23 maja 2013

Nie zapomnę

Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) z rodziny szorstkolistnych

Życie to nie bajka, a las czy łąka to nie ogródek z grzecznymi rabatkami i grządkami oddzielonymi ścieżkami, w którym (zwykle) wyrośnie to, co posadzisz lub zasiejesz. Las i łąka funkcjonują inaczej. Poszukując rozkwitającego kwiatka wypatrujesz go wśród traw, starasz się wyczulić wzrok na każdy kolor inny niż odcienie zieleni, których jest tam bez liku. Trzeba stąpać ostrożnie, by w swojej wędrówce za czymś ciekawym nie przeoczyć czegoś niepowtarzalnego, jedynego w całym lesie. By nie rozdeptać nieostrożnym butem maleńkiej kryjówki, pułapki czy szczęśliwej sadyby - czyjegoś całego świata. A roślina, której szukasz, może być jedynym okazem w całym lesie. Uważaj więc po czym stąpasz.
Idąc na swoją kolejną wędrówkę po lesie i łące, czułam się trochę jak intruz wdzierający się w ten tajemniczy świat, pełen prawie niesłyszalnego życia, którego rozmaitości nawet nie jestem w stanie sobie wyobrazić. Od niedawna kiełkuje we mnie świadomość, że owo życie istnieje i buzuje w każdej kępie trawy i na każdym skrawku ziemi. Idąc, ostrożniej stawiam kolejny krok, by dokonać jak najmniejszych zniszczeń.
Może uświadomiły mi to galopujące gąsienice, a może przemówiły maleńkie główki fiołków, sporków i innych roślinek, które dopiero zaczynam widzieć i poznawać?
Sama się sobie dziwię, lecz kępa niezapominajek, którą znalazłam blisko obozowiska, była pierwszą jaką znalazłam w lesie. I w całym moim życiu. Spotkanie z kwitnącymi niezapominajkami sprawiło mi wielką radość, tym bardziej, że w żadnym innym zakątku lasu, na polanach i łąkach nie znalazłam takiej drugiej kępki. Ani jednej! To tak, jakby te niezapominajki wyrosły specjalnie dla mnie. Czy to nie bajeczne?
Dziękuję i... nie zapomnę! Będę uważać.

Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) rośnie dziko w zaroślach, w lasach i nad ciekami wodnymi
Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica)
Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) jest rośliną dwuletnią
Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) z rodziny szorstkolistnych
Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica)
Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica)
Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica)
Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica)
Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica)-------------------------------Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica Ehrh. ex Hoffm.) - gatunek rośliny dwuletniej z rodziny  ogórecznikowatych.
W stanie naturalnym występuje w strefie umiarkowanej na obu półkulach. W Polsce rośnie dziko w zaroślach, w lasach i nad ciekami wodnymi. Rośliny osiągają 12-30(50) cm wysokości, mają krzaczasty pokrój i wzniesione pędy. W pierwszym roku niezapominajka tworzy rozetę podłużnych liści, a zakwita w następnym.

Łodygi - wzniesione, często rozgałęzione, miękko owłosione (włoski mniej lub bardziej prostopadle do łodygi).

Liście - pojedyncze, podługowatolancetowate do podłużnych, lancetowate, owłosione, zielone, o długości 2,5-7,5 cm. Liście łodygowe siedzące, ulistnienie skrętoległe.

Kwiaty - pojedyncze, niebieskie (czasem białe), drobne (8 mm średnicy), płaskie zebrane w luźne, wydłużone kwiatostany. Przy wlocie rurki korony znajduje się pięć jasnożółtych wskaźników nektaru (osklepek). "Oczko" żółte lub białe. Pręciki zwykle są krótkie i ukryte w rurce korony. Słupek osadzony na płaskim osadniku zakończony jest nitkowatą szyjką ze słabo rozszerzonym na końcu znamieniem. Zalążnia złożona z 4 części.
U odmian ogrodowych kwiaty mogą być także białe, różowe lub różowo-karminowe.
Kwitnie - w drugim roku, od połowy kwietnia lub na początku maja do końca czerwca.

Owoce - ciemnobrązowe, błyszczące rozłupnie, rozpadające się na 4, zwykle trójgraniasto jajowate i gładkie rozłupki


źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4, źródło 5


niezapominajka leśna, Myosotis sylvatica, niezabudka, leśna niezapominajka, niebieskie kwiatki żółte oczko,  niezapominajka leśna zdjęcia opis, Myosotis sylvatica zdjęcia informacje, niezabudka roślina wygląd zdjęcia, niezapominajka leśna chwile zachwycone, Myosotis sylvatica chwile zachwycone, niezabudka chwile zachwycone,

2 komentarze:

  1. To taki dar Aniko dla Ciebie za Twoje wielkie, zielone serce. Zdjęcia są nieprawdopodobnie piękne. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...