4 lutego 2019

W egipskim ogrodzie #6

Żeby zobaczyć rośliny, które ponoć i u nas uprawia się w ogródkach, trzeba mi było wybrać się do Egiptu! Inne już poznałam, ale miło było je znów zobaczyć w tym jakże pustynnym miejscu. Jeszcze inne rosną i kwitną tylko w ciepłym klimacie, zatem uznałam, że część szósta dotycząca roślinności spotkanej w Egipcie, jak najbardziej powinna powstać.
Oto ołownik uszkowaty o bladobłękitnych kwiatach rosnący w formie niewysokiego żywopłotu.

Ołownik uszkowaty, ołownik przylądkowy (Plumbago auriculata Lam.) – gatunek rośliny z rodziny ołownicowatych. Pochodzi z południowej i południowo-wschodniej Afryki.
Ołownik uszkowaty, ołownik przylądkowy (Plumbago auriculata Lam.)    
Ołownik uszkowaty, (Plumbago auriculata)
Ołownik uszkowaty, ołownik przylądkowy (Plumbago auriculata Lam.)   
Ani ołownika, ani gazanii nigdy nie dostrzegłam w krajowym ogródku czy w Botaniku. Trudno mi powiedzieć czy zachwyciłabym się nimi tak bardzo jak wówczas, gdy pomimo upału, ruszyłam na poszukiwanie rabat kwiatowych.

Gazania (Gazania Gaertn.) – rodzaj roślin należący do rodziny astrowatych. Należy do niego kilkanaście gatunków roślin pochodzących z Afryki Południowej i tropikalnych obszarów Afryki.
Gatunkiem typowym rodzaju jest gazania lśniąca (Gazania rigens L.)
Gazania (Gazania Gaertn.)


Wcześniej widziałam bazylię kwitnącą na biało. Ta również ma białe kwiaty, ale najbardziej rzucają się w oczy purpurowe szczyty pędów.

Bazylia (Ocimum L.) – rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Liczy ok. 35 gatunków, rosnących dziko głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej Afryki i Azji.
Bazylia (Ocimum L.)    

Na terenie hotelu niewiele było krzewów lantany i wszystkie miały wyłącznie żółte kwiaty. Właśnie przypomniałam sobie, że powinnam zrobić odcinek o roślinach spotkanych w Grecji. Mam wielkie zaległości!

Lantana pospolita (Lantana camara L.) - półkrzew z rodziny werbenowatych (Verbenaceae).
Lantana pospolita (Lantana camara L.) 
Znalazłam też wilczomlecza lśniącego (opisałam go TUTAJ) - miał więcej, za to drobniejszych kwiatów.

Wilczomlecz lśniący (Euphorbia milii) należy do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Pochodzi z Madagaskaru.

Trafiłam również na czas kwitnienia kaktusa z gatunku Echinocactus grusonii (przypuszczam, że to właśnie on). Jego ojczyzną jest Meksyk, ale jest uprawiany także w Egipcie.

Echinocactus grusonii – gatunek rośliny z rodziny kaktusowatych. Roślina ma wiele nazw potocznych, np. "złota beczka", "poduszka teściowej" lub "fotel teściowej".
Echinocactus grusonii kwiaty  
Echinocactus grusonii kwiaty  
Echinocactus grusonii kwiaty  
Nie zabrakło katarantusa różowego (opisałam go TUTAJ). Po raz pierwszy zobaczyłam odmianę, u której liście były żółto obrzeżone.

Katarantus różowy, barwinek różowy (Catharanthus roseus) – gatunek rośliny należący do rodziny toinowatych.
Katarantus różowy, barwinek różowy (Catharanthus roseus)  
Katarantus różowy, barwinek różowy (Catharanthus roseus)  
Wreszcie dowiedziałam się co to za gatunek krzewu lub małego drzewka, kwitnącego  ładnymi łososiowatymi kwiatami w kształcie kielicha. Uwaga! W razie spotkania tej rośliny należy poprzestać na jej podziwianiu. Spożycie choćby jednego owocu wywołuje skutek śmiertelny. W ogóle cała roślina jest trująca, jak to często bywa w tej rodzinie.

Tewecja peruwiańska (Cascabela thevetia) – gatunek rośliny z rodziny toinowatych, pochodzący z tropikalnych rejonów Ameryki. Roślina zawiera silnie trujący sok mleczny
Tewecja peruwiańska (Cascabela thevetia) to silnie rozgałęziony krzew osiągający wysokość do 9 m (w uprawie do 4 m).
Tewecja peruwiańska (Cascabela thevetia)
Tewecja peruwiańska (Cascabela thevetia)
Na koniec rzut oka na dwie rabatki w egipskim ogrodzie :-)
Mamy tu kararantusy, gazanię i chyba jakąś trzmielinę (te żółte liście). Możliwe, że jest to trzmielina Fortune'a 'Emerald'n'Gold'.

Rośliny ozdobne w Egipcie     
Tutaj rosną również katarantusy różowe, gazania, ołownik uszkowaty, strzyżone figowce benjamina, a ciemnoróżowe kwiaty należą do niewielkiego jeszcze krzewu bugenwilli. W innym miejscu widziałam także trzy ciemnoróżowe malwy oraz drzewko plumerii.

Rośliny ozdobne w Egipcie     

Zobacz też wcześniejsze części:
 1. W egipskim ogrodzie #1
 2. W egipskim ogrodzie #2 
 3. W egipskim ogrodzie #3
 4. W egipskim ogrodzie #4
 5. W egipskim ogrodzie #5
i12.52.    (185)  [TL98]


kwiaty rosnące w Egipcie, rośliny ozdobne w Egipcie, roślinność na terenie hotelu, hotel Egipt rośliny,

12 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe - niektóre rośliny uprawiane w Polsce jako jednoroczne, w połączeniu z typowo pojemnikowymi, razem jako jedna rabata:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chylę czoła przed Twoją wiedzą ogrodniczą :-) Ja nawet nie zwróciłam na to uwagi. W ogóle nie znam się na uprawie, hihi.

   Usuń
 2. Piękne rośliny :) Niestety większość tych odmian tak jak ołownik nie jest mrozoodporna :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A, to pewnie dlatego nie widziałam go w żadnym z podglądanych ogrodów. Nawet w Botaniku nie widziałam ołownika!

   Usuń
 3. Bosko tam. <3 Jaki most, cuuudo. Wspaniałe kwiaty. Gazanie co roku mam na balkonie, silne i piękne kwiaty. :) Ta Tewecja Peruwiańska, niesamowicie piękna i jednocześnie tak niebezpieczna, dobrze, że już to wiem. <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, gdybym wiedziała, że masz gazanie - zapytałabym Ciebie jak nazywają się te kwiaty, a tak musiałam korzystac z pomocy bioforum :-) Tewecją i innymi straszliwie trującymi roślinami nie ma co się przejmować. Przyszłoby Ci do głowy, by zjadać nasiona albo podgryzać liście nieznanej sobie rośliny, która nie przypomina warzywa? ;-D

   Usuń
 4. Ale cudne rośliny nam pokazałaś. Nigdy ich nie widziałam. Gazanię kupuję każdego roku do pojemników i na rabatkę, bo cudnie kwitnie podczas słonecznych dni, ale nie wiem, czy to ten gatunek, bo ma ciut odmienne liście i o innym zabarwieniu. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, proszę! I Ty znasz gazanie, a ja nigdy wcześniej ich nie widziałam. Mnie też się wydaje, że na moich zdjęciach to nie jest gatunek typowy, tylko jakiś taki przystosowany do suchego i gorącego klimatu. Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń
 5. Jesteś jedyną znana mi osobą która w Egipcie robi zdjęcia (udane i piękne) kwiató i skamielin zamiast selfików.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz, że bywa, iż z wakacji nie przywożę ani jednego swojego zdjęcia? Selfie zupełnie mi nie leży... w kręgu zainteresowań :-D

   Usuń
 6. Aż miło popatrzeć na te radosne barwy i tyle słońca! I pięknie pokazałaś rośliny :-)
  A ołownika uszkowatego spotkałam kilka razy w Grecji. Czyli takie ciepłe klimaty mu odpowiadają :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, tak! Ołownik rosnący na rabatach w egipskim hotelu wyglądał bardzo dorodnie i efektownie, jednak wszyskie rośliny muszą być tam systematycznie podlewane, w przeciwnym razie uschłyby w ciągu kilku dni. Dla mnie równie egzotyczne były rosnące tam chwasty pośród roślin ozdobnych (np. wśród gazanii). Dziękuję :-)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...