9 maja 2013

Ach, ten sporek!

Sporo zamieszania miałam z tym sporkiem. Jak zwykle w internecie szukałam nazwy i informacji o sfotografowanej roślinie, kierując się podobieństwem wyglądu na zamieszczonych tam zdjęciach. Trafiłam na możylinka trójnerwowego, który wydał mi się łudząco podobny do okazów z Mojego Lasu.
Oczywiście, wkrótce dostrzegałam różnice: nieco inny kształt płatków, białe a nie żółte pręciki. W końcu zorientowałam się, że to na pewno nie może możylinek "w pierwszej fazie kwitnienia" (tak sobie gdybałam próbując usprawiedliwić ewidentne różnice; o naiwna i nieświadoma nieskończonej różnorodności natury!), ze względu na zupełnie inny wygląd liści.
Później uznałam, że pewnie jest to sporek polny (zdziwiona, że już kwitnie, bo powinien dopiero zacząć od czerwca (do września), ale jednak nie! Na swoje usprawiedliwienie dodam, że w internecie oba sporki są mylone - obok polskiej nazwy sporka wiosennego podawana jest łacińska nazwa sporka polnego!
  
Wreszcie się udało - to sporek wiosenny (Spergula morisonii, sfotografowany 4 i 5 maja (na poboczach ścieżek w okolicy, którą nazywam Moim Lasem, ale z pewnością określenie "las" jest na wyrost). Wielkość fotografowanych kwiatków oceniam na niewiele ponad pół centymetra.
Następnym razem postaram się dokładniej przyjrzeć żywym roślinom, zapamiętać (zapisać?) ich wielkość, wygląd liści, łodygi i kwiatów. Wtedy będzie mi chyba łatwiej (i szybciej) ustalić właściwy gatunek. Może powinnam też mieć pod ręką krótką linijkę?

Sporek wiosenny (Spergula morisonii) z rodziny goździkowatych.  W Polsce gatunek niezbyt pospolity w zachodniej części kraju i bardzo rzadki we wschodniej
 
Sporek wiosenny (Spergula morisonii) ma małe, białe kwiaty
 
Sporek wiosenny (Spergula morisonii) kwitnie i owocuje wczesną wiosną.
Sporek wiosenny (Spergula morisonii) występuje głównie na zachodzie i północy Polski.
Sporek wiosenny ma niewielkie kwiaty (5-7 mm) o 5 płatkach, 10 pręcikach
Pąki kwiatowe sporka wiosennego (Spergula morisonii), który kwitnie i owocuje wczesną wiosną.
 
Łodyga sporka wiosennego (Spergula morisonii) jest prosto wzniesiona lub podnosząca się, naga lub nieznacznie owłosiona. W górze rozgałęziona. Liście nitkowate zwykle do 1,5 cm długości (rzadko dłuższe), jedno nerwowe, nieco wałeczkowate, mięsiste. 
--------------------------------
Sporek wiosenny (Spergula morisonii) – gatunek rośliny z rodziny goździkowatych. Występuje w Europie Środkowej, Zachodniej, w Skandynawii i na południowym wschodzie kontynentu (w Rumunii i Bułgarii. Jako gatunek zawleczony i zdziczały spotykany jest we wschodniej części USA.
W Polsce gatunek niezbyt pospolity w zachodniej części kraju i bardzo rzadki we wschodniej.
Jednoroczna, czasem dwuletnia roślina zielna.
Rośnie na piaszczystych murawach, ugorach i skrajach lasu.

Pokrój  -   roślina o wysokości od kilku cm do 30, z pojedynczą łodygą lub u dołu silnie rozgałęziona. W węzłach wyrastają krótkopędy o liściach jednakowej długości sprawiające wrażenie liści wyrastających w okółku

Łodyga   -  prosto wzniesiona lub podnosząca się, naga lub nieznacznie owłosiona. W górze rozgałęziona. 

Liście   -  nitkowate, zwykle do 1,5 cm długości (rzadko dłuższe), jednonerwowe, nieco wałeczkowato mięsiste. U nasady błoniaste przylistki

Kwiaty -  zebrane w luźne dychotomiczne kwiatostany. Szypułki są cienkie, nagie lub rzadko owłosione gruczołowato. Działki do 4 mm długości. Płatki korony szerokojajowate, zachodzące na siebie brzegami, krótsze od działek. Pręciki w liczbie 10, czasem mniej ale zawsze więcej niż 6.
Kwitnie wczesną wiosną - od (marca) kwietnia do maja (lipca?).

Owoc  - torebka 2 razy dłuższa od działek kielicha. Pęka do nasady otwierając się klapami na zewnątrz. Zawiera nasiona płaskie, do 2 mm średnicy, z błoniastą, brązowo żyłkowaną krawędzią o szerokości do 0,5 mm. 

Gatunki podobne  -  sporek polny ma podłużną bruzdę na spodniej stronie liści. Sporek pięciopręcikowy ma płatki lancetowate, pręcików 5 i biało oskrzydlone nasiona.

Jak wyglądają nasiona sporka wiosennego oraz przekwitłe rośliny można zobaczyć w poście "Sporek wydał owoce"

Treść niniejszego postu została poprawiona w dniu 20.05.2013 r.sporek wiosenny, Spergula morisonii, sporek wiosenny wygląd opis, Spergula morisonii grafika informacje, sporek wiosenny zdjęcia informacje, Spergula morisonii opis zdjęcia, kwiaty sporka wiosennego zdjęcia, malutkie białe kwiatki las, malutkie kwiatki kwitnące wiosną, sporek wiosenny chwile zachwycone, Spergula morisonii chwile zachwycone,


2 komentarze:

  1. Świetne zdjęcia! Zapraszam do mnie:http://abrogativ.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, ale to pochlebstwo. Do świetności jeszcze "trochę" im brakuje :-)

      Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...