7 maja 2013

Wilczomlecz zakwitnie jutro

Wilczomlecze, które spotkałam 4 maja były jeszcze młodziutkie, gdyż miały ledwie uformowane "pąki" kwiatowe (fachowo: "szczytowa, wieloramienna wierzchotka"). Te rozwijały się jednak bardzo szybko. Pogoda sprzyjała, zatem wszystko rosło "w oczach". Już następnego dnia wilczomlecze rozkwitły na żółto. Przedstawiam wilczomlecze w postaci sprzed kwitnienia, kiedy wierzchotki były zaledwie jasnozielone i nie byłam pewna, czy w ogóle są to rośliny kwitnące. Nie posiadam stosownej wiedzy, czy jest to wilczomlecz sosnka, ale to możliwe (roślinki rzeczywiście przypominały siewki sosny). Fotografowane przeze mnie okazy miały do ok. 25 cm wysokości, ale były też mniejsze (młodsze) roślinki. Sądzę, że za parę dni wszystkie jeszcze urosną.

Dodane wiele lat później
Przedstawione tu rośliny należą do gatunku wilczomlecz lancetowaty

Wilczomlecz (Euphorbia L.)- rodzaj roślin z rodziny wilczomleczowatych, liczący ok. 1600-2000 gatunków. W Polsce występuje ok. 20 gatunków  [4 maja]
Wilczomlecz  ( r. wilczomleczowatych) - cyjacja (kwiatostan) zebrane są w szczytową, wieloramienną wierzchotkę, z okółkiem liści u nasady. 
Wilczomlecz ( r. wilczomleczowatych) -  kwiatostan zwany cyjacjum, pełni rolę pojedynczego kwiatu.
Wilczomlecz lancetowaty (Euphorbia esula L.) - kwiaty są bardzo zredukowane i składają się tylko z 1 pręcika i 1 słupka 
Wilczomlecz lancetowaty (Euphorbia esula L.) - cała roślina jest trująca, gdyż zawiera sok mleczny.
Wilczomlecze często rosną po kilka w jednym miejscu 



Oczywiście, sfotografowałam później (następnego dnia) także rozkwitłe wilczomlecze, ale ponieważ było bardzo ostre słońce, przeprowadziłam eksperyment i ustawiłam EV na -1. Do tego zacieniałam sobą fotografowane rośliny, majstrowałam także przy ustawieniach balansu bieli... Suma summarum zdjęcia wyszły fatalnie (kolory zimne i sprane, tło w odcieniu atramentu). Z kolei manewr z EV i WB całkiem dobrze sprawdził się przy fotografowaniu pejzażu (niebo pozostało niebieskie, a kolory, na moje oko, nie prześwietliły się).



---------------------------------


Wilczomlecz (Euphorbia L.) – rodzaj roślin z rodziny wilczomleczowatych, liczący około 1600-2000 gatunków. Zamieszkuje cieplejsze strefy całego świata, szczególnie licznie w Afryce. W Europie występuje dziko ok. 100 gatunków, w Polsce ponad 20. Gatunkiem typowym jest Euphorbia antiquorum L.

Rośliny jednoroczne, byliny, krzewy, drzewa, a nawet sukulenty.

Kwiaty - zebrane w kwiatostan zwany cyjacjum, pełniący rolę pojedynczego kwiatu.
Cyjacja zebrane są zwykle w szczytową, wieloramienną wierzchotkę, z okółkiem liści u nasady, kwiaty są bardzo zredukowane i składają się tylko z 1 pręcika i 1 słupka.

Owoc - trzykomorowa torebka z pojedynczymi nasionami w każdej komorze. Nasiona z osnówką.

Rośliny trujące - wszystkie gatunki wilczomlecza wytwarzają biały, ostry i trujący sok mleczny (zawiera kwas euforbinowy, euforbinę, związki cyjanogenne), który może spowodować zapalenia skóry, pęcherze i owrzodzenia, a sok niektórych gatunków po dostaniu się do oka może powodować czasową ślepotę.


Kwitnący wilczomlecz lancetowaty (Euphorbia esula L.) 




wilczomlecz lancetowaty, Euphorbia esula, wilczomlecz, Euphorbia, wilczomlecz lancetowaty zdjęcia, Euphorbia esula zdjęcia,

1 komentarz:

  1. Nie wiem, czy w tym wypadku też uważasz kolory za martwe i nieciekawe, bo moim zdaniem są bardzo ładne, stonowane i niewypalone (no, może to ostatnie jest troszeczkę wypalone w światłach, ale może nie ;)). Najbardziej podoba mi się (jakościowo i kadrowo) pierwsze :) Przywracam też honor z opisem jako rośliny trującej :D

    OdpowiedzUsuń