9 maja 2013

Fiołek polny

Fiołek polny to jeden z wielu maleńkich  kwiatków, które czasami trudno dostrzec i podziwiać bez przynajmniej pochylenia nad nim. I to najlepiej z lupą lub aparatem fotograficznym. Będąc w Moim Lesie na początku maja dostrzegłam jednego, jedynego fiołka nieopodal wilczomleczy, które właśnie fotografowałam przyklękając na ziemi. Cała roślinka, ów fiołek, miała niewiele ponad 12 cm wysokości, ale maleńki kwiatek zwrócił moją uwagę żywo żółtą, wesołą plamką. A w powiększeniu? Proszę, jaki misterny  :-) .

Fiołek polny (Viola arvensis Murr.) - rodzina fiołkowatych (Violaceae)
Fiołek polny (Viola arvensis Murr.) - rodzina fiołkowatych (Violaceae)

Fiołek polny.  Kwiaty wyrastają na szypułkach z kątów liści. Płatki górne białawo żółte lub fioletowe, środkowy i dolny jaskrawożółte. Kwiat o średnicy do 1,5 cm, korona krótsza od kielicha. Ostroga równa wielkością przydatkom kielicha.
Fiołek polny.  Jego  łodyga  jest ulistniona, podnosząca się lub wzniesiona, często silnie rozgałęziona, o wys. 10-20 cm, słabo owłosiona.

--------------------------------


Fiołek polny (Viola arvensis Murr.) – gatunek rośliny należący do rodziny fiołkowatych (Violaceae). Pochodzi z Azji, Europie i Afryce Północnej, rozprzestrzenił się też gdzie indziej od niżu po piętro subalpejskie. W Polsce roślina pospolita, prawdopodobnie archeofit.
Roślina jednoroczna lub dwuletnia.

Łodyga  - ulistniona, podnosząca się lub wzniesiona, często silnie rozgałęziona, o wysokości 10-20 cm, słabo owłosiona.

Liście -  ogonkowe, długości 1-2 cm, karbowane, liście dolne sercowate, górne eliptyczne. Przylistki pierzastodzielne, ich szczytowy, jajowaty i karbowano-piłkowany odcinek jest nieco tylko mniejszy od blaszki liściowej.

Kwiaty - wyrastają na szypułkach z kątów liści. Płatki górne białawo żółte lub fioletowe, środkowy i dolny jaskrawożółte. Kwiat o średnicy do 1,5 cm, korona krótsza od kielicha. Ostroga równa wielkością przydatkom kielicha.
Kwitnie od maja do jesieni.

Owoce - jajowata torebka, zawiera żółtobrunatne nasiona długości 1,5-2 mm. Nasiona wypadają z dojrzałych torebek i są roznoszone przez mrówki (myrmekochoria), (endochoria). Jedna roślina może wydać kilka tysięcy nasion. Ponieważ nie są trawione, mogą być także roznoszone przez zjadające je zwierzęta.

Korzeń  - słaby korzeń palowy

Siedlisko: pola uprawne, miedze, przydroża, siedliska ruderalne. Nie jest wymagającą rośliną, rośnie praktycznie wszędzie, w uprawach rolnych jest chwastem.

Gatunki podobne
Pozostałe dwa krajowe, występujące na niżu, gatunki fiołków o bocznych płatkach częściowo nachodzących na płatki górne oraz żółtych elementach korony - fiołek trójbarwny oraz fiołek Kitaibela.
Występuje podgatunek V. arvensis subsp. megalantha Nauenb. Roślina 1-2-letnia, o płaskiej i pachnącj koronie długości 18-25 mm i płatkach przeważnie dłuższych od działek kielicha, żółtych, górą fioletowo nabiegłych. Tworzy mieszańce z fiołkiem trójbarwnym.

Zastosowanie
Roślina lecznicza. Surowiec zielarski: cała roślina.
Skład: ziele zawiera niewielką ilość alkaloidów, barwników, cukrów, kwasu winowego, ziele i korzeń zawierają dużo saponin.
Działanie: moczopędne, odtruwające, stosuje się w chorobie wieńcowej oraz nadciśnieniu, w medycynie ludowej stosowany przeciwko trądzikowi młodzieńczemu.



fiołek polny, biały fiołek, fiołek o białych kwiatach, fiołek zdjęcia grafika, fiołek polny jak wygląda, fiołek polny chwile zachwycone, malutki bratek biały fiołek

2 komentarze:

  1. Uwielbiam te Twoje zdjęcia, gdzie każdy włosek widać :). I nie trzeba się schylać :D. A fiołek polny to kwiatuszek, który jako jeden z wielu lądował moim koszyczku, gdy sypałam jako dzieciak kwiatki w procesjach :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, miło mi :-) Staram się jak mogę. Nie zawsze warunki i oświetlenie jest właściwe, ale jeśli widać szczegóły rośliny, to już jakiś sukces. Pozdrawiam

      Usuń