15 stycznia 2017

W egipskim ogrodzie #3

Dziś mały ukłon w stronę zimy, która w ostatnich dniach raczy nas śniegiem. Chociaż zabieram Was do egipskiego ogrodu, rośliny które dzisiaj przedstawiam mają kwiaty o barwie białej lub znaczną domieszkę bieli.

Plumeria biała (Plumeria alba L.) – gatunek niewielkiego drzewa z rodziny toinowatych. Pochodzi z Karaibów. Jedna z bardziej rozpowszechnionych i popularnych roślin ozdobnych w strefie tropikalnej. Kwitną już młode osobniki.
Plumeria biała (Plumeria alba L.) – kwiaty 5-płatkowe, woskowate, okazałe (ok. 7,5 cm średnicy). Korona biała z żółtym środkiem, zrosłopłatkowa. Kwiaty zebrane w szczytowe wierzchotki. Pozbawione nektaru kwiaty silnie pachną w nocy, wabiąc zapylające je ćmy. Kwitnie od wiosny do jesieni. Owocami są mieszki umieszczone w parach na wspólnej osi.
Plumeria biała (Plumeria alba L.) – małe, wolno rosnące  drzewo o wysokości ok. 4 m, zawierające sok mleczny (lateks naturalny). Pień osiąga do 10 cm średnicy. Gałęzie grube, lecz kruche. Podłużne liście o długości do 30 cm wyrastają spiralnie na końcach pędów. W porze suchej liście opadają.

Bardzo możliwe, że na zdjęciach poniżej jest bazylia pospolita (Ocimum basilicum L.), zwyczajowo zwana bazylią wonną. Może w tamtym klimacie roślina ta osiąga rozmiary średniej wielkości krzewu? Jednak co do gatunku pewności nie mam.

Bazylia (Ocimum L.) rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Liczy ponad 60 gatunków rosnących dziko, głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej Afryki i Azji.
Bazylia (Ocimum spp.) - kwiaty drobne, rurkowate zebrane w okółki. Kielich dwuwargowy, o krótkiej rurce. Nektarodajne kwiaty wyrastają z kątów liściowych lub tworzą nibykłosy na szczycie pędu. 
Bazylia (Ocimum L.) - rośliny zielne (roczne i wieloletnie zioła) oraz krzewy, silnie aromatyczne, bogate w olejek eteryczny – olejek bazyliowy (gruczoły wytwarzające olejek znajdują się na spodniej stronie liści). Ulistnienie naprzemianległe.

Nie sądziłam, że któryś z gatunków ketmii może mieć takie rozmiary - tu sięga okien pierwszego piętra. Kwiaty miały jasną, białoróżową barwę.

Ketmia (Hibiscus L.) nazywana także hibiskusem (spolszczenie nazwy łacińskiej) – rodzaj krzewów i roślin zielnych z rodziny ślazowatych. Należy do niego ok. 220 gatunków pochodzących z obszarów o ciepłym klimacie. Kwiaty duże, trąbkowate, 5- płatkowe, w kolorach od różowego poprzez czerwone do żółtego, o szerokości 4-15 cm. W środku kwiatu znajduje się prętosłup.

Teraz trzeba pochylić się nieco ku ziemi, by dostrzec delikatną urodę i szczegóły budowy niewielkiej rośliny o zgrabnych, fioletowawych kwiatkach. Roślina zwana jest portulaką przybrzeżną, lecz wcale portulaką nie jest - należy do zupełnie innej rodziny. Jednak liście tej rośliny przypominają liście portulaki (jeden z gatunków, portulakę lancetowatą przedstawiłam tutaj - zdjęcia nr 2,3 i 4).

Sesuvium portulacastrum, zwane portulaką przybrzeżną - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny pryszczyrnicowatych. Występuje we wszystkich regionach tropikalnych i subtropikalnych. Jest rośliną pionierską na stanowiskach piaszczystych, jest też uprawiana jako roślina ozdobna i okrywowa, przeciwdziałająca erozji wydm. Jest odporna na silne zasolenie, a nawet okresowe zalewanie.
Sesuvium portulacastrum jest rośliną leczniczą - wykazuje działanie hemostatyczne. Ponadto wywar z rośliny uważany jest za najlepsze antidotum na ukąszenia jadowitych ryb. Soczyste liście są dobrym źródłem witaminy C (przeciwdziałają szkorbutowi). Roślina jadalna - jest zbierana z naturalnych środowisk w wielu krajach świata i spożywana jako warzywo.
Sesuvium portulacastrum to silnie rozgałęziona, rozścielona roślina osiągająca wysokość do 30 cm i 30-120 cm szerokości. Ma grube, gładkie pędy długości do 1 m. Liście gładkie, mięsiste, błyszczące, zielone, z wiekiem czerwieniejące, zaokrąglone na wierzchołku. Są one równowąskie lub lancetowate (1-7 cm długości i 0,2-1,5 cm szerokości).
Sesuvium portulacastrum - niewielkie, pięciopłatkowe kwiaty są różowawe, fioletowawe lub białe. Kwitną jeden dzień. Działki kielicha zielone. Roślina atrakcyjna dla pszczół, motyli, a nawet ptaków. Ogonek liścia zrośnięty z podstawą naprzeciwległego liścia.

Poniżej kwiaty dwóch krzewów, zidentyfikowanych jako jaśminy. Dotąd nie się trafiłam w Internecie na nazwę gatunkową, ani na podobizny kwiatów, które są dość charakterystyczne. Takie to, proszę Państwa, trafiają mi się niespotykane okazy ;-)
Pierwszy krzew miał zaledwie pojedyncze kwiaty, za to dość duże, owalne liście; drugi zaś obsypany był mnóstwem drobnych kwiatków, które pod koniec dnia opadały.

Jaśmin (Jasminum L.) – rodzaj roślin z rodziny oliwkowatych. Należy do niego ok. 200 gatunków pochodzących głównie z Azji i Afryki. Są to pnącza lub krzewy. Kwiaty rurkowe (o długiej rurce), białe, żółte lub różowe, często wonne. Liście pojedyncze lub pierzaste. 
Jaśmin (Jasminum L.) - olejek jaśminowy pozyskuje się głównie z jaśminu lekarskiego oraz królewskiego. Działa on przeciwdepresyjnie, antyseptycznie i rozkurczowo - więcej informacji tutaj. Do wyprodukowania 1 kg olejku potrzebna jest tona kwiatów.
Jaśmin (Jasminum L.) - nazwa rodzaju pochodzi od perskiego słowa oznaczającego pachnący kwiat. Rośliny te wykorzystywane są do celów ozdobnych, pielęgnacyjnych i leczniczych.

Na koniec ozdobne trawy. Niestety, nie wiem czy jest to rozplenica japońska, czy jakiś inny gatunek.

Ozdobne trawy, wiechlinowate
Ozdobne trawy, wiechlinowate
Ozdobne trawy, wiechlinowate

Zobacz też pozostałe części:
 1. W egipskim ogrodzie #1
 2. W egipskim ogrodzie #2
 3. W egipskim ogrodzie #4
 4. W egipskim ogrodzie #5
 5. W egipskim ogrodzie #6


r18.64.

plumeria biała, Plumeria alba, Sesuvium portulacastrum, portulaka przybrzeżna zdjęcia opis, Jasminum, ozdobne trawy rozplenica, plumeria biała zdjęcia opis, Plumeria alba chwile zachwycone, Sesuvium portulacastrum zdjęcia opis, bazylia krzew zdjęcia opis, Ocimum bazylia zdjęcia informacje, jaśmin wygląd zdjęcia, Jasminum chwile zachwycone, bazylia chwile zachwycone, jaśmin właściwości wygląd, Jasminum zdjęcia opis, Sesuvium portulacastrum chwile zachwycone,


2 komentarze:

 1. Pani Zima chyba nie zauważyła Twojego ukłonu; może gdybyś wyszła na dwór i dała się przysypać śniegiem niczym świerki w lesie albo Krzysiek dzisiaj w górach… :-)
  Ciekawe, jak taka portulaka smakuje.
  Tona kwiatów na kilogram olejku! Matkoboska, tyle kwiatów.
  Ja też nie wiem, jaka to trawa, ale na ostatnim zdjęciu wygląda bardzo ładnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomyślałam, że białe kwiaty nie rozdrażnią Pani Zimy za bardzo :-)
   Pod nazwy roślin podpięłam linki do źródeł - z nich dowiesz się jaki smak ma Sesuvium portulacastrum, bo chyba o tę roślinę pytasz.

   Usuń