Fiołek polny (Viola arvensis Murr.) - rodzina fiołkowatych (Violaceae) |
Fiołek polny (Viola arvensis Murr.) - rodzina fiołkowatych (Violaceae) |
Fiołek polny. Jego łodyga jest ulistniona, podnosząca się lub wzniesiona, często silnie rozgałęziona, o wys. 10-20 cm, słabo owłosiona. |
--------------------------------
Fiołek polny (Viola arvensis Murr.) – gatunek rośliny należący do rodziny fiołkowatych (Violaceae). Pochodzi z Azji, Europie i Afryce Północnej, rozprzestrzenił się też gdzie indziej od niżu po piętro subalpejskie. W Polsce roślina pospolita, prawdopodobnie archeofit.
Roślina jednoroczna lub dwuletnia.
Łodyga - ulistniona, podnosząca się lub wzniesiona, często silnie rozgałęziona, o wysokości 10-20 cm, słabo owłosiona.
Liście - ogonkowe, długości 1-2 cm, karbowane, liście dolne sercowate, górne eliptyczne. Przylistki pierzastodzielne, ich szczytowy, jajowaty i karbowano-piłkowany odcinek jest nieco tylko mniejszy od blaszki liściowej.
Kwiaty - wyrastają na szypułkach z kątów liści. Płatki górne białawo żółte lub fioletowe, środkowy i dolny jaskrawożółte. Kwiat o średnicy do 1,5 cm, korona krótsza od kielicha. Ostroga równa wielkością przydatkom kielicha.
Kwitnie od maja do jesieni.
Owoce - jajowata torebka, zawiera żółtobrunatne nasiona długości 1,5-2 mm. Nasiona wypadają z dojrzałych torebek i są roznoszone przez mrówki (myrmekochoria), (endochoria). Jedna roślina może wydać kilka tysięcy nasion. Ponieważ nie są trawione, mogą być także roznoszone przez zjadające je zwierzęta.
Korzeń - słaby korzeń palowy
Siedlisko: pola uprawne, miedze, przydroża, siedliska ruderalne. Nie jest wymagającą rośliną, rośnie praktycznie wszędzie, w uprawach rolnych jest chwastem.
Gatunki podobne
Pozostałe dwa krajowe, występujące na niżu, gatunki fiołków o bocznych płatkach częściowo nachodzących na płatki górne oraz żółtych elementach korony - fiołek trójbarwny oraz fiołek Kitaibela.
Występuje podgatunek V. arvensis subsp. megalantha Nauenb. Roślina 1-2-letnia, o płaskiej i pachnącj koronie długości 18-25 mm i płatkach przeważnie dłuższych od działek kielicha, żółtych, górą fioletowo nabiegłych. Tworzy mieszańce z fiołkiem trójbarwnym.
Zastosowanie
Roślina lecznicza. Surowiec zielarski: cała roślina.
Skład: ziele zawiera niewielką ilość alkaloidów, barwników, cukrów, kwasu winowego, ziele i korzeń zawierają dużo saponin.
Działanie: moczopędne, odtruwające, stosuje się w chorobie wieńcowej oraz nadciśnieniu, w medycynie ludowej stosowany przeciwko trądzikowi młodzieńczemu.
Uwielbiam te Twoje zdjęcia, gdzie każdy włosek widać :). I nie trzeba się schylać :D. A fiołek polny to kwiatuszek, który jako jeden z wielu lądował moim koszyczku, gdy sypałam jako dzieciak kwiatki w procesjach :)
OdpowiedzUsuńDziękuję, miło mi :-) Staram się jak mogę. Nie zawsze warunki i oświetlenie jest właściwe, ale jeśli widać szczegóły rośliny, to już jakiś sukces. Pozdrawiam
Usuń