16 maja 2013

Gwiazdnica wielkokwiatowa

Gwiazdnicę wielkokwiatową spotkałam nad morzem. Stanowiska tej rośliny znajdowały się na zielonym pasie oddzielającym (chroniącym) ląd stały od morza. Od razu zwróciły moją uwagę charakterystyczną budową kwiatów (5 par płatkow). Kwiaty miały średnicę ok. 2,5 -3 cm, wysokość roślin wynosiła ok. 30 cm.

Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) z rodziny goździkowatych     [13 maja]

Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) – w Polsce gatunek pospolity. Występuje dziko w Europie, północnej Afryce, Małej Azji i na Syberii.
Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) – płatki korony są białe (6 do 12 mm długości dwukrotnie dłuższe od działek kielicha, rozcięte sercowato do połowy.
Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) – kielich kwiatowy jest jajowaty o lancetowatych, zaostrzonych działkach. Składa się z 5 płatków korony do połowy dwudzielnych.
Liście gwiazdnicy wielkokwiatowej są naprzeciwległe, wąskolancetowate i ostro zakończone. U nasady nieco zrośnięte, siedzące, sztywne o barwie trawiastozielonej. Brzeg i spód blaszki liściowej jest szorstki.
Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) - stanowisko roślin
Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) - kwiaty o średnicy 2–3 cm zawierają pojedynczy słupek z 3 znamionami i 10 pręcików.
Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) w Polsce występuje pospolicie
-----------------------------

Gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea L.) – gatunek rośliny z rodziny goździkowatych. Występuje dziko w Europie, północnej Afryce, Małej Azji i na Syberii. W środkowej Europie rośnie od niżu po wyżyny, rzadko na pogórzu. 
W Polsce gatunek pospolity. Nie podlega ochronie.

Pokrój  -  roślina zielna, tworząca luźną darń. Wytwarza zarówno łodygi kwiatowe, jak i płonne. 


Łodyga  -  łodyga płonna dosyć krótka, łodyga kwiatowa czterokanciasta, wspiera się rozczapierzonymi liśćmi, o szorstkich kantach, całość długości 10-40 cm, rozwidla się do 3 razy. Kłącze cienkie, czołgające się. 

Liście  -  naprzeciwległe, wąskolancetowate, ostro zakończone, u nasady nieco zrośnięte, siedzące, sztywne, o szerokości 5-7 mm, długości 4-7 cm, barwie trawiastozielonej. Brzeg i spód blaszki liściowej jest szorstki. 

Kwiaty -  zebrane w luźne kwiatostany – skąpokwiatowe wierzchotki dwuramienne. Szypułki kwiatowe cienkie, delikatnie owłosione, długie i odstające. Kielich jajowaty, o lancetowatych, zaostrzonych działkach, składa się z 5 płatków korony do połowy dwudzielnych. Płatki korony białe, długości 6–12 mm, dwukrotnie dłuższe od działek kielicha, rozcięte sercowato do połowy. Kwiaty o średnicy 2–3 cm. Pojedynczy słupek z 3 znamionami, 10 pręcików. Kwiaty na noc oraz podczas deszczowej pogody zamykają się, chroniąc słupek i pręciki.
Kwitnie stopniowo od końca kwietnia do początku czerwca, zapylana jest przez owady. Kwiaty są przedprątne, co utrudnia samozapylenie, jednak gdy nie nastąpi zapylenie krzyżowe, roślina dość łatwo może zapylić się własnym pyłkiem i wytworzyć nasiona.  

Owoc  -  torebka, otwiera się sześcioma klapami. Nasiona delikatnie brodawkowane.

Bylina, chamefit

Występowanie - typowa roślina leśna, występująca głównie w lasach liściastych: dębowo-grabowych, bukowych i nadrzecznych olszynach. Zasiedla także zarośla i żywopłoty. 
Preferuje gleby gliniaste, żyzne, próchnicze, które nie zawierają dużo wapnia, lekko kwaśne.
 
Zastosowanie i uprawa - w niektórych krajach jest uprawiana jako roślina ozdobna. Rozmnaża się ją z nasion lub przez sadzonki.


gwiazdnica wielkokwiatowa opis zdjęcia, Stellaria holostea opis zdjęcia, białe kwiaty goździkowate, gwiazdnica wielkokwiatowa chwile zachwycone


4 komentarze:

 1. Pierwsze zdjęcie - re-we-la-cja! :D Naprawdę widać postęp! Trochę Ci zazdroszczę fajnego aparatu kompaktowego - ja to się muszę napocić, by lustrzanką uzyskać taką głębię ostrości...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję! Cieszę się, że do mnie zajrzałeś. Jeszcze bardziej z Twojej pochwały :-). Co do aparatu, to przyznaję, że coraz bardziej się lubimy i rzeczywiście trochę się poznaliśmy :-).

   Usuń
 2. Piękne ostre zdjęcia .A co do poprzedniego komentarza to powiedz sama ze kompakt może wiele .Ja jak na razie nie zamienił bym mego fuji na lustrzankę .
  Pozdrawiam słonecznie :}

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Tak, coraz lepiej odkrywam i doceniam mojego kompakta :-), ale inną sprawą jest tzw. obróbka. Mimo, że nadal posługuję się wyłącznie przeglądarką IrfanView, to i w niej widzę jeszcze spory potencjał (właśnie na nowo obrobiłam te zdjęcia). Pozdrawiam

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...