2 grudnia 2016

Wiosna na podwórku

Podwórza starych kamienic miejskich najczęściej są małe, chłodne i ponure. Otoczone ze wszystkich stron murami, nie bez powodu zwane są podwórkami-studniami.
Pamiętam to podwórze sprzed wielu lat - nigdy się na im nie bawiłam, ani nie lubiłam tam przebywać. Przejścia wyłożone starymi, połamanymi płytami chodnikowymi, maleńkie skwerki z rachityczną, zaniedbaną roślinnością, otoczone niską, zardzewiałą balustradą, straszącą ostrymi kolcami. Ta przestrzeń, jeśli nie liczyć funkcji komunikacyjnej, była zupełnie martwa, smutna i wręcz obskurna.
Wiosną, po wielu latach przypadkowo znów znalazłam się na tym podwórku. Jego wygląd przyjemnie mnie zaskoczył. Nadal było tam cicho, ale teraz była to cisza... sielska. Wiem to, bo wsłuchałam się w nią dokładnie. Z rosnącym upodobaniem patrzyłam na zadbane klomby i rabaty, odkrywając zakamarki, których wcześniej nie zauważałam - wszystko było zagospodarowane i wypielęgnowane. Nie wiem skąd wzięło się tam tyle życia i jakiejś witalności - czy zaczęło się ono na dnie czy też spłynęło z góry, po cembrowinie - w kilku oknach stały skrzynki i doniczki z kolorowymi kwiatami. A najbardziej, o nowym życiu, które wstąpiło w tę kamienicę i jej podwórko (nadal cieniste), świadczyły dziecięce (i nie tylko)... rowery beztrosko tam pozostawione.
Kilka chwil upłynęło mi na delektowaniu się atmosferą tej całkiem uroczej, miejskiej oazy.

iejskie podwórko studnia
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) – gatunek krzewu z rodziny hortensjowatych. Wymaga wilgotnego podłoża, stanowiska osłoniętego przed wiatrem, najlepiej półcienistego (w zupełnym cieniu kwitnie słabo).
Funkia (Hosta Tratt.) – rodzaj roślin z rodziny szparagowatych (Asparagaceae), liczący około 40 gatunków roślin zielnych. Funkia Bressingham Blue - odmiana o intensywnie niebieskim zabarwieniu liści. Dorasta do nawet do 1 m wysokości i szerokości. Wymaga stanowiska cienistego.
Śnieguliczka biała, śnieguliczka białojagodowa (Symphoricarpos albus Duhamel) – gatunek krzewu z rodziny przewiertniowatych. Dosyć dobrze znosi zacienienie oraz zanieczyszczenie powietrza.
Kokoryczka wielokwiatowa (Polygonatum multiflorum) – gatunek byliny należący do rodziny szparagowatych. Rośnie w lasach liściastych, bukowych i bukowo-grabowych, w zaroślach i lasach nadrzecznych. Jako roślina cieniolubna nadaje się do sadzenia pod drzewami.
Mahonia pospolita, mahonia ostrolistna, ościał pospolity (Mahonia aquifolium (Pursh) Nutt.) - gatunek krzewu należący do rodziny berberysowatych. Dobrze rośnie w miejscach zacienionych.
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) - kwitnie od końca czerwca aż do mrozów.
Funkia Bressingham Blue - kwiatostany dzwonkowate, koloru od białego, niebieskiego do fioletowego, fioletoworóżowego, zebrane w grona wyrastające na prostych łodygach, pojawiają się od czerwca do końca sierpnia. Użyłkowanie liści jest bardzo wyraźne.
Śnieguliczka biała, śnieguliczka białojagodowa (Symphoricarpos albus Duhamel) – kwiaty różowo-białe, dzwonkowate, zebrane w szczytowe nibykłosy. Jest rośliną miododajną, kwiaty rozwijają się przez całe lato, długo stanowiąc pożytek dla pszczół.
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) może być sadzona jako soliter lub w kompozycji z innymi roślinami na rabacie.
Kokoryczka wielokwiatowa (Polygonatum multiflorum) – kwiaty białe o średnicy 1 cm, z zielonkawym nalotem, dzwonkowate, wąskie, zgrupowane w gronach, zwisające na krótkich szypułkach, wyrastające w kątach liści od trzech do pięciu kwiatów. Kwitnie od kwietnia do czerwca.
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Niestety, wiele jest jeszcze podwórek brzydkich, ponurych, bez życia. Jak dobrze, że nie mieszkam w takich miejscach! Nie potrafiłabym chyba...
Zauważyliście, że na betonowych planetach pory roku, po prostu, nie występują?!
A gdyby tak wyrwać jedną z tych chodnikowych płyt, odkryć skrawek ziemi i zasiać stokrotki, maki albo posadzić krzew róży? Czy Mały Książę przybyłby na tę planetę i doglądałby swego poletka?
A może on już tam mieszka, tylko... nie ma czego pielęgnować?

Miejskie podwórko, podwórze w kamienicy
Miejskie podwórko, podwórze w kamienicy
Nie, nie zakończę tego wpisu tak pesymistycznym kadrem! Oto jedno z moich ulubionych "podwórek", a przynajmniej miejsc, w których lubię przebywać.
 
skraj pola chwile zachwycone

Rośliny cieniolubne - link 1, link 2, link 3, link 4, link 5,


e91.15.


podwórko studnia zdjęcia, rośliny cieniolubne, rośliny na cieniste podwórze, podwórko studnia chwile zachwycone, kokoryczka wielkokwiatowa zdjęcia, hortensja ogrodowa białe kwiaty, funkia Bressingham Blue, funkia niebieskawe liście,


8 komentarzy:

 1. W Kołobrzegu przez kilka lat nie było ładnej zimy (jak coś pada, to deszcz), dlatego już nie mogę się doczekać wiosny . Miło, że niektórzy dbają o swoje podwórka,a z tymi płytami betonowymi to bardzo ciekawy pomysł. Jakby tak wyrwać kilka i zasiać różne kwiaty? Powstałby interesujący projekt. Dla mnie najlepsze zdjęcia to te z kokoryczką. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Latem widziałam uroczo zagospodarowane miejsce pod ulicznym drzewem - posadzono tam kwiaty, a cały skrawek ziemi o powierzchni 1-1,5 m kwadratowego okolono biało-czerwoną taśmą. Na pniu drzewa przywiązano kartkę: Tym ogródkiem opiekuje się Wspólnota Mieszkaniowa x". Bardzo mi się to podobało i myślę, że takie, a nawet mniejsze "ogródki" dałoby się stworzyć niemal wszędzie.
   Dziękuję za komentarz i pozdrawiam. Byle do wiosny :-)

   Usuń
 2. Potrzebna była wymiana pokoleń. Wcześniej mieszkali tam głównie "przesiedleńcy" ze wsi do miast, dla których wybetonowane podwórko było symbolem awansu społecznego, tacy sami ludzie kwaterowani byli na blokowiskach. Dopiero ich dzieci zaczęły do zieleni przywiązywać większą wagę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmienił się również właściciel kamienicy, ale chyba masz rację - teraz nie ma już lokali z przydziału - mieszkania się kupuje lub wynajmuje. Starzy lokatorzy albo się wyprowadzili, albo już pomarli, nowi zaś chcą mieszkać godnie i wygodnie. W sumie, inwestycja w urządzenie podwórka, może być dobrym posunięciem biznesowym - kto by nie chciał mieszkać w ładnym miejscu?

   Usuń
 3. Pracując w Anglii napatrzyłem się na mini ogródki. Na paru metrach kwadratowych potrafiono zmieścić zadziwiająco dużo roślin. Trzeba jednak przyznać, iż w tamtejszym klimacie rośliny rosną jak ciasto na drożdżach.
  Te wybetonowane studnie na zdjęciach faktycznie wyglądają bardzo odpychająco.
  Pomysł z usunięciem paru płyt chodnikowych podoba mi się! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że i u nas na każdym podwórku pojawi się, choćby maleńka, oaza zieleni. Ogródek Małego Księcia, przy którym zawsze stałaby konewka z wodą, aby każdy mieszkaniec miał swoje 5 minut z naturą ???

   Usuń
 4. Koniec szarego PRL-u otworzył nowe możliwości....i obudził w ludziach uśpioną inwencję.
  Widać to i na wsiach i w miastach......i to jest fantastyczne.

  Wszystkie zdjęcia są świetne, ale te podwórek odtwarzają wspaniale ich nieszczególny klimat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, masz rację, teraz w wielu miejscach jest ładniej i ludziom żyje się lepiej. Mam nadzieję, że i te podwórka wyładnieją.

   Usuń