki lub różnego typu wypustki. Trzy pary odnóży tułowiowych (stożkowate, krótkie, zakończone pazurkami) oraz od 2, poprzez 5 (u motyli) do 8 posuwek. W wardze dolnej zwykle znajdują się gruczoły przędne, z których wydzieliny tworzony jest oprzęd.
Zazwyczaj stadium larwalne trwa miesiąc lub dwa, a jeśli owad zimuje w formie larwy, to nawet dziesięć. Rozwój trociniarek i przezierników może przedłużyć się do kilku lat.
Budowa gąsienicy
Informacje zaczerpnięte z Wikipedii (żywcem)
Zobacz też wpisy:
Piękna jest:)
OdpowiedzUsuńTak, zdecydowanie nabrała uroku w powiększeniu :-). Dziękuję i pozdrawiam
UsuńNie ma lepszego opisu dla pierwszego zdjecia niz "A kuku" :D.
OdpowiedzUsuńBohaterką postu jest Operophtera fagata, "po naszemu" piędzik siewierak. Motyle pojawiają się masowo późną jesienią a gąsieniczki żerują od wczesnej wiosny na różnych drzewach liściastych (tu owe wspomniane brzozy).
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za ustalenie gatunku! Myślę, że samca mogłam już kiedyś spotkać. Pozdrawiam :-)
Usuń