29 grudnia 2016

Letnie ogródki #5

W ogródkach rozpoczął się właśnie letni szczyt. Zaczęły dojrzewać owoce, choć kwitnących roślin nie brakuje. Jest tak słonecznie i ciepło, że chyba pozwolicie zaprosić się na kolejny spacer...?
Na razie tego nie widać, jednak wędrówka słońca po nieboskłonie zaczęła się wydłużać. Wiem, że nie będzie lekko, bo zima ledwie podpisała listę obecności kluczami dzikich gęsi mknących na południe i, jak dotąd, niewielkimi mrozami oraz sporadycznymi opadami śniegu. Najzimniejszy okres roku jeszcze przed nami, cóż więc pozostaje?
   Słyszałam o metodzie uśmierzania bólu u ludzi poparzonych, którym podczas zmiany opatrunków pokazuje się zdjęcia lub filmy przedstawiające mroźne, skute lodem krainy. Idąc tym tropem pokładam nadzieję, że choć przez chwilkę poczujecie, przynoszący ulgę, ciepły powiew lata.

Powojnik włoski (Clematis viticella) - gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Istnieje ponad 200 odmian tego gatunku (link, link, link). Kwitną bardzo długo i obficie od lata do jesieni na tegorocznych pędach.
Słoneczniczek szorstki, nawłoć kanadyjska, jabłoń
Cynia, jakobinka (Zinnia L.) – rodzaj roślin należący do rodziny astrowatych. Należy do niego około 20 gatunków pochodzących z południowej części Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej i Południowej. Kwitną od połowy lata do pierwszych przymrozków.
Bukszpan, gryszpan (Buxus L.) – rodzaj zimozielonych drzew i krzewów z rodziny bukszpanowatych. Róża, winorośl

Przeplatanie zdjęć ogródków i kwitnących roślin jest dla mnie wygodnym rozwiązaniem, umożliwiającym krótką prezentację jakiegoś nowego gatunku (zwłaszcza gdy mam zbyt mało zdjęć, by poświęcić mu osobny wpis). Oto trzykrotka Andersona. Sądzę, że jest to właśnie ten mieszaniec, a nie gatunek trzykrotki wirginijskiej, ponieważ zdecydowanie częściej uprawiany jest w ogródkach.

Trzykrotka Andersona (Tradescantia×andersoniana) - roślina należąca do rodziny komelinowatych. Jest mieszańcem trzykrotki wirginijskiej, lepiej przystosowanym do uprawy w ogrodzie. Kępiasta bylina o mięsistych łodygach i dekoracyjnych, lancetowatych liściach. Wysokość ok. 60 cm (27 lipca)
Świerk kłujący, świerk srebrny (Picea pungens Engelm.) – gatunek drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae)
Trzykrotka Andersona (Tradescantia×andersoniana) - szypułki i kielichy kwiatowe pokryte są długimi włoskami. Kwiaty (o średnicy 2,5 cm) zamykają się  po południu i w dni pochmurne. Zwykle rozwinięty jest jeden kwiat w kwiatostanie, ale pąki są liczne. Każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień.
Kosmos podwójnie pierzasty, słoneczniczek szorstki, rudbekia owłosiona, malwa ogrodowa.
Trzykrotka Andersona (Tradescantia×andersoniana) kwitnie latem. Kwiaty o trzech płatkach, zebrane są w wierzchołkowe baldachy. Na tle płatków wyraźnie odcinają się żółte pylniki. Pręcików 6, słupek 1. Odmiany mogą mieć kwiaty o barwie białej, niebieskiej, czerwonej lub fioletowej.
W maleńkiej szklarni dojrzewają pomidory i fasolka szparagowa.
Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus L.) - gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych. Kwitnie od lipca do października.
Winorośl właściwa (Vitis vinifera L.), nazywana także winoroślą winną – gatunek z rodziny winoroślowatych. Pnącze o długości do 10 m, liście skrętoległe, długoogonkowe, dłoniaste i bardzo zmienne. Kwitnie na przełomie wiosny i lata. Owoce (jagody o średnicy do 2 cm) pojawiają się pod koniec lata i pozostają na roślinie do zimy.
Nerecznica samcza, floks wiechowaty, rudbekia owłosiona.
Hortensja ogrodowa
Goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus L.) – gatunek rośliny jednorocznej lub dwuletniej, należący do rodziny goździkowatych. W głębi krzew róży i aksamitki

Wracam jeszcze do trzykrotki.
Zbyt słabo znam się na roślinach, by odróżnić podobne, znane tylko ze zdjęć i często niedokładnych opisów gatunki, bądź ich odmiany czy mieszańce. Jednak dla botanicznego porządku zamieszczam jeszcze dwa zdjęcia trzykrotki rosnącej w Botaniku. Te rośliny wydały mi się mniejsze - miały drobniejsze kwiaty, a właściwie pąki (nie zastałam żadnego kwiatu) oraz krótsze i mniejsze liście. Kwiaty zapowiadały się na fioletowe, co u trzykrotki wirginijskiej raczej się nie zdarza, zatem możliwe, że jest to inna odmiana trzykrotki Andersona.

Trzykrotka (Tradescantia L.) – 10 lipca
Trzykrotka (Tradescantia L.)
---------------------------------------------------Trzykrotka Andersona   (Tradescantia×andersoniana)

Kępiasta, długowieczna bylina o mięsistych łodygach i lancetowatych liściach, dekoracyjnych od wiosny do jesieni. Osiąga zazwyczaj wysokość do 60 cm. Latem, przez mniej więcej 2 miesiące, największą ozdobą roślin są oryginalne, trzy płatkowe kwiaty o średnicy 2,5 cm, zebrane w wierzchołkowe baldachy. Kwiaty zamykają się podczas pochmurnej pogody i po południu. Zwykle rozwinięty jest jeden kwiat w kwiatostanie. Bylina ta wymaga wilgotnego, ale przepuszczalnego podłoża. Nadaje się na pół cieniste stanowiska lub, ewentualnie do miejsc słonecznych, w których obficiej kwitnie, ale wymaga wystarczającej ilości wody w glebie. Wskazane jest dzielenie kęp co 3 lata wiosną lub jesienią. Polecana na rabaty, do obsadzania brzegów zbiorników wodnych. Ulistnione pędy mogą być stosowane jako materiał bukieciarski.  (źródło)

Trzykrotka wirginijska (Tradescantia virginiana, syn. Tradescantia brevicaulis)

Kępiasta bylina rabatowa o bardzo długim okresie kwitnienia. Wyrasta do wysokości 60 cm. Łodygi wyprostowane, rozgałęzione jedynie w górnej części. Liście długie, do 30 cm, równowąskie, siedzące, łukowato wygięte, ciemnozielone, nagie. Od maja do lipca ukazują się kolejno liczne kwiaty, o symetrii trójpromienistej, średnicy do 3 cm, najczęściej niebieskie, ale mogą być białe lub różowe. Kwiaty zebrane są w wierzchołkowe wierzchotki, przypominające baldachy. W kwiatostanie na raz rozkwita niewiele kwiatów, ale pąki są bardzo liczne. Kwiaty pozostają otwarte w ciągu dnia, zamykają się wieczorem. Gdy z pierwszych kwiatów powstają już owoce i nasiona dolne do rozsiewania, ciągle jeszcze pojawiają się nowe kwiaty. W rezultacie trzykrotki bardzo łatwo rozsiewają się same. Siewki mogą się różnić nie tylko barwą kwiatów, ale i pokrojem i wysokością roślin.   (źródło)
Zobacz też - link 1, link 2, link 3,


Trzykrotka (Tradescantia L.) – rodzaj roślin z klasy jednoliściennych, z rodziny komelinowatych (Commelinaceae), pochodzących z Ameryki. Należy do niego ok. 70 gatunków występujących od południowej Kanady do północnej Argentyny.
Byliny, przeważnie o płożących się pędach.
Ulistnienie - skrętoległe, czasem naprzemianległe, liście wydłużone, całobrzegie, kształtu jajowatego, siedzące lub zwężające się u nasady.
Kwiaty - przeważnie dość drobne, zebrane w kwiatostany wsparte podsadkami podobnymi do liści lub od nich odmiennymi. Obupłciowe kwiaty są promieniste, trój krotne, okwiat barwny, pręcików 6, zalążnia trójkomorowa, w każdej komorze z 1 lub 2 zalążkami.
Owoc - trójkomorowa torebka, zawierająca jedno lub dwa nasiona.


r07.95.

trzykrotka Andersona zdjęcia opis, trzykrotka Andersona chwile zachwycone, powojnik włoski chwile zachwycone, ogródki działkowe zdjęcia, kwiaty ogrodowe zdjęcia, zdjęcia kwiatów ogrodowych, stare altanki zdjęcia, stare altanki w ogródkach, ogródki działkowe lato zdjęcia, letnie kwiaty ogrodowe, trzypłatkowe kwiaty ogrodowe, fioletowe kwiaty trzy płatki, trzykrotka wygląd opis,

18 komentarzy:

 1. Kocham lato i tęsknię, i ryczę jak widzę te wspaniałe zielono-kolorowe kolaże. Niech to wróci i zostanie z nami jak najdłużej. ♥ Pozdrawiam i życzę Szczęśliwego Nowego Roku 2017! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przywołuję wiosnę i lato z całych sił, aż w końcu powrócą!
   Dziękuję i również życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :-)

   Usuń
 2. Ja też nie cierpię zimy i nie mogę doczekać się wiosny i lata! Jeszcze trzy miesiące... Może jakoś zleci. A terapia doskonała - od razu cieplej się robi od tej zieleni i kolorowych kwiatów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze trochę (dłuuugo, niestety) musimy poczekać. Pocieszam się myślą, że na północnych krańcach świata jest jeszcze zimniej, a lato jest króciutkie.
   Nie wymyśliłam dotąd lepszego sposobu na przetrwanie tych burych, zimowych dni, niż przywoływanie wiosennych i letnich kolorów. Zapraszam na cd. chromoterapii :-)

   Usuń
 3. Faktycznie ciepło się na oczach zrobiło i tak w srodku też cieplej :D Lubię czytać takie wpisy, bładzące myślami, przywołujące a jednoczesnie merytorycznie strasznie ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, to bardzo miłe uczucie, wiedzieć, że sprawiło się komuś przyjemność.
   Pozdrawiam i zapraszam :-)

   Usuń
 4. Piękne lato - lubię myśleć że z każdym dniem coraz bliżej do takich widoków:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wylałaś miód na moje oczy i serce. Jak ja tęsknię do wiosny i lata. Mam trzykrotkę, ale już się pogubiłam w odmianach. Są takie podobne. Ja jednak myślę, że moja to wirginijska. Chyba. Wszystko jedno, jak kwitnie jest fioletowa i taka piękna.Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę zobaczyć tę Twoją trzykrotkę - może uda się zauważyć jakieś różnice?
   Dziękuję i życzę szczęśliwego Nowego Roku!

   Usuń
 6. Super super, Egipt był niezły, ale czekałem na coś swojskiego. I jest! Jakby było lato :) Uwielbiam ten blog.
  anonimowy z wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdjęcia z Egiptu tak długo leżały odłogiem - dopóki nie wpadłam na pomysł jak je wykorzystać, więc cykl "W egipskim ogrodzie" jeszcze będzie kontynuowany, by przeczekać zimę. Ale nasze ogródki działkowe też będą.
   Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń
 7. Miło obejrzeć takie zdjęcia i powspominać, bardzo już tęsknię za wiosną. Zima w tym roku jest niezdecydowana, mam nadzieję że nie obudzi się w marcu bo na wiosnę przyjdzie poczekać dłużej.
  Szczęśliwego Nowego Roku Aniko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczęśliwego Nowego Roku, Ewo i żeby wiosna szybko nadeszła :-)

   Usuń
 8. Jak zwykle piękny, ciekawy wpis. Zdjęcie zielonego domku najlepsze. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdjęcie z bukszpanem powaliło moje zmysły... Ta szmaragdowa chatka, ten półotwarty słonecznik i Trzykrotki - zachwycam się ;) Zapraszam również do mnie: www.blacklady.blogujaca.pl, łączę pozdrowienia, Justyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, choć wiem, że w rzeczywistości to wszystko wyglądało piękniej. Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam :-)

   Usuń