15 maja 2013

Niezabudka - mysie uszko

To zupełny przypadek, że tak właśnie się złożyło! Na dziś zaplanowałam opublikowanie zdjęć i informacji o niezapominajce i dowiedziałam się, że dziś, 15 maja, jest Dzień Polskiej Niezapominajki – święto przyrody obchodzone corocznie, mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski.Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji."Polska Niezapominajka" jest zachętą aby budować silne, głębokie więzy z najbliższymi i szczere przyjaźnie z ludźmi z otoczenia, przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody "małej" i "wielkiej Ojczyzny", przypomina o wartości jaką niosą ze sobą lokalne tradycje czy wytwory ludzkiej myśli
Akcję zapoczątkował w 2002 redaktor radiowej Jedynki, Andrzej Zalewski, trochę na przekór Walentynkom. Pierwsze obchody odbyły się 15 maja 2002 roku.

Niezapominajka (prawdopodobnie leśna). Fotografowane okazy miały ok. 30 -35 cm wysokości; średnica kwiatów do 2 cm

Niezapominajki spotkałam nieopodal parkingu w drodze nad morze. Nie wiem czy rosły dziko czy ktoś ozdobił tak trawnik na skraju lasu - było ich naprawdę sporo, aż miło było popatrzeć (i fotografować). Kiedy tam dotarłam, było już prawie południe i słońce stało wysoko mocno oświetlając kwiaty. Miałam tylko kilka minut na zrobienie zdjęć, nie było więc czasu na przejmowanie się zbyt silnym oświetleniem i cieniami. Kwiatki o pięknym niebieskim kolorze płatków (ale znalazłam również w kolorze pudrowego różu!) były naprawdę urzekające - rosnąc na skraju lasu wydały mi się o niebo piękniejsze niż posadzone w ogródku :-)
 
Niezapominajka (Myosotis L. (dosłownie "mysie uszko")  rodzaj roślin należący do rodziny ogórecznikowatych.
Niezapominajka (Myosotis L. (dosłownie "mysie uszko"), zwyczajowo zwana niezabudką - gatunek rośliny zielnej z rodziny ogórecznikowatych. 
Niezapominajka (Myosotis L. -  rodzaj roślin z rodziny ogórecznikowatych.
Niezapominajka ma kwiaty zebrane w szczytowych skrętkach, groniasto wydłużających się w trakcie kwitnienia. 
Niezapominajka - rodzaj obejmuje ok. 50 gatunków roślin zielnych, zarówno jednorocznych, dwuletnich, jak i bylin.
Niezapominajka różowa - płatki mają kolor pudrowego różu.
Rurkowotalerzykowata korona kwiatu niezapominajki jest niebieska, rzadziej biała, różowa czy żółta. Pięć zrosłych płatków tworzy płaski lub słabo wklęsły rąbek. ------------------------------Niezapominajka (Myosotis L.) – dosłownie "mysie uszko" z greckiego mys – mysz (w dopełniaczu myos) i us – ucho (w dopełniaczu otos) – rodzaj roślin należący do rodziny ogórecznikowatych. Zwyczajowa nazwa - niezabudka.
Rodzaj obejmuje ok. 50 gatunków roślin zielnych, zarówno jednorocznych, dwuletnich, jak i bylin. Występują one w stanie dzikim w umiarkowanych strefach Europy, Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii i Afryki.

Pokrój - rośliny zielne krótko owłosione lub nagie.Liście - Skrętoległe, pojedyncze, całobrzegie, liście łodygowe siedzące, zwykle podługowatolancetowate.Kwiaty - Zebrane w szczytowych skrętkach, groniasto się wydłużających w trakcie kwitnienia. Kwiatostany zwykle są bezlistne, rzadziej ulistnione (z przysadkami).

Kwiaty - pięciokrotne, promieniste, w pączku są skręcone. Kielich ze zrośniętych działek ma kształt dzwonkowaty lub lejkowaty, na szczycie 5-łatkowy lub ząbkowy, u wielu gatunków wydłuża się po przekwitnieniu. Rurkowotalerzykowata korona kwiatu niebieska, rzadziej biała, różowa czy żółta. Pięć zrosłych płatków tworzy płaski lub słabo wklęsły rąbek. Przy wlocie rurki korony znajduje się pięć jasnożółtych wskaźników nektaru (osklepek). Pręciki zwykle są krótkie i ukryte w rurce korony. Słupek osadzony na płaskim osadniku zakończony jest nitkowatą szyjką ze słabo rozszerzonym na końcu znamieniem. Zalążnia złożona z 4 części.

Owoce - rozłupnie rozpadające się na 4, zwykle trójgraniasto jajowate i gładkie rozłupki


Kto zobaczył niezapominajkę, temu z pewnością przypomniała się piosenka z dzieciństwa:

Niezapominajki
są to kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
rosną nad potoczkiem,
patrzą żabim (złotym) oczkiem.

Gdy się płynie łódką,
śmieją się cichutko.
I proszą tak skromnie,
i proszą tak skromnie -
"Nie zapomnij o mnie"


A oto niezapominajki posadzone w ozdobnym kwietniku. Kwiatki są bardzo podobne (ale chyba nieco drobniejsze), lecz  rozmieszczenie pączków na łodyżkach  i pokrój rośliny są inne. Być może jest to niezapominajka błotna


niezapominajka, niezabudka, mysie uszko, niebieskie kwiatki, niezapominajka różowa, niezapominajka leśna, niezapominajka błotna, niezapominajka roślina zdjęcia, niezabudka roślina zdjęcia, mysie uszko roślina zdjęcia, niebieskie kwiatki zdjęcia, niezapominajka różowa zdjęcia, niezapominajka leśna chwile zachwycone, niezapominajka błotna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz