30 listopada 2016

Fałdówka porostówka

Gdy po raz pierwszy dostrzegłam tego owada na kwiatostanach kocanek piaskowych, zastanawiałam się czym właściwie jest. Owszem, miał czułki i ssawkę, jak to u motyli, ale reszta ciała - wydłużona i wąska jakby przeczyła przynależności tego owada do rzędu łuskoskrzydłych. Każdy z napotkanych później owadów zachowywał się podobnie - nieruchomo spoczywający na kwiatostanie kocanek, bądź wrotycza, zajęty nieśpiesznym spijaniem nektaru. Jedyną oznaką życia były poruszające się, od czasu do czasu, czułki. Tak więc miałam przed sobą niewielkiego owada o łagodnym usposobieniu, zupełnie ignorującego otoczenie, o ciele jasnoszarym (jedwabiście połyskującym) i wydłużonym, o sześciu odnóżach i dużych oczach. Nijak nie mogłam się zdecydować, czy owad posiada skrzydła czy też nie, bowiem jego grzbietowa część ciała wydawała się jednolita.
A właśnie, że jest to motyl! Nazywa się fałdówka porostówka. Nie wiem, dlaczego cały rodzaj motyli nazywa się fałdówka, za to "porostówka" wzięła się od składu menu gąsienic motyli z tego gatunku. Chciałoby się powiedzieć - od rośliny żywicielskiej, ale przecież porosty to inaczej grzyby zlichenizowane (nie rośliny). 

Fałdówka porostówka (Eilema complana) - motyl z rodziny mrocznicowatych (Erebidae) i podrodziny niedźwiedziówkowatych (Arctiinae). Występuje w Europie, Ameryce Północnej i Azji w części o klimacie umiarkowanym (31 lipca)
Fałdówka porostówka (Eilema complana) - występuje na wszelkiego rodzaju łąkach, począwszy od ekstremalnie kserotermicznych, w kamieniołomach, na brzegach lasów, zrębach, w lasach liściastych, bądź mieszanych, na słonecznych polanach, wrzosowiskach, zarastających torfowiskach itp.
(24 lipca)
Fałdówka porostówka (Eilema complana) - skrzydła przednie szare. Żółta smuga kostalna w okolicy wierzchołka skrzydła jest nieco rozszerzona. Skrzydła tylne jasnożółte, często przy przednim brzegu z szarym przyciemnieniem. Kołnierz cały żółty (31 lipca)
Fałdówka porostówka (Eilema complana) - odwłok w przedniej części szary, od połowy długości  żółty. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony
(14 sierpnia)
Fałdówka porostówka (Eilema complana) - rozpiętość skrzydeł wynosi 28-35 mm. Długość przedniego skrzydła 13-14 mm  (24 lipca)
Fałdówka porostówka (Eilema complana) - prowadzi dzienny tryb życia. Imagines odżywiają się nektarem, zaś gąsienice żerują na porostach, mchach i glonach oraz, okazjonalnie, na zwiędłych liściach niewielkich roślin (31 lipca)
Fałdówka porostówka (Eilema complana) - motyla można spotkać w okresie od  (czerwca)lipca do sierpnia. Gąsienice zimują. Można je zaobserwować od końca lutego do maja lub czerwca. Często można napotkać gąsienice we wczesnych godzinach porannych lub podczas wilgotnej pogody (24 lipca)
Fałdówka porostówka (Eilema complana) - gąsienica jest ciemnoszara (czarniawa), silnie owłosiona. Wzdłuż grzbietowej części ciała biegną dwa rzędy czerwonawych i białych plamek. Z boku ciała posiada żółty pasek  (31 lipca)

Fałdówka porostówka (Eilema complana) - link 1, link 2, link 3, link 4, link 5, link 6, link 7

Mrocznicowate (Erebidae) - rodzina motyli - link,


Za identyfikację gatunku dziękuję autorowi strony Insektarium.


e89.90.


fałdówka porostówka, Eilema complana, jasnoszary wydłużony owad, długi jasnoszary motyl, długa szara ćma, fałdówka porostówka zdjęcia opis, Eilema complana zdjęcia opis, fałdówka porostówka chwile zachwycone, Eilema complana chwile zachwycone,


12 komentarzy:

 1. No pogratulować spostrzegawczości! Bardzo ciekawy materiał.

  OdpowiedzUsuń
 2. Troszkę przypomina wielkością ćmę. Chyba pierwszy raz go widzę.
  Fajny jest z tymi czarnymi oczami. I ładnie się prezentował na tej żółci....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bo to zasadniczo jest ćma...
   ps. ćmy jako takie są bardzo zróżnicowane gabarytowo...

   Usuń
  2. Początkowo, motyl ten niczego mi nie przypominał. Trochę korciło mnie żeby go spłoszyć, zmusić do jakiegoś ruchu, pokazania czy w końcu ma te skrzydła, czy jednak nie, ale uznałam, że to się nie godzi - wiem, jakie to nieprzyjemne uczucie, zostać znienacka wystraszonym.

   Usuń
 3. Piękne zdjęcia i ciekawy opis, a wrotycze to jedne z ulubionych moich 'badyli' :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choć informacji o tym gatunku ledwie starczyło na podpisy pod zdjęciami, to przyznaję, że trochę musiałam poszperać. Dziękuję :-)

   Usuń
 4. Z podrodziny niedźwiedziówkowatych, przebóg! Gdzie motyl a gdzie niedzwiedz?! :))
  Ale bardzo ladne zdjecia, i bardzo ladny zólty kolor. W zimie mam zapotrzebowanie na zólty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zagłębiałam się w genezę nazwy "niedźwiedziówkowate", choć chwilkę zastanawiałam się nad "fałdówką" (bezowocnie), zatem przyjmuję te nazwy jak leci, bo życia by mi nie starczyło na wyjaśnianie :-)
   Ja również cierpię na jesienno-zimowy chroniczny niedobór kolorów i, w celach leczniczych, zakisiłam co nieco zdjęć na czarną godzinę. Szału nie ma, ale trochę kolorów będzie :-)

   Usuń
  2. diable - temu konkretnemu gatunkowi niewiele - ale ma takie a nie inne miejsce w systematyce, a nazwa pochodzi od całkiem innego owada, o całkiem innym wyglądzie, z którym fałdówka jest jedynie daleko spokrewniona.

   Usuń
 5. Nigdy takiego nie widziałam, ale niczego sobie. Kocham wrotycz. Jak już kwitnie to gości w moim wazonie. Wygląda pięknie. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wrotycz, jak zauważyłam, jest lubianą rośliną przez wiele owadów, ale pociesz się, że ja wcześniej również nie zauważyłam tego motyla. Widząc jednak dorodne rośliny zatrzymałam się przy niech i znalazłam takie "trofeum". Pozdrawiam

   Usuń